Προς το περιεχόμενο

Mobo D865GBF - No start, no boot


mark68

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε

Πρόσφατα αγόρασα μια mobo της Intel την D865GBF έναν επεξεργαστή Pentium 4 3E τα οποία τοποθέτησα σε ένα case με τροφοδοτικό 360w

Το πρόβλημα είναι ότι αφού έκανα τις απαραίτητες συνδέσεις δεν λάμβανα ούτε κάποιο ηχητικό μήνυμα από το bios ούτε κάποιο είχα κάποια ένδειξη στην οθόνη. Τα fans τόσο του επεξεργαστή όσο και του case λειτουργούσαν κανονικά και στην mobo άναβε ένα led. Σύμφωνα με το site του κατασκευαστή θα έπρεπε να αφήσω το σύστημα μόνο με ένα floppy drive, την μνήμη και τον επεξεργαστή, ενώ αν και σε αυτή την περίπτωση δεν είχα κάποια ένδειξη από το bios να αφήσω την mobo μόνο με τον επεξεργαστή. Αυτό και έκανα. Δυστυχώς όμως το πρόβλημα παραμένει. Είναι πιθανών να έχει πρόβλημα η mobo ή εγώ κάνω κάτι λάθος?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Φιλικά – Mark

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Upothetw oti exeis balei tis mnhmes lathos.Exontas intel sou lew oti ekanes thn xeiroterh epilogh alla twra einai arga.Ebales to megalo kalwdio tou trofodotikou alla kai to 4volt panw sthn mobo?Afou den bgazei tpt omws prepei na ftene oi mnhmes,oxi aparaithta na nai lathos alla mporei anapoda h na mhn exoun kleidwsei.Ama afhseis thn mobo mono me ton epeksergasth den tha anoiksei tpt an se periptwsh pou den luthei to problhma tsekare tis ram,An exoun autokolhto apanw auto tha koitazei deksia apo ton epeksergasth,pros ta eksw kai oxi pros ton epeksergasth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Knightmare σε ευχαριστώ πραγματικά για το ενδιαφέρον. Δυστυχώς τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα από ότι πίστευα γιατί απλά βάση του board revision http://developer.intel.com/design/motherbd/bf/bf_proc.htm#Note η mobo μου δεν υποστηρίζει τον επεξεργαστή που έχω. Το λάθος είναι καθαρά δικό μου γιατί δεν διάβασα πιο προσεκτικά τις σημειώσεις στο site :(

Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά - Mark

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως υποστηρίζεται από την D865GBF, ενδεχομένως να είναι παλιά η έκδοση του BIOS και να μην αναγνωρίζει τον επεξεργαστή αλλά και πάλι έπρεπε να κάνει post...

 

Κάνε ένα CMOS Clear, και αν έχεις κάποιον παλαιότερο επεξεργαστή S478 χρησιμοποίησέ τον προσωρινά για να αναβαθμίσεις το BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...