Προς το περιεχόμενο

Πώς μοιράζεται ασύρματα μια σύνδεση ISDN/DSL;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, παίδες!

Έχω το εξής πρόβλημα: στο σπίτι μου έχω σύνδεση isdn και σκέφτομαι να βάλω σύντομα dsl. Όμως μεταξύ του NetMod και των δύο υπολογιστών μου υπάρχει μία απόσταση γύρω στα δεκαπέντε μέτρα, καθότι δεν είναι στον ίδιο χώρο. Μέχρι τώρα δεν μπόρεσα να εκμεταλλευτώ τη γραμμή isdn γιατί τραβούσα καλώδιο συμβατικής γραμμής και λειτουργούσα με απλή PTSN σύνδεση. Κάπου άκουσα τη μαγική (;) λέξη Fritz και ψάχνοντας έμαθα ότι διαθέτει ασύρματα μόντεμ για τέτοιες αποστάσεις και περιπτώσεις. Κι ενώ ήμουνα έτοιμος να το παραγγείλλω από Γερμανία, σε ένα μαγαζί υπολογιστών μου είπαν ότι την ίδια δουλειά θα μπορέσω να κάνω και με ένα router συνδεδεμένο στο NetMod και δύο κάρτες ασύρματου δικτύου.

Μπλέξιμο; Επειδή η τιμή είναι και στις δύο λύσεις παραπλήσια (γύρω στα 250 ευρώ), ποιο από τα δύο νομίζετε ότι ισχύει; Μη δώσω, ρε παιδιά, τόσα λεφτά και δε δω φως!

Αναμένω με ενδιαφέρον....

:roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με δυο ασυρματες καρτες στο desktop και στο laptop ουτε αναμεσα σε δυο δωματια δεν ειχα καλα αποτελεσματα (αλλοτε ειχα σημα και αλλοτε οχι...).Τραβηξα καλωδιακι και ησυχασα!!!! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα Router, και 2 καρτες δικτυου και εισαι μια χαρα! Για τετοια αποσταση δεν χρειαζεσαι

Wireless!! (Eχω τραβηξει καλωδια αναμεσα σε 3 οροφους) :mrgreen:

 

Αν βαλεις DSL θα χρειαστεις DSL router, αλλιως ISDN Router!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα dsl router πχ Linksys WRT54G στην dsl γραμμή σου και από μιά καρτούλα σε κάθε pc. κόστος περίπου 200-250 ευρό σε τιμές ελλάδας. Πραγματικές ταχύτητες περίπου 5-5.5Mbit. Πλεονέκτημα: Μέσα σε ένα σπίτι πιάνεις σχεδόν παντού οπότε βολεύει σε μεταφορές, αν έρθει ένας φίλος με pc/laptop αν έχεις εσύ laptop και θέλεις να πίνεις τον καφέ στην βεράντα και να έχεις nternet. Μειονέκτημα: Κόστος και ταχύτητα αφού με πολύ λιγότερα λεφτά τραβάς καλώδια (αφού βάλεις dsl router με ένα switch και 2 κάρτες δικτύου είσαι οκ) και παίζεις στα 100Mbit

 

Γιάννη_Πλάτανο, μάλλον το σπίτι σου είτε έχει πολύ σίδερο στις κολώνες΄ή έχει καμιά περίεργη μόνωση που ανακλά το σήμα ή οι κάρτες που πήρες ήταν τελείως για τα μπάζα. Εγώ μοιράζω το internet σπίτι μου όχι μόνο ανάμεσα από 3 τοίχους αλλά και ανάμεσα σε ορόφους, δηλαδή πλάκα, χωρίς εξωτερικές κεραίες πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν τρείς τρόποι να το κάνεις:

 

1- Ένσύρματα. Δηλαδή ένα switch και τρία καλώδια UTP με δύο κάρτες δικτύου αν τα Pc σου δεν έχουν ήδη για να υλοποιηθεί το δίκτυο και ένα dsl over isdn router.

 

2- Ασύρματα 1. Δύο pci ασύρματες κάρτες και ένα access point που θα υλοποιήσει το δίκτυο και ένα dsl over isdn router που θα συνδεθεί με κανονικό καλώδιο στο access point.

 

3- Ασύρματα 2. Δύο pci ασύρματες κάρτες και ένα ασύρματο router. (είναι router και access point μαζί).

 

 

Από τα παραπάνω το 1 είναι σίγουρα το φθηνότερο και ποιό σίγουρο από απόδοση απλά το καλώδιο που θα τραβήξεις θέλει μαστοριά για να μην είναι μέσα στα πόδια σου συνέχεια.

Τα 2 και 3 είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα με διαφορετική υλοποίηση.

Θέλουν ποιό πολύ παίδεμα στο setup τους.

 

Καλές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, παίδες, ελήφθη!

Πάντως νόμιζα ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη απώλεια με το ασύρματο δίκτυο ενώ μου φαίνεται ότι είστε υπέρ της ενσύρματης λύσης.

Και πάνω που νόμιζα ότι τα γλύτωσα τα καλώδια μέσα στο σπίτι... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω που νόμιζα ότι τα γλύτωσα τα καλώδια μέσα στο σπίτι... :(

 

Ειναι πραγματι μια "πονεμενη ιστορια" αλλα πολλες φορες αναποφευκτη.... :twisted: :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...