Προς το περιεχόμενο

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΔΙΚΤΥΟΥ ΣΕ ΟΡΟΦΟ


educd18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Τα φώτα σας!

Έχω στο ισόγειο κατοικίες cosmote double play sim με ταχύτητες 4g που μπορεί να φτάσει σε 160-170 mbps

Θέλω να μεταφέρω σε όρο 1 και 2 δίκτυο! Προσπάθησα με devolo powerline 550+ starter αλλά δεν βόλευε πολύ επειδή άλλαξε ρολόι ρεύματος και είπα να πάω σε TPlink Deco M4 αφού διάβασα διάφορες αξιολογήσεις.  Από το ισόγειο που είχα την κεντρική μονάδα στον όροφο δεν έφτανες σχεδόν καθόλου σήμα!  Έχω δυνατότητα να συνδέσω καλώδιο ethernet από το ισόγειο στον πρώτο.

Ερώτημα;;

1) Να πάω το σήμα με την κεντρική μονάδα του TP Link με καλώδιο στον Α όροφο και μετά να δώσω ασύρματα στον Β;

2) Υπάρχει πιο ισχυρό access point που αν το συνδέσω με καλώδιο ethernet στον Α όροφο θα πιάνει και ο Β;;

Ακόμα και 70-80mbps να πήγαινα επάνω ευχαριστημένος θα είμαι

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πρώτο όροφο βάζεις ένα απλό router, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις ( θα δούμε μετά τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις, δεν είναι δύσκολες ). Στο ρούτερ του πρώτου ορόφου συνδέεις άλλο ένα ethernet που το στέλνεις σε ένα router στον δεύτερο όροφο. Ουσιαστικά, θα τα χρησιμοποιείς σαν switches, κάτι που γίνεται σε όοοοοολα αυτά τα μεγάλα δίκτυα που βλέπεις σε δημόσιες υπηρεσίες, νοσοκομεία κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2024 στις 11:56 ΜΜ, uniquegr είπε

Στον πρώτο όροφο βάζεις ένα απλό router, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις ( θα δούμε μετά τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις, δεν είναι δύσκολες ). Στο ρούτερ του πρώτου ορόφου συνδέεις άλλο ένα ethernet που το στέλνεις σε ένα router στον δεύτερο όροφο. Ουσιαστικά, θα τα χρησιμοποιείς σαν switches, κάτι που γίνεται σε όοοοοολα αυτά τα μεγάλα δίκτυα που βλέπεις σε δημόσιες υπηρεσίες, νοσοκομεία κλπ.

Καλημέρα . Ευχαριστώ για τον χρόνο σου . Το militia rb951 θα έκανε δουλειά ;;

Μόλις τώρα, educd18 είπε

Καλημέρα . Ευχαριστώ για τον χρόνο σου . Το militia rb951 θα έκανε δουλειά ;;

Mikrotik Rb951

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να κάνεις τις συνδέσεις μεταξύ των ορόφων με καλώδιο, δεν χρειάζεται καν να αγοράσεις καινούργιο εξοπλισμό. Χρησιμοποιείς παλιά ρούτερ που μπορεί να σου έχουν ξεμείνει και τοπικά στον κάθε όροφο μπορείς να αγοράσεις ( ΑΝ θέλεις ) powerlines για να μεταφέρεις το δίκτυο σε κάποιο δωμάτιο που μπορεί να μην έχει καλή κάλυψη. Κατά τ'άλλα, καλό το βλέπω το Mikrotik, αν έχει τη δυνατότητα να λειτουργήσει σαν switch ( που λογικά, την έχει αυτή τη δυνατότητα ). Μη τρομάζεις όμως απο την ανάγκη ρύθμισης παλιών router, είναι πανεύκολη διαδικασία και οποιοσδήποτε ( ακόμα κι εγώ αν χρειαστεί ) μπορεί να σε καθοδηγήσει για το πως θα παρέχονται οι ip's ανά όροφο. Αυτό που έχει σημασία, είναι να μπορείς να στείλεις καλώδιο απο το ισόγειο στο πρώτο και απο τον πρώτο στον δεύτερο.

( Αν  μπορείς μάλιστα να στείλεις απευθείας απο το ισόγειο στον δεύτερο, άρα να μην έχεις τον κάθε όροφο σε σειρά με τον προηγούμενο αλλά παράλληλα, ακόμα καλύτερα ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/5/2024 στις 10:28 ΜΜ, educd18 είπε

 Προσπάθησα με devolo powerline 550+ starter αλλά δεν βόλευε πολύ επειδή άλλαξε ρολόι ρεύματος και είπα να πάω σε TPlink Deco M4 αφού διάβασα διάφορες αξιολογήσεις.  Από το ισόγειο που είχα την κεντρική μονάδα στον όροφο δεν έφτανες σχεδόν καθόλου σήμα!  Έχω δυνατότητα να συνδέσω καλώδιο ethernet από το ισόγειο στον πρώτο.

Ερώτημα;;

1) Να πάω το σήμα με την κεντρική μονάδα του TP Link με καλώδιο στον Α όροφο και μετά να δώσω ασύρματα στον Β;


Η καλύτερη λύση είναι να αγοράσεις μία ακόμα μονάδα TP-Link και να ρίξεις καλώδιο από τον 1ο όροφο στον 2ο,  μπορούν να συνδεθούν και να λειτουργήσουν εν σειρά. (Δεν κατάλαβα αν έχεις αγοράσει 2 ή 3 Μ4)
Επίσης μπορείς να βάλεις ένα μικρό switch μετά το 1ο και να τραβήξεις καλώδια στα 2 και 3.

 

Picture1_20220620054337d.png

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε


Η καλύτερη λύση είναι να αγοράσεις μία ακόμα μονάδα TP-Link και να ρίξεις καλώδιο από τον 1ο όροφο στον 2ο,  μπορούν να συνδεθούν και να λειτουργήσουν εν σειρά. (Δεν κατάλαβα αν έχεις αγοράσει 2 ή 3 Μ4)
Επίσης μπορείς να βάλεις ένα μικρό switch μετά το 1ο και να τραβήξεις καλώδια στα 2 και 3.

 

Picture1_20220620054337d.png

Καλησπέρα . Έχω αγοράσει 3 Deco M4 ένα κεντρικό και 2 περιφερειακά . Μπορώ να πάω καλώδιο μόνο από το ισόγειο στον Α όροφο . Στον Β μόνο ασύρματα μπορώ να δώσω δίκτυο η με powerline. Το Mikrotik RB951 στο Α όροφο θα κάνει δουλειά ;;

Ευχαριστω για την απάντηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, educd18 είπε

Καλησπέρα . Έχω αγοράσει 3 Deco M4 ένα κεντρικό και 2 περιφερειακά . Μπορώ να πάω καλώδιο μόνο από το ισόγειο στον Α όροφο . Στον Β μόνο ασύρματα μπορώ να δώσω δίκτυο η με powerline. Το Mikrotik RB951 στο Α όροφο θα κάνει δουλειά ;;

Ευχαριστω για την απάντηση !

Την απάντηση δεν μπορεί να στην δώσει κανένας.
Πρέπει να δοκιμάσεις με όλες τις συσκευές στον 2ο όροφο και να δείς ποιά έχει καλύτερη λήψη τοποθετώντας της όσο ποιό κοντά γίνεται με αυτή στον 1ο όροφο.
Κανονικά καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις με τα Μ4 καθώς έχουν σχεδιαστεί να συνεργάζονται καλύτερα μεταξύ τους σε σχέση με το ΜΤ και έχεις τον έλεγχο όλων από το app της TP-link.

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να στείλεις το σήμα από τον 1ο όροφο στον 2ο με τα powerlines (αν είναι εφικτό) και από εκεί να συνδέσεις το 3ο Deco.
Εγώ αυτό θα έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...