Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου PC ΕDITED configuration


grigas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Και γιατί να μην πάρεις κάρτα WiFi , αλλά παίρνεις την mobo της Asus? ( λες και είναι μονόδρομος )

 

 

Dioti apo reviews poy exw dei einai poly grigori kai moy prosferei:

 

Soundstorm

Sata RAID

Gigabit LAN

WIFI

Firewire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Από reviews είναι πολύ γρήγορη , ++"

 

Η Abit NF7-S rev 2.0 είναι καλύτερη μητρική.

Σε ότι τομέα θες:

Overclocking

Modding

Stability

Voltages

Performance

...

 

Το μόνο που δεν έχει η Abit ( εκτός από τον WiFi Adapter ) , είναι το

"Gigabit LAN"

 

Το οποίο αν δεν έχεις και το κατάλληλο switch δεν εκμεταλλεύεσαι.

Επίσης αυτό το onboard Gigabit Lan της Asus ( της μητρικής εννοώ , δεν το κατασκευάζει η Asus ) , δεν συγκρίνεται με τις άλλες Gigabit NICs της αγοράς.

 

( επίσης δεν νομίζω να χρειάζεσαι και τόσο το Gigabit LAN )

 

Επίσης όσον αφορά το θέμα WiFi:

Αυτό της Asus είναι περιορισμένο ( από δυνατότητες , καθώς και αναβαθμιστικά , κλπ , κλπ ).

Επίσης δεν είναι και τόσο γρήγορο.

Σιγά , υπάρχουν πολύ καλύτερα μηχανηματάκια στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

billpeppas, από όσο βλέπω ούτε firewire έχει...Επίσης το Gigabit LAN μπορώ να το χρησιμοποιήσω και με crossover για να συνδέσω 2 PC (το οποίο στην προκειμένη περίπτωση θέλω να κάνω). Τέλος όσον αφορά το WIFI το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να παίρνει Internet το laptop...To ξέρω ότι υπάρχουν καλύτερες Μ/Β στην αγορά...Υπάρχει όμως κάποια που σε αυτά τα λεφτά να μου δίνει τα χαρακτηριστικά που ζητάω??

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε God bless the raptors!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε bill γιατί αρχίζουν να μου γίνονται κυδώνια.

 

Σου λέμε ότι το παλικάρι ΔΕΝ κόβεται για ocing και συ μας αναφέρεις:

overclocking, modding, voltages ?

 

Εμένα πιο πολύ θα με απασχολούσε η αξιοπιστία η οποία κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει στις Abit (και υπόψιν αυτή τη στιγμή IC7- Max3 έχω).

 

Το παλικάρι θέλει μια μητρική που να είναι σταθερή (όλες είναι πάνω κάτω όταν μιλάμε για default καταστάσεις) και με κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Ε η Asus καλώς ή κακώς πληρεί τις προυποθέσεις που θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neo:

Για την αξιοπιστία της Abit έχω άλλη άποψη.

( για Intel πλευρά δεν είναι και πολύ καλή ) [ καλή & χρυσή η IC7 , αλλά έχει διάφορα "κουλά" , τέσπα ) , αλλά σε AMD όσες έχω , και όσες περάσανε από τα χέρια μου , είναι μια χαρά , τρέχουν σταθερότατα , και δεν έχουν το παραμικρό "ελάττωμα"

 

Whatever.

 

Αυτό με το overclocking , δεν είχα δει αν ενδιαφέρεται ή όχι για OC ( δεν το πρόσεξα πιθανότατα )

[ btw I hate greeklish ]

 

@Grigas:

Έχει FireWire η Abit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε κοιτάς τι χρειάζεται ο καθένας που ρωτάει τη γνώμη μας για το σύστημα που θέλει να φτιάξει τότε τι ακριβώς κοιτάς.

 

Ε ρε Φάνη και Κώστα καλά τα καταφέρατε ρε κουφαλίτσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ΜΑΚΡΙΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ANTEC

2. Μια χαρά είναι η Asus, η Abit είναι όντως καλύτερη αλλά όχι για τις δικές σου απαιτήσεις ...

3. To 480 watt το Butterfly της Thermaltake έχω και το έχω βάλει δε θυμάμαι πόσες φορές ... αν το παίρνεις χονδρική κάνει κάτι του στυλ 90+ ΦΠΑ ή λιανική κάτι του στυλ 120€ ... δεν ακούγεται, δε σταματάει και ελέγχεις και στροφές ... όταν θέλω καλό τροφοδοτικό απευθύνομαι εκεί...

4. Raptor ... Rule... τίποτα άλλο... ειδικά αν παίζεις με μεγάλες ταχύτητες ...

5. Αν έχεις τα φράγκα μην το σκεφτείς για 64 bit... αλλιώς άψογη επιλογή...

6. Εγώ θα πήγαινα σε Nvidia... για διάφορους λόγους ... ας πούμε πως με έχουν πείσει για την αξιοπιστία τους, εν αντιθέσει με τη μαμά ΑΤΙ... απόψεις βέβαια ...

 

Και καλές Αγορές! ! !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ενώ το O/C που θα κάνω θα είναι ελαφρύ..."

 

O/C μάλλον θα κάνει.

Τώρα το τι εννοεί ελαφρύ ' date=' ας μας εξηγήσει.[/quote']

 

Eννοώ ότι επειδή το PC θα το έχω και για δουλειά πέρα από διασκέδαση δεν σκοπεύω να το τσιτώσω...Δηλαδή αν μπορώ να το ανεβάσω καμιά 100 Mhz χωρίς ιδιαίτερο παίδεμα θα το κάνω...Κατά τα άλλα ο 2500+ ως έχει μου αρκεί για αυτά που θέλω να κάνω. Αλλά κανείς δεν λέει όχι στην ανέξοδη ισχύ, ιδιαίτερα αν είναι χωρίς κόπο....

 

Αυτό εννοώ ελαφρύ. :D :D

 

Asterakias, όπως είδες τα Antec αποκλείστηκαν απο εναλλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...