Προς το περιεχόμενο

Ψύξη/Airflow για R7-5700X σε μητρική B350?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά,

έχει κουμπώσει κανείς R7-5700X σε Asrock Fatal1ty AB350 Gaming K4 (ή παραπλήσια budget B350 μητρική) να μου πει πως πάει από θερμοκρασίες και τι ψύκτρα θέλει; Το κουτί είναι ένα AeroCool Aero 500 με CPU Clearance 155mm. Το ΄χω με έναν μόνο 120άρι ανεμιστήρα πίσω που περιλαμβανόταν στο κουτί και με stock R5-1600 δεν υπάρχει κανένα θέμα (έχει θέσεις για άλλους 2 ανεμιστήρες μπροστά κι άλλους 2 στο πάνω μέρος).

Επειδή έχω μαύρα μεσάνυχτα, το 'ψαξα λιγάκι για καμιά βδομάδα, πόσταρα και σε κανα-δυο ξένα φόρουμ κι όλοι λένε πως το μεγάλο πρόβλημα στις B350 είναι τα VRM (σιγά μην ήξερα τι ήταν αυτά), αλλά με καλό airflow στο κουτί δεν χρειάζεται να δώσω παραπάνω από 20-30 ευρώ για ψύκτρα με τον 5700X επειδή έχει TDP65W (όπως και ο R5-1600 που με υπηρετεί πιστά 7 χρόνια τώρα 😁). Μου πρότειναν μερικές ψύκτρες, αλλά είτε είναι πολύ ψηλές για το κουτί μου, είτε δεν τις βρίσκω Ελλάδα στις χαμηλές τιμές που μου λένε, είτε είναι ακριβότερες ψύκτρες (της τάξης των 60-80 ευρώ). Για όποιον ενδιαφέρεται, λεπτομέρειες στα αγγλικά εδώ: https://forums.tomshardware.com/threads/upgrading-from-a-ryzen-5-1600-on-an-asrock-fatal1ty-ab350-gaming-k4.3844755/

Συνοπτικά, όλο αυτό ξεκίνησε επειδή ο R5-1600 δεν παίζει σε Win11, και είδα πως η AMD έκανε την Zen3 5xxx σειρά διαθέσιμη για την μητρική μου, οπότε λέω οκ, θα δώσω 140 ευρώ για έναν 5600X που έρχεται και με δική του ψύκτρα και καθάρισα. Κάποια στιγμή (π.χ. σε κανα Black Friday) θα αναβαθμίσω και την GPU, άντε και τις RAM και τέλος. Κι έχω καταλήξει να διαβάζω άρθρα επί άρθρων για ρεύματα, θερμοκρασίες, VRM, ψύκτρες, ανεμιστήρες, airflows, undervolting, PBO κλπ κινέζικα. Δεν έχω ιδέα από OC, κι η αλήθεια είναι πως ούτε θέλω να μάθω 😂

Δεν με ενδιαφέρει το gaming, το PC το χρησιμοποιώ κυρίως για ερασιτεχνικό video editing/rendering σε FHD, ούτε καν 2Κ προς το παρόν), 3D rendering/baking/cloth simulation, Photoshop, κλπ σε οθόνη 1080p@60Hz

Οπότε, παιδιά βασικά θα ήθελα αν γίνεται προτάσεις για μια όσο το δυνατόν πιο οικονομική λύση για επαρκή ψύξη ενός 5700X για τον σκοπό που χρησιμοποιώ το PC, στη μητρική που έχω, με το κουτί που έχω και το τροφοδοτικό που έχω ήδη (ένα EVGA 650W BQ 80+ Bronze).

Επεξ/σία από migf1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε ψήκτρα που μπορεί να είναι καλύτερη από την στοκ ψήκτρα της AMD (Whraith Stealth) θα σου κάνει. Προσοχή, ο 5700X δεν έχει στοκ ψήκτρα. Υποθέτω όμως πως εφόσον είναι 65W TDP (γι' αυτό ανέφερα την Wraith Stealth) πως δεν χρειάζεσαι "γομαρόψηκτρα".

Δεν είμαι ειδικός στην ψύξη των επεξεργαστών αλλά δεν νομίζω πως μια ψήκτρα των 30€ δεν μπορεί να ψύξει έναν 5700Χ!

Αν βάλεις και κάποιον ανεμιστήρα ακόμα στο κουτί σου (έναν ή δύο μπροστά) θα βοηθήσει στην καλύτερη ψύξη. Ειδικά αν βάλεις ψήκτρα σε στυλ "πύργου" σαν αυτήν που σου έδειξα. Οι μπροστινοί ανεμιστήρες θα βάζουν αέρα προς την ψήκτρα, αυτή θα τον σπρώχνει προς τον πίσω ανεμιστήρα και ο πίσω θα βγάζει τον (θερμό πλέον) αέρα από το κουτί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Οποιαδήποτε ψήκτρα που μπορεί να είναι καλύτερη από την στοκ ψήκτρα της AMD (Whraith Stealth) θα σου κάνει. Προσοχή, ο 5700X δεν έχει στοκ ψήκτρα. Υποθέτω όμως πως εφόσον είναι 65W TDP (γι' αυτό ανέφερα την Wraith Stealth) πως δεν χρειάζεσαι "γομαρόψηκτρα".

Δεν είμαι ειδικός στην ψύξη των επεξεργαστών αλλά δεν νομίζω πως μια ψήκτρα των 30€ δεν μπορεί να ψύξει έναν 5700Χ!

Αν βάλεις και κάποιον ανεμιστήρα ακόμα στο κουτί σου (έναν ή δύο μπροστά) θα βοηθήσει στην καλύτερη ψύξη. Ειδικά αν βάλεις ψήκτρα σε στυλ "πύργου" σαν αυτήν που σου έδειξα. Οι μπροστινοί ανεμιστήρες θα βάζουν αέρα προς την ψήκτρα, αυτή θα τον σπρώχνει προς τον πίσω ανεμιστήρα και ο πίσω θα βγάζει τον (θερμό πλέον) αέρα από το κουτί.

Μια χαρά μου ακούγεται αυτό, ευχαριστώ για την απάντηση και για το λινκ!

Αρκεί βέβαια να είναι όντως αρκετό 😆 (α και να μην αρχίσουν να τραγουδάνε οι ανεμιστήρες, γτ τώρα δεν ακούγεται τίποτα.. αλλά έχω καταλάβει κι εγώ με τα λίγα που ξέρω, ότι όπως είπες τουλάχιστον ένας ακόμα 120άρης μπροστά είναι απαραίτητος έτσι κι αλλιώς).

Ας περιμένουμε λιγάκι να δούμε αν υπάρξουν κι άλλες απαντήσεις, ειδικά από παιδιά που έχουν ήδη παραπλήσιο στήσιμο και θα μπορέσουν να μας δώσουν και μετρήσεις, θερμοκρασίες, κλπ.

 

Επεξ/σία από migf1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H επιλογή του topclr είναι παραπάνω από τίμια.

Η πρότασή μου γενικότερα είναι να βάλεις μια επώνυμη, 120mm fan ψύκτρα με 4 heatpipes  και το κατάλληλο ύψος.

Εναλλακτική σε αυτή που πόσταρε ο topclr (στα ίδια περίπου specs απλά για να έχεις επιλογές την βάζω κι όχι ως καλύτερη)

https://www.skroutz.gr/s/37466975/Deepcool-AG400-PSyktra-Epexergasti-gia-Socket-115x-1200-1700-AM4.html

Έχω το ίδιο κουτί με σένα, 9600kf (95w tdp), με μια 120αρα ψύκτρα (αντίγραφο της deepcool gammaxx 400) και ακόμη και σε cinebench 23 δύσκολα φτάνω τους 80 °C.

Καλό θα ήταν να εκμεταλλευτείς τον χώρο του κουτιού σου και να συμπληρώσεις fans.

Προσωπικά έχω αφήσει το στοκ για exhaust  πίσω και μπροστά έχω βάλει ακόμη 2x120mm να βάζουν δροσερό αέρα περιβάλλοντος.

Τα vrm της μητρικής σου φαίνονται μια χαρά τίμια για τον 5700x, αν δεν αφήσεις ανοιχτές ρυθμίσεις που κάνουν άτυπο oc δε θα έχεις πρόβλημα, ειδικά αν προσθέσεις και τους fans. Το νου σου γιατί θα χρειαστείς bios update για τον 5700x (7.40) αλλά πρέπει να το κάνεις σταδιακά (διαβάζω οτι έχει προαπαιτούμενο το 7.00)

Spoiler

image.png.ca42edcc6a06a3960fc1aa60dcddc5e7.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το BIOS update ας κοιτάξει πρώτα ποια έκδοση έχει εγκατεστημένη γιατί ο 1600 υποστηρίζεται από τα πρώτα BIOS και υπάρχουν κι άλλα ενδιάμεσα που πρέπει να περάσει πριν το 7.00 για να πάει στο 7.40 (3.40, 5.40).

1 ώρα πριν, migf1 είπε

Ας περιμένουμε λιγάκι να δούμε αν υπάρξουν κι άλλες απαντήσεις, ειδικά από παιδιά που έχουν ήδη παραπλήσιο στήσιμο και θα μπορέσουν να μας δώσουν και μετρήσεις, θερμοκρασίες, κλπ.

Έχω βάλει σε γνωστό μου σε κουτί Aero 500 (χωρίς παράθυρο) έναν 5700X σε B450 Tomahawk II με ψήκτρα Raijintek Themis (νομίζω την απλή). Βέβαια έχει 5 ανεμιστήρες (2 μπροστά, 2 πάνω, 1 πίσω) και δεν ασχολείται με rendering. Ούτε είναι κοντά για δοκιμές. Όταν το έστησα πάντως σε γρήγορες δοκιμές δεν φάνηκε να ζεσταίνεται!

Επεξ/σία από TopCLR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickol-us είπε

H επιλογή του topclr είναι παραπάνω από τίμια.

Η πρότασή μου γενικότερα είναι να βάλεις μια επώνυμη, 120mm fan ψύκτρα με 4 heatpipes  και το κατάλληλο ύψος.

Εναλλακτική σε αυτή που πόσταρε ο topclr (στα ίδια περίπου specs απλά για να έχεις επιλογές την βάζω κι όχι ως καλύτερη)

https://www.skroutz.gr/s/37466975/Deepcool-AG400-PSyktra-Epexergasti-gia-Socket-115x-1200-1700-AM4.html

Έχω το ίδιο κουτί με σένα, 9600kf (95w tdp), με μια 120αρα ψύκτρα (αντίγραφο της deepcool gammaxx 400) και ακόμη και σε cinebench 23 δύσκολα φτάνω τους 80 °C.

Καλό θα ήταν να εκμεταλλευτείς τον χώρο του κουτιού σου και να συμπληρώσεις fans.

Προσωπικά έχω αφήσει το στοκ για exhaust  πίσω και μπροστά έχω βάλει ακόμη 2x120mm να βάζουν δροσερό αέρα περιβάλλοντος.

Τα vrm της μητρικής σου φαίνονται μια χαρά τίμια για τον 5700x, αν δεν αφήσεις ανοιχτές ρυθμίσεις που κάνουν άτυπο oc δε θα έχεις πρόβλημα, ειδικά αν προσθέσεις και τους fans. Το νου σου γιατί θα χρειαστείς bios update για τον 5700x (7.40) αλλά πρέπει να το κάνεις σταδιακά (διαβάζω οτι έχει προαπαιτούμενο το 7.00)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.ca42edcc6a06a3960fc1aa60dcddc5e7.png

 

Σε ευχαριστώ!

Αν το καταλαβαίνω σωστά, η Assassin X 120 SE που πρότεινε ο φίλος @TopCLR είναι πιο αθόρυβη αλλά με τον ανεμιστήρα να γυρίζει πιο αργά, σωστά; Προτιμώ εννοείται το πιο αθόρυβο (αρκεί να κάνει σωστή δουλειά εννοείται). Αλλά έχουν και οι 2 αυτές ψύκτρες αυτά τα "4 heatpipes" που αναφέρεις;

Ο 9600kf είναι intel, έτσι δεν είναι; Άρα είναι σε άλλη μητρική/πλατφόρμα, σωστά;

Το μέγα θέμα εδώ πέρα από ότι έχω καταλάβει είναι τα VRM των budget B350 μητρικών ακόμα και για 5700Χ που είναι TDP 65W (για αυτό και περιμένω να δω μήπως εμφανιστεί κάποιος με το συγκεκριμένο συνδυασμό mobo/cpu να μας πει ακριβώς τι παίζει). Γιατί αν είναι να χτυπάει θερμοκρασίες 85άρια-95άρια όπως διαβάζω ακόμα και με ψήκτρα σε βαρύ load, boost-αρισμένος από μόνος του στα 4.6Ghz, ή αν είναι να δώσω συν 150 ευρώ μόνο για ψύξη, καλύτερα να πάω σε budget AM5 (που λέει ο λόγος). Κάπου νομίζω διάβασα πως για τα VRM των B350 καλό είναι να μην ξεπερνάει η CPU τα 4.2Ghz για πολύ ώρα. Μπορεί να λέω και αρλούμπες (όπως είπα είμαι άσχετος από αυτά και η ημιμάθεια πολλές φορές είναι χειρότερη από την αμάθεια) αλλά βλέπω π.χ. στα specs του πως ο 5700X πάει από μόνος του μέχρι 4.6Ghz όταν ζοριστεί (όπως και ο 5600X).

Το κουτί ναι, νομίζω είναι μονόδρομος να προσθέσω κι άλλους ανεμιστήρες, το θέμα είναι πόσους και συνδυασμένους με ποια ψύκτρα; Για να γεμίσω τις θέσεις του κουτιού, δεν θέλω 30-40 ευρώ ακόμα μόνο για τους ανεμιστήρες;

Όσο το ψάχνω τόσο φαίνεται να ανεβαίνει το κόστος. Από εκεί που αρχικά υπολόγιζα να την βγάλω με 150 ευρώ για CPU (5600X συν 1, 2 case fans) είμαστε ήδη στα 250+ και δεν ξέρουμε αν φτάνουν κιόλας 🫣

Για το BIOS ναι το γνωρίζω, θέλει BIOS defaults, σταδιακή αναβάθμιση με τον 1600 μέχρι το 7.40 και με update τους All-In-One drivers στο ενδιάμεσο (ή πριν ξεκινήσεις). Κι αφού φτάσεις στο 7.40, κάνεις κι έναν σταυρό ακόμα και πας υποθέτω και στο 10.08. Αν δεν έχουμε πάθει κάνα καρδιακό επεισόδιο μέχρι τότε, καθαρίζουμε CMOS, αλλάζουμε CPU, κάνουμε 2-3 σταυρούς ακόμα και μπουτάρουμε 🤣

 

1 ώρα πριν, TopCLR είπε

...

Έχω βάλει σε γνωστό μου σε κουτί Aero 500 (χωρίς παράθυρο) έναν 5700X σε B450 Tomahawk II με ψήκτρα Raijintek Themis (νομίζω την απλή). Βέβαια έχει 5 ανεμιστήρες (2 μπροστά, 2 πάνω, 1 πίσω) και δεν ασχολείται με rendering. Ούτε είναι κοντά για δοκιμές. Όταν το έστησα πάντως σε γρήγορες δοκιμές δεν φάνηκε να ζεσταίνεται!

Από ότι διάβασα, οι B450 και ειδικά η Tomahawk έχουν καλύτερα VRM απο τις B350. Εκεί είναι το μεγάλο μου σκάλωμα και ψάχνω (απεγνωσμένα 😆) να βρω κάποιον ή κάποιος που να έχουν το ίδιο στήσιμο με την δική μου περίπτωση (budget B350 με 5700X, ιδανικά για 3D productivity συνθήκες και όχι gaming) να μου πει τι παίζει.

ΥΓ. Χώρεσε αυτή η ψήκτρα στο κουτί; γιατί βλέπω λέει ύψος 158mm

Επεξ/σία από migf1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, migf1 είπε

....

Τα παραλές και μάλλον τρελαίνεσαι χωρίς λόγο...

Όπως είπα η μητρική σου δε θα έχει πρόβλημα να διαχειριστεί τον 5700x. Αν δεν αφήσεις pbo ανοιχτά κι άλλες τέτοιες χαζομάρες, θα τερματίσεις τις επιδόσεις του χωρίς να έχεις τρελές θερμοκρασίες.

Ο 9600kf που είχα ναι είναι άλλη πλατφόρμα, σου έδωσα το παράδειγμα όμως για να καταλάβεις πόσα tdp ψύχω με τέτοιου είδους ψύκτρες (120mm/4 pipes). Πριν αλλάξω μητρική, είχα μια πολύ basic b360, με πολύ φτωχά vrm, χωρίς heatsinks και κατάφερνα να πάρω το μέγιστο επιδόσεών του χωρίς throttle. Έριξα ένα fan να φυσάει direct αέρα στα vrm (με πατέντα στήσιμο στην κορυφή του κουτιού). Εσύ δεν θα χρειαστεί να το κάνεις με αυτή τη μητρική που διαθέτεις. Μια παρόμοια b350 asrock, που φαίνεται να έχει παρόμοιο vrm setup φαίνεται οτι μπορεί να διαχειριστεί ακόμη και τον πολύ ενεργοβόρο 3900x

https://www.youtube.com/watch?v=oRaZ2Txv13M

https://www.techspot.com/review/1872-ryzen-9-on-older-motherboards/

https://www.asrock.com/mb/AMD/AB350 Pro4/index.asp#Specification

 

Το setup ανεμιστήρων που έχω θεωρώ οτι είναι ιδανικό για το κουτί, έχω τρομερό flow και πολύ καλές θερμοκρασίες.

2x120mm fan μπροστά που χρειάζεσαι έχουν κόστος περί τα 10€ (5€ έκαστος.)

https://www.e-shop.gr/arctic-f12-case-fan-120mm-black-p-PER.607734

https://www.e-shop.gr/fan-arctic-f12-pwm-pst-black-p-PER.589524

(και το τρίπηνο non-pwm με τον controller του κουτιού μια χαρά θα είσαι από στροφές - φασαρία)

 

Δε μπορείς να συγκρίνεις τις ψύκτρες μόνο από μια τιμή (αριθμό στροφών).

Πρέπει να δεις όλα τα χαρακτηριστικά συνολικά συνδυαστικά με benchmarks για να έχεις άποψη. Για παράδειγμα η deepcool ναι έχει περισσότερες στροφές μα έχει και περισσότερο flow οπότε τον ίδιο αέρα με την thermalright μπορεί να το πιάνει  στις ίδιες ή ακόμη και χαμηλότερες στροφές (ανάλογα την γεωμετρία του έλικα).

Θεωρώ και τις δύο πολύ τίμιες στα λεφτά τους, αμφιβάλλω οτι θα σε απογοητεύσουν με επεξεργαστές επιπέδου 5700x, δε μπορώ με ασφάλεια να πω ποια απο τις δύο θα ήταν η καλύτερη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, migf1 είπε

ΥΓ. Χώρεσε αυτή η ψήκτρα στο κουτί; γιατί βλέπω λέει ύψος 158mm

Η "μαγκιά" είναι το ότι το κουτί δεν έχει παράθυρο αλλά καπάκι με λαμαρίνα που έχει προεξοχή. Φαντάζομαι αυτό δίνει μερικά χιλιοστά ακόμα στο ύψος της ψήκτρας.

 

aero-500bk.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Τα παραλές και μάλλον τρελαίνεσαι χωρίς λόγο...

Όπως είπα η μητρική σου δε θα έχει πρόβλημα να διαχειριστεί τον 5700x. Αν δεν αφήσεις pbo ανοιχτά κι άλλες τέτοιες χαζομάρες, θα τερματίσεις τις επιδόσεις του χωρίς να έχεις τρελές θερμοκρασίες.

Ο 9600kf που είχα ναι είναι άλλη πλατφόρμα, σου έδωσα το παράδειγμα όμως για να καταλάβεις πόσα tdp ψύχω με τέτοιου είδους ψύκτρες (120mm/4 pipes). Πριν αλλάξω μητρική, είχα μια πολύ basic b360, με πολύ φτωχά vrm, χωρίς heatsinks και κατάφερνα να πάρω το μέγιστο επιδόσεών του χωρίς throttle. Έριξα ένα fan να φυσάει direct αέρα στα vrm (με πατέντα στήσιμο στην κορυφή του κουτιού). Εσύ δεν θα χρειαστεί να το κάνεις με αυτή τη μητρική που διαθέτεις. Μια παρόμοια b350 asrock, που φαίνεται να έχει παρόμοιο vrm setup φαίνεται οτι μπορεί να διαχειριστεί ακόμη και τον πολύ ενεργοβόρο 3900x

https://www.youtube.com/watch?v=oRaZ2Txv13M

https://www.techspot.com/review/1872-ryzen-9-on-older-motherboards/

https://www.asrock.com/mb/AMD/AB350 Pro4/index.asp#Specification

 

Το setup ανεμιστήρων που έχω θεωρώ οτι είναι ιδανικό για το κουτί, έχω τρομερό flow και πολύ καλές θερμοκρασίες.

2x120mm fan μπροστά που χρειάζεσαι έχουν κόστος περί τα 10€ (5€ έκαστος.)

https://www.e-shop.gr/arctic-f12-case-fan-120mm-black-p-PER.607734

https://www.e-shop.gr/fan-arctic-f12-pwm-pst-black-p-PER.589524

(και το τρίπηνο non-pwm με τον controller του κουτιού μια χαρά θα είσαι από στροφές - φασαρία)

 

Δε μπορείς να συγκρίνεις τις ψύκτρες μόνο από μια τιμή (αριθμό στροφών).

Πρέπει να δεις όλα τα χαρακτηριστικά συνολικά συνδυαστικά με benchmarks για να έχεις άποψη. Για παράδειγμα η deepcool ναι έχει περισσότερες στροφές μα έχει και περισσότερο flow οπότε τον ίδιο αέρα με την thermalright μπορεί να το πιάνει  στις ίδιες ή ακόμη και χαμηλότερες στροφές (ανάλογα την γεωμετρία του έλικα).

Θεωρώ και τις δύο πολύ τίμιες στα λεφτά τους, αμφιβάλλω οτι θα σε απογοητεύσουν με επεξεργαστές επιπέδου 5700x, δε μπορώ με ασφάλεια να πω ποια απο τις δύο θα ήταν η καλύτερη

Μάλλον έχεις δίκιο ότι τα παραφουσκώνω στο μυαλό μου (λόγω ασχετοσύνης), αλλά από την άλλη θέλω να σιγουρευτώ κιόλας όσο μπορώ. Ένα από τα βίντεο που είχα δει που λέγανε για το πόσο αδύναμα είναι τα VRMs των budget B350 ειδικά της Asrock είναι αυτό εδώ:

Κάποια στιγμή προς το τέλος (ή λίγο πριν) λέει πως αν πάτε να τρέξετε 4.2Ghz έστω και με υδρόψυξη, "καλά να πάθετε" (οκ δεν το λέει έτσι, αλλά αυτό εννοεί). Σε κάποιο άλλο σημείο λέει πως άλλες Β350 μάρκες π.χ. Asus, MSI, έχουν καλύτερα VRMs, με 4+2 φάσεις, doublers και κάτι τέτοια κινέζικα 🤣

Και το βίντεο είναι από το 2017, όπου υπήρχε μόνο Zen.Η μητρική μου έχει ήδη ψύκτρες πάνω στα VRMs που μου φαίνονται αρκετά μεγάλες: https://prnt.sc/rtcKMGUFwhyi και με κάνουν να αναρωτιέμαι αν θέλουν τέτοιες ψύκτρες για Zen (δεν υπήρχε ούτε καν Zen+ νομίζω όταν κυκλοφόρησε η μητρική) τι θα γίνει με τον 5700Χ σε φουλ load για πολύ ώρα;

Το ρεζουμέ είναι πως δεν έχω βρει κανένα τεστ Zen3 5xxx στην συγκεκριμένη μητρική σαν τη δική μου. Ότι έχω βρει είναι σε παραπλήσιες MSI, Asus, Gigabyte που από ότι έχω καταλάβει έχουν καλύτερα VRMs. Κι αν δεν κάνω λάθος, ο επεξεργαστής ζορίζεται πολύ περισσότερο σε 3d και video rendering που με ενδιαφέρει εμένα από ότι σε gaming που κάνουν όλα αυτά τα τεστ, έτσι δεν είναι;

Παρεμπιπτόντως τί είναι τα PBO κλπ που λες; Τι θα χρειαστεί να κλείσω στο BIOS;

Για τους ανεμιστήρες, ναι θα βάλω μπροστά σίγουρα και ειδικά αν αποφασίσω να πάρω τον 5700X θα βάλω κι άλλους. Για ψήκτρα, θα εξαρτηθεί υποθέτω από το που θα καταλήξει τελικά το τόπικ αυτό! Μα καλά, κανένας Χριστιανός δεν έχει βάλει 5700X σε μητρική σαν τη δική μου σε ολόκληρο Ιντερνετ; 🤨

Σε ευχαριστώ πολύ και για τα νέα λινκς!

ΥΓ. Αλλά έτσι όπως το πράγμα, με βλέπω τελικά να πηγαίνω σε 5600X να ησυχάσω 🤪

2 ώρες πριν, TopCLR είπε

Η "μαγκιά" είναι το ότι το κουτί δεν έχει παράθυρο αλλά καπάκι με λαμαρίνα που έχει προεξοχή. Φαντάζομαι αυτό δίνει μερικά χιλιοστά ακόμα στο ύψος της ψήκτρας.

 

aero-500bk.png

Α, καλή φάση!

Ναι το δικό μου έχει παράθυρο εκεί.

Επεξ/σία από migf1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βάλεις 12/16 core επεξεργαστή ή/και δεν του ρίξεις και κανένα ξεγυρισμένο oc όσο πάει, μια χαρά ανετότατα θα λειτουργήσει τόσο ο 5600(Χ) όσο και ο 5700(Χ).

Με το TDP στα 65w και απαιτήσεις λειτουργίας κάπου στα 82(?, αν δεν κάνω λάθος)w, τί ζόρι να τραβήξει το κύκλωμα τροφοδοσίας?

Μην μπερδεύεις θερμοκρασίες που θα πιάσει ο επεξεργαστής (που μάλλον θα έχει χειρότερες από τον 1600, αλλά για άλλους λόγους) με το ζόρι του υπόλοιπου κυκλώματος.

Σίγουρα θα βάλεις 1-2 ανεμιστήρες στο κουτί, να έχεις μια στοιχειώδή ροή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, migf1 είπε

Καλημέρα παιδιά,

έχει κουμπώσει κανείς R7-5700X σε Asrock Fatal1ty AB350 Gaming K4 (ή παραπλήσια budget B350 μητρική) να μου πει πως πάει από θερμοκρασίες και τι ψύκτρα θέλει; Το κουτί είναι ένα AeroCool Aero 500 με CPU Clearance 155mm. Το ΄χω με έναν μόνο 120άρι ανεμιστήρα πίσω που περιλαμβανόταν στο κουτί και με stock R5-1600 δεν υπάρχει κανένα θέμα (έχει θέσεις για άλλους 2 ανεμιστήρες μπροστά κι άλλους 2 στο πάνω μέρος).

Επειδή έχω μαύρα μεσάνυχτα, το 'ψαξα λιγάκι για καμιά βδομάδα, πόσταρα και σε κανα-δυο ξένα φόρουμ κι όλοι λένε πως το μεγάλο πρόβλημα στις B350 είναι τα VRM (σιγά μην ήξερα τι ήταν αυτά), αλλά με καλό airflow στο κουτί δεν χρειάζεται να δώσω παραπάνω από 20-30 ευρώ για ψύκτρα με τον 5700X επειδή έχει TDP65W (όπως και ο R5-1600 που με υπηρετεί πιστά 7 χρόνια τώρα 😁). Μου πρότειναν μερικές ψύκτρες, αλλά είτε είναι πολύ ψηλές για το κουτί μου, είτε δεν τις βρίσκω Ελλάδα στις χαμηλές τιμές που μου λένε, είτε είναι ακριβότερες ψύκτρες (της τάξης των 60-80 ευρώ). Για όποιον ενδιαφέρεται, λεπτομέρειες στα αγγλικά εδώ: https://forums.tomshardware.com/threads/upgrading-from-a-ryzen-5-1600-on-an-asrock-fatal1ty-ab350-gaming-k4.3844755/

Συνοπτικά, όλο αυτό ξεκίνησε επειδή ο R5-1600 δεν παίζει σε Win11, και είδα πως η AMD έκανε την Zen3 5xxx σειρά διαθέσιμη για την μητρική μου, οπότε λέω οκ, θα δώσω 140 ευρώ για έναν 5600X που έρχεται και με δική του ψύκτρα και καθάρισα. Κάποια στιγμή (π.χ. σε κανα Black Friday) θα αναβαθμίσω και την GPU, άντε και τις RAM και τέλος. Κι έχω καταλήξει να διαβάζω άρθρα επί άρθρων για ρεύματα, θερμοκρασίες, VRM, ψύκτρες, ανεμιστήρες, airflows, undervolting, PBO κλπ κινέζικα. Δεν έχω ιδέα από OC, κι η αλήθεια είναι πως ούτε θέλω να μάθω 😂

Δεν με ενδιαφέρει το gaming, το PC το χρησιμοποιώ κυρίως για ερασιτεχνικό video editing/rendering σε FHD, ούτε καν 2Κ προς το παρόν), 3D rendering/baking/cloth simulation, Photoshop, κλπ σε οθόνη 1080p@60Hz

Οπότε, παιδιά βασικά θα ήθελα αν γίνεται προτάσεις για μια όσο το δυνατόν πιο οικονομική λύση για επαρκή ψύξη ενός 5700X για τον σκοπό που χρησιμοποιώ το PC, στη μητρική που έχω, με το κουτί που έχω και το τροφοδοτικό που έχω ήδη (ένα EVGA 650W BQ 80+ Bronze).

Έχω τον 5700Χ με αυτό το cooler https://www.arctic.de/en/Freezer-33-eSports-ONE/ACFRE00045A

και από τον χειμώνα που τον πήρα μέχρι τώρα το μέγιστο που τον είδα να φτάνει είναι 63 βαθμοί σε gaming.

Έχω το phanteks p400 με 3 φανάκια μπροστά να βάζουν και 1 πίσω + 1 πάνω να βγάζουν αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Αν δεν βάλεις 12/16 core επεξεργαστή ή/και δεν του ρίξεις και κανένα ξεγυρισμένο oc όσο πάει, μια χαρά ανετότατα θα λειτουργήσει τόσο ο 5600(Χ) όσο και ο 5700(Χ).

Με το TDP στα 65w και απαιτήσεις λειτουργίας κάπου στα 82(?, αν δεν κάνω λάθος)w, τί ζόρι να τραβήξει το κύκλωμα τροφοδοσίας?

Μην μπερδεύεις θερμοκρασίες που θα πιάσει ο επεξεργαστής (που μάλλον θα έχει χειρότερες από τον 1600, αλλά για άλλους λόγους) με το ζόρι του υπόλοιπου κυκλώματος.

Σίγουρα θα βάλεις 1-2 ανεμιστήρες στο κουτί, να έχεις μια στοιχειώδή ροή.

Σε ευχαριστώ για το σχόλιο, αν και για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα πολλά 😆 (επειδή είμαι άσχετος με οτιδήποτε σχετικό με OC). Για παράδειγμα τι σημαίνει "απαιτήσεις λειτουργίας 82" που αναφέρεις; Μέγιστα αμπερ που ζητάει ο επεξεργαστής απο τα VRM  σε φουλ load; Ανεμιστήρες μπροστά θα βάλω, ναι!

Πάντως για τις θερμοκρασίες, δεν αναφερόμουν στον επεξεργαστή, αλλά στα VRM (τον επεξεργαστή αφορούσαν τα Ghz). Βρήκα τώρα ένα βίντεο, που μετράει τη θερμοκρασία στα VRM μετά από λίγα μόλις λεπτά Blender test, αλλά σε Fatal1ty Β450 (που διαβάζω έχουν καλύτερα VRM) και με 5800X (που είναι TDP 105W), και μια μεγάλη ψήκτρα που ούτε ξέρω τι είναι (δεν  μπορώ να βρω με τίποτα για Fatal1ty B350 με 5700X όσο κι αν ψάχνω):

Πάνε τα τα 90αρια σύννεφο, μέχρι και 97άρι νομίζω είδα κάποια στιγμή. Εντάξει, άλλο TDP 65W κι άλλο TDP 105, αλλά παιδιά εγώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο δεν θέλω τίποτα πάνω από 80 βαθμούς (άντε 85, κι αυτούς όχι για πολύ ώρα) σε μητρική 7ετίας 🫣

 

1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

Έχω τον 5700Χ με αυτό το cooler https://www.arctic.de/en/Freezer-33-eSports-ONE/ACFRE00045A

και από τον χειμώνα που τον πήρα μέχρι τώρα το μέγιστο που τον είδα να φτάνει είναι 63 βαθμοί σε gaming.

Έχω το phanteks p400 με 3 φανάκια μπροστά να βάζουν και 1 πίσω + 1 πάνω να βγάζουν αέρα.

Σε ευχαριστώ φίλε μου!

Σε Asrock Fatal1ty AB350 Gaming K4 μητρική τον έχεις τον 5700X;

Επεξ/σία από migf1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, migf1 είπε

Σε ευχαριστώ για το σχόλιο, αν και για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα πολλά 😆 (επειδή είμαι άσχετος με οτιδήποτε σχετικό με OC). Για παράδειγμα τι σημαίνει "απαιτήσεις λειτουργίας 82" που αναφέρεις; Μέγιστα αμπερ που ζητάει ο επεξεργαστής απο τα VRM  σε φουλ load; Ανεμιστήρες μπροστά θα βάλω, ναι!

Πάντως για τις θερμοκρασίες, δεν αναφερόμουν στον επεξεργαστή, αλλά στα VRM (τον επεξεργαστή αφορούσαν τα Ghz). Βρήκα τώρα ένα βίντεο, που μετράει τη θερμοκρασία στα VRM μετά από λίγα μόλις λεπτά Blender test, αλλά σε Fatal1ty Β450 (που διαβάζω έχουν καλύτερα VRM) και με 5800X (που είναι TDP 105W), και μια μεγάλη ψήκτρα που ούτε ξέρω τι είναι (δεν  μπορώ να βρω με τίποτα για Fatal1ty B350 με 5700X όσο κι αν ψάχνω):

Το "82" που γράφω είναι τα watt που τραβάει στο μέγιστο ο επεξεργαστής όταν είναι σε τυπική λειτουργία 65wTDP...τώρα που το κοίταξα μάλιστα, ούτε καν...στα 76watt περιορίζεται.

Το κύκλωμα τροφοδοσίας που σε ανησυχεί, το κομμάτι του VRM, πρέπει να είναι rated για 105-110 βαθμούς, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Με αυτόν τον επεξεργαστή δεν θα έχεις θέμα με τη μητρική, εκτός κι αν η semi-pro χρήση που αναφέρεις (encoding/decoding/render κλπ) είναι εξωφρενικά πολύωρη, σε συνολικά κακές συνθήκες αερισμού του κουτιού και θερμοκρασίας του χώρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, migf1 είπε

...

O Buildzoid είναι αυθεντία σε ότι κάνει και η ανάλυση του κατά πάσα πιθανότητα είναι 100% σωστή.

Λέει οτι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να τρέξεις 8core cpu σε αυτή τη μητρική, εκτός αν ανεβάσεις πολύ τα volt και πας για μεγάλο oc, κάτι που δε σε αφορά.

To pbo επίσης που ανέφερα είναι ένας τύπος άτυπου auto overclocking που κατά περίπτωση μπορεί να δώσει έξτρα επιδόσεις αλλά και σε άλλη περίπτωση να φορτώσει τον επεξεργαστή με φορτία και θερμοκρασίες χωρίς πρακτικό όφελος. Το απενεργοποιείς για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ο Buildzoid επίσης επιβεβαιώνει οτι pro4 και gaming k4 έχουν τα ίδια vrm οπότε το review των hardware unboxed ισχύει (ή είναι έστω πολύ κοντά) και στη δική σου μητρική. Οι hardware unboxed είναι επίσης αυθεντίες στα bench μητρικών. Ο 3900x δε που τεστάρουν την μητρική είναι πολύ πιο ισχυρός και στρεσάρει πολύ περισσότερο τη μητρική από έναν 5700x.

Πάρε τον επεξεργαστή που θες και μην κάνει σκόντο.

99.9% δε θα έχεις προβλήματα, τουλάχιστον όχι σε θερμοκρασίες vrm και throttle.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...