Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο PlayStation Plus Streaming


Loup-Garou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να παίξω κάποιο παιχνίδι σε streaming από την υπηρεσία του PS Plus Premium και μου βγάζει το παρακάτω μνμ

Δοκίμασα ότι μπόρεσα να βρω από το ίντερνετ

Επανεκκίνηση ρουτερ, διαφορετικό καλώδιο ethernet, επανεκκίνηση ps, επαναφορά αδειών, log out - log in, εκτός ρεύματος, verify psn status, σύνδεση ιντερνετ, έλεγχο για system software update

IMG_20240521_134416.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μίλησα με Sony πριν λίγο και μου είπε ότι δεν έχουμε οδηγίες για το Stream στο PS Plus Premium και οτι δεν εχει ερθει επίσημα στην Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
44 minutes ago, Loup-Garou said:

Μίλησα με Sony πριν λίγο και μου είπε ότι δεν έχουμε οδηγίες για το Stream στο PS Plus Premium και οτι δεν εχει ερθει επίσημα στην Ελλαδα

Ανοησίες σου είπαν, στο επίσημο blog τους αναφέρεται ξεκάθαρα ότι έχει έρθει στην Ελλάδα από τον Οκτώβριο του 2023:

The cloud streaming benefit for PlayStation Plus is available through the PlayStation Plus Premium plan, which is offered in the following locations: 

Austria, Belgium, Bulgaria, Canada, Croatia, Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Japan, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Republic of Cyprus, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, United Kingdom, and United States.

Σε όλα τα games σου το κάνει; Τι region έχει το account σου και από ποια χώρα έχεις αγοράσει συνδρομή;

Δοκίμασε να streamάρεις από το κινητό ή το PC σου για να διαπιστώσεις αν είναι θέμα account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, Loup-Garou said:

Μιλάω για τα παιχνίδια, πχ του PS3, που τα παίζεις stream απ την κονσόλα
 

Το κατάλαβα.

Βλέπω ότι το PS app για PC δεν υποστηρίζεται ακόμα στην Ελλάδα, δυστυχώς. Δεν χάνεις κάτι πάντως να δοκιμάσεις σε PC και να δεις αν δουλεύει, ώστε να αποκλειστεί πρόβλημα στο account.

Επίσης, δοκίμασε να κάνεις hotspot το κινητό σου και να το συνδέσεις στην κονσόλα σου, για να αποκλείσεις ότι φταίει κάτι στη σύνδεσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια δοκιμη με αλλη κονσολα απ τον γαμπρο μου και ουτε σε αυτη παιζει
Οταν λες hotspot εννοεις να συνδεθώ με mb?
Γιατι μες το σπιτι με το ζορι πιανω μια γραμμη
Θα παω σε εναν φιλο που εχει PS5 να συνδεθω απο εκει να δω τι θα βγαλει
Ελπιζω να βρω ακρη πως θα σβήσω τον λογαριασμο μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
53 minutes ago, Loup-Garou said:

Εκανα μια δοκιμη με αλλη κονσολα απ τον γαμπρο μου και ουτε σε αυτη παιζει
Οταν λες hotspot εννοεις να συνδεθώ με mb?
Γιατι μες το σπιτι με το ζορι πιανω μια γραμμη
Θα παω σε εναν φιλο που εχει PS5 να συνδεθω απο εκει να δω τι θα βγαλει
Ελπιζω να βρω ακρη πως θα σβήσω τον λογαριασμο μετα

Αφού δοκίμασες σε άλλη κονσόλα και άλλη γραμμή, τότε είναι είτε πρόβλημα του λογαριασμού, είτε των servers της Sony.

Πόσο καιρό σου έχει βγάλει πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Loup-Garou είπε

Εκανα μια δοκιμη με αλλη κονσολα απ τον γαμπρο μου και ουτε σε αυτη παιζει
Οταν λες hotspot εννοεις να συνδεθώ με mb?
Γιατι μες το σπιτι με το ζορι πιανω μια γραμμη
Θα παω σε εναν φιλο που εχει PS5 να συνδεθω απο εκει να δω τι θα βγαλει
Ελπιζω να βρω ακρη πως θα σβήσω τον λογαριασμο μετα

Αλλο παιχνιδι δοκιμασες? Αφου δοκιμασες και σε αλλο σπιτι, τοτε δεν εχει νοημα το hotspot. 

Το Raji που δοκίμασα, παίζει σε εμένα (stream επέλεξα από τις τελίτσες). Έχεις χώρο στην κονσόλα? Βλέπω βγάζει ένα μήνυμα "checking space". Έστω και λίγο θέλει 

 

20240522_212620.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ε άμα παίζει το game τότε δεν είναι ούτε θέμα των servers.

Ποντάρω στο λογαριασμό, πρέπει να μας πει ο OP τι region έχει βάλει και από που αγόρασε συνδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν δοκιμασα σε αλλη γραμμη, αλλα με αλλη κονσολα
Γιατι ο γαμπρος μου πιάνει κοντά στα 5 Μbs
To προβλημα ξεκινησε τωρα
Εχω το Premium απο τοτε που βγηκε και δεν ειχα ποτε προβλημα
Κατι πρεπει να παιζει με τις ρυθμισεις του ρουτερ, μπορεί και στο PS
Edit: Στον φίλο μου δεν πήγα ακόμα

Επεξ/σία από Loup-Garou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Πρόβλημα στο PlayStation Plus Streaming

Αν είσαι σε κονσόλα PS5, δοκίμασε να ξανασετάρεις το internet μήπως και βοηθήσει. Καμιά φορά τη συσκευή PS5 αν την δουλεύεις μέσω ethernet, μπορεί να κολλήσει και να έχει θέματα με την ταχύτητα ίντερνετ οπότε για δοκίμασε να το ρυθμίσεις ξανά σβήνοντας το παλιό που είχες φτιάξει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, L-Griever είπε

Αν είσαι σε κονσόλα PS5, δοκίμασε να ξανασετάρεις το internet μήπως και βοηθήσει. Καμιά φορά τη συσκευή PS5 αν την δουλεύεις μέσω ethernet, μπορεί να κολλήσει και να έχει θέματα με την ταχύτητα ίντερνετ οπότε για δοκίμασε να το ρυθμίσεις ξανά σβήνοντας το παλιό που είχες φτιάξει.. 

Το έκανα δεν αλλαξε κατι
Εβαλα και DNS αλλα τίποτα
Ετσι εγκυκλοπαιδικά άλλαξα και το MTU στα 1476 και στις μετρήσεις βγάζω καρφωτά πάνω απο 14 Mbps
Δοκίμασα και hotspot απο το κινητό
Με το ζορι καταφερα να πιασω 9 γιατι δεν εχει σημα στην περιοχη
Αλλα παλι το ιδιο σφαλμα εβγαλε

13 ώρες πριν, Malthador είπε

Ε άμα παίζει το game τότε δεν είναι ούτε θέμα των servers.

Ποντάρω στο λογαριασμό, πρέπει να μας πει ο OP τι region έχει βάλει και από που αγόρασε συνδρομή.

To τσεκαρα τωρα το region και ειναι Greece
Και να ηθελα πχ να το αλλαξω σε αλλη χωρα δεν αλλάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, Loup-Garou said:

To τσεκαρα τωρα το region και ειναι Greece
Και να ηθελα πχ να το αλλαξω σε αλλη χωρα δεν αλλάζει

Πώς έβαλες συνδρομή; Από το επίσημο ελληνικό PS store; 

Long shot, αλλά δώσε στατική IP στην κονσόλα σου και δοκίμασε να ανοίξεις τις παρακάτω πόρτες στο router σου, με αμφότερα τα TCP/UDP enabled:

987, 9295, 9296,9297, 9302, 9303, 9304, 9405

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Πώς έβαλες συνδρομή; Από το επίσημο ελληνικό PS store; 

Long shot, αλλά δώσε στατική IP στην κονσόλα σου και δοκίμασε να ανοίξεις τις παρακάτω πόρτες στο router σου, με αμφότερα τα TCP/UDP enabled:

987, 9295, 9296,9297, 9302, 9303, 9304, 9405

Tην συνδρομη την εβαλα απο το Ελληνικο store
Tωρα για το αλλο θα προσπαθησω να δω αν θα τα καταφερω
Μου βγαζει και αλλα για IP κτλ

Screenshot 2024-05-23 at 13-54-08 ZXHN H108N V2.5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Loup-Garou είπε

Το έκανα δεν αλλαξε κατι
Εβαλα και DNS αλλα τίποτα
Ετσι εγκυκλοπαιδικά άλλαξα και το MTU στα 1476 και στις μετρήσεις βγάζω καρφωτά πάνω απο 14 Mbps
Δοκίμασα και hotspot απο το κινητό
Με το ζορι καταφερα να πιασω 9 γιατι δεν εχει σημα στην περιοχη
Αλλα παλι το ιδιο σφαλμα εβγαλε

Δυστυχώς δεν έχω την συνδρομή extra ή premium για να το δοκίμαζα και εγώ. Κάπου διάβασα, ότι ένας έκανε format και ότι έλυσε το πρόβλημα ξαφνικά.

Φαντάζομαι θα έχει bugs και έτσι ξεκινάνε πάλι οι παρεξενιές της Sony. Με κάνει να αναρωτιέμαι τι στο καλό κάνουν αυτοί εκεί πέρα με τόσα λεφτά που παίρνουν από τις αυξημένες τιμές συνδρομών κτλ.

Πιθανόν, η Sony να άλλαξε κάτι στις ρυθμίσεις με αποτέλεσμα σε κάποιους να βγει πρόβλημα στη σύνδεση.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις μερικές μέρες ακόμα και αν δεν, να στείλεις email στη Sony και να τους πεις να σε "αποζημιώσουν" κάπως για τις μέρες που δεν μπόρεσες να χρησιμοποιήσεις τη συνδρομή αλλά βέβαια δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό.

Άλλο πρόβλημα μπορεί να είναι ίσως το router σου να μπλοκάρει με το firewall ή η ταχύτητα να μην επαρκεί πλέον.. Βέβαια, εσύ είπες ότι δούλευε πριν ενώ τώρα όχι οπότε θα ξαναπώ ότι είναι οι συνηθισμένες παρεξενιές της Sony.

Δοκίμασε αν δεν το έχεις κάνει ακόμα, να ξαναπεράσεις το προφίλ σου που έχει τη συνδρομή μήπως και έτσι φτιάξει. Όχι log in και out αλλά κανονικά όπως δημιουργείς καινούριο προφίλ με τα ίδια στοιχεία σου.

Επίσης, άλλο που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι μήπως να δοκίμαζες από το κινητό σου να δώσεις εντολή να κατεβάσει το παιχνίδι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...