Προς το περιεχόμενο

Polaroid ή Fuji Instax (Θέλω τη βοήθειά σας!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ομάδα.

Πάντα είμαι της φιλοσοφίας του ότι πληρώνεις παίρνεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση και χωρίς να ξέρω τίποτα από αυτές τις δύο για διαφορές, κλπ, θεωρώ ότι η Polaroid που έφερε την επανάσταση σε αυτό το είδος φωτογραφίας, θα είναι καλύτερη.

Από την άλλη έρχεται και το κομμάτι των φιλμ και εκεί φαίνεται ότι οικονομικότερη είναι η Fuji.

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας. Ποια από τις δύο να προτιμήσω; Και επειδή θέλω να πάρω και 100 χαρτάκια για μία εκδήλωση, υπάρχουν μόνο αυθεντικά και για τις δύο ή κυκλοφορούν και φτηνότερες απομιμήσεις σε χαρτάκια; (ρωτάω γιατί για εκτυπωτές πχ, δεν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις το αυθεντικό μελάνι, υπάρχει και φτηνότερο)

Σας ευχαριστώ 

polaroid-vs-instax.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theokar1982 είπε

Καλησπέρα ομάδα.

Πάντα είμαι της φιλοσοφίας του ότι πληρώνεις παίρνεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση και χωρίς να ξέρω τίποτα από αυτές τις δύο για διαφορές, κλπ, θεωρώ ότι η Polaroid που έφερε την επανάσταση σε αυτό το είδος φωτογραφίας, θα είναι καλύτερη.

Από την άλλη έρχεται και το κομμάτι των φιλμ και εκεί φαίνεται ότι οικονομικότερη είναι η Fuji.

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας. Ποια από τις δύο να προτιμήσω; Και επειδή θέλω να πάρω και 100 χαρτάκια για μία εκδήλωση, υπάρχουν μόνο αυθεντικά και για τις δύο ή κυκλοφορούν και φτηνότερες απομιμήσεις σε χαρτάκια; (ρωτάω γιατί για εκτυπωτές πχ, δεν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις το αυθεντικό μελάνι, υπάρχει και φτηνότερο)

Σας ευχαριστώ 

polaroid-vs-instax.jpg

Θα συμφωνήσω στο καμία, αλλά αν πρέπει να πάρεις κάποια κοίτα λίγο και τα αναλώσιμα τους. Νομίζω ότι η Fuji είναι ελαφρός φτηνότερη?!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτές είναι οι επιλογές σου και κάποιος λέει απλά "καμμία", τότε συνεχίζεις να μένεις χωρίς μηχανή.

Μάλλον θα προτιμούσα την Polaroid για τον λόγο που ανέφερες.

Σχετικά με τιμές, ιδέα δεν έχω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Αν πω καμία ?

Η αλήθεια είναι ότι δεν την θέλω για να βγάζω σούπερ φωτογραφίες, ξέρω ότι δεν είναι αυτή η χρήση της.

Την έχει σκεφτεί η κοπέλα μου για τον γάμο, για να φτιάξουμε ένα άλμπουμ με ευχές και με φωτογραφίες τύπου Polaroid από τα αγαπημένα μας πρόσωπα.

Δεν θέλω να της το χαλάσω όπως το έχει σκεφτεί και απλά είμαι σε δίλημμα για να πάρω μια που θα μείνει και θα έχει και μελλοντική χρήση...

Σας ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 ώρες πριν, theokar1982 είπε

θεωρώ ότι η Polaroid που έφερε την επανάσταση σε αυτό το είδος φωτογραφίας, θα είναι καλύτερη.

 

H Polaroid που γνώριζες απο τα παλιά χρόνια δεν έχει καμία σχέση με αυτη που βλέπεις σήμερα.
Ενα "βαρυ"όνομα του τότε που μετά την χρεοκοπία της νοικιάζεται απο τον αγοραστή του ονόματος για χρήση πάνω σε διάφορα τεχνολογικά και μη προιόντα.
Ιδια ιστορία με πολλά απο τα ονόματα εταιριών εκείνης της εποχής που επιβιώνουν στο σήμερα σε Κινεζοκατασκευές 

Για το δίλλημα σου θα πω fuji. Τεράστια υποστήριξη απο πίσω και κανονική εταιρία και όχι κέλυφος
Αλλά προσωπικά θα απέφευγα τέτοιου είδους φωτογραφικές μηχανές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κόρη μου είχε αγοράσει τη fuji παλιότερα  . Τώρα που είναι 13 τη σνομπάρει . Με 0.30€ τυπώνει φωτογραφίες από το κινητό της , που είναι πολύ ανώτερες. Αν δώσεις λίγο παραπάνω στο φωτογραφείο , σου βάζει άσπρο πλαίσιο και μοιάζουν με τις παλιές polaroid. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2024 στις 3:47 ΜΜ, theokar1982 είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν την θέλω για να βγάζω σούπερ φωτογραφίες, ξέρω ότι δεν είναι αυτή η χρήση της.

Την έχει σκεφτεί η κοπέλα μου για τον γάμο, για να φτιάξουμε ένα άλμπουμ με ευχές και με φωτογραφίες τύπου Polaroid από τα αγαπημένα μας πρόσωπα.

Δεν θέλω να της το χαλάσω όπως το έχει σκεφτεί και απλά είμαι σε δίλημμα για να πάρω μια που θα μείνει και θα έχει και μελλοντική χρήση...

Σας ευχαριστώ πολύ 

Εννοείται να μην της το χαλάσεις. Συμφωνώ κ αλλάζω την άποψη μου από το καμία σε Fuji. (Κάνεις δεν θέλει γκρίνια για τα επόμενα χρόνια από την γυναίκα, για μία φωτογραφική🤣)

Επίσης να σου προτείνω μια ακόμη "έξυπνη" λύση για γάμο.

Φτιάχνεις ένα λογαριασμό πχ Google drive κ σε QR code βάζεις το link. Έτσι αν π.χ έχεις καλεσμένους, τους αφήνεις στο τραπέζι το qr κ ανεβάζουν κ αυτοί ότι τραβήξουν.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, toni31 είπε

Εννοείται να μην της το χαλάσεις. Συμφωνώ κ αλλάζω την άποψη μου από το καμία σε Fuji. (Κάνεις δεν θέλει γκρίνια για τα επόμενα χρόνια από την γυναίκα, για μία φωτογραφική🤣)

Επίσης να σου προτείνω μια ακόμη "έξυπνη" λύση για γάμο.

Φτιάχνεις ένα λογαριασμό πχ Google drive κ σε QR code βάζεις το link. Έτσι αν π.χ έχεις καλεσμένους, τους αφήνεις στο τραπέζι το qr κ ανεβάζουν κ αυτοί ότι τραβήξουν.

 

Υπέροχη ιδέα! 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2024 στις 3:47 ΜΜ, theokar1982 είπε

Την έχει σκεφτεί η κοπέλα μου για τον γάμο, για να φτιάξουμε ένα άλμπουμ με ευχές και με φωτογραφίες τύπου Polaroid από τα αγαπημένα μας πρόσωπα.

Δεν θέλω να της το χαλάσω όπως το έχει σκεφτεί και απλά είμαι σε δίλημμα για να πάρω μια που θα μείνει και θα έχει και μελλοντική χρήση...

Τέτοιου τύπου φωτογραφίες μπορούν να τυπωθούν και από τον φωτογράφο μετά.

Αν παρόλα αυτά θέλετε να το κάνετε έτσι όπως το σκεφτήκατε για να είναι αυτό που λέμε αυθόρμητες φωτογραφίες της στιγμής και για να μην στεναχωρήσεις την κοπέλα σου τότε πάρε καλύτερα την ποιό φθηνή μηχανή γιατί κατά 99% θα σας μείνει μετά σε ένα συρτάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ωραια σαν ιδεα, από τις δύο εγώ θα σου πρότεινα την fuji με το μικρό φιλμ. 

Απλά σαν υλοποίηση έχει κάποια θέματα 

 

Θέλουν καλό φωτισμό και το να έχουν όλοι οι καλεσμένοι και να μοιράζονται μια μηχανή και να αλλάζουν φιλμ στο ενδιάμεσο δεν είναι τόσο βολικο

Θα σου προτεινα να στήσετε ένα photobooth είτε με ινσταντ είτε με κανονική μηχανή σε τριποδο και χειριστήριο και να το αναλάβει κάποιος βοηθός φωτογράφος. 

 

Οι περισσότεροι φωτογράφοι θα έχουν κάτι αντίστοιχο να σας προτείνουν. Συνηθως θα εκτυπωνουν κατευθείαν σε δικό τους εκτυπωτή. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, imr είπε

Είναι ωραια σαν ιδεα, από τις δύο εγώ θα σου πρότεινα την fuji με το μικρό φιλμ. 

Απλά σαν υλοποίηση έχει κάποια θέματα 

 

Θέλουν καλό φωτισμό και το να έχουν όλοι οι καλεσμένοι και να μοιράζονται μια μηχανή και να αλλάζουν φιλμ στο ενδιάμεσο δεν είναι τόσο βολικο

Θα σου προτεινα να στήσετε ένα photobooth είτε με ινσταντ είτε με κανονική μηχανή σε τριποδο και χειριστήριο και να το αναλάβει κάποιος βοηθός φωτογράφος. 

 

Οι περισσότεροι φωτογράφοι θα έχουν κάτι αντίστοιχο να σας προτείνουν. Συνηθως θα εκτυπωνουν κατευθείαν σε δικό τους εκτυπωτή. 

 

 

Υπέροχη ιδέα και αυτή!!!

Θα της το μεταφέρω σήμερα χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Αν έχεις καλό κινητό, τότε θα πρότεινα να πάρεις κατευθείαν έναν μικρό εκτυπωτή Instax Link (Wide, Square η Mini Link) και να ξεμπερδεύεις... Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει τόσο τον Mini Link όσο και τον Wide και ειδικά ο 2ος είναι τελειος.

https://www.skroutz.gr/c/119/printers.html?keyphrase=fuji+instax

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...