Προς το περιεχόμενο

ο υπολογιστής μου κλείνει και κάνει σαν σειρήνα


pseira

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kalispera

 

Ti ennoeis kleinei?Kleinei prin akoma ksekinisei i eisai sta windows kai kleinei?An arxizei ta mpip molis ton anoigeis,tote exeis lathos rythmiseis sto bios kai vgazei lathos. An den mporeis na mpeis katholou sto bios epeidi den postarei katholou to pc, vgale panw apo to mobo tin mpataria tou(mia mikri plake) kai valtin pali meta apo 5 lepta.Meta logika tha anoiksei kanonika. Ennoeitai afou vgaleis to kalwdio revmatos panw apo to kouti e?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως πως εσυ διαπιστωνεις οτι δεν εχει ανεβασει θερμοκρασιες?

 

Οταν πρωτοβγηκαν οι Abit NF-S rev 1 kai rev 1.2 ειχαν ενα τετοιο προβλημα. υπαρχει ενα setting sto bios περι Temperature Alarm, και οταν το ενεργοποιουσες, μετα απο λιγο αρχιζε να χτυπαει (παρολο που η θερμοκρασια ηταν φυσιολογικη) και μετα εκλεινε.

η πρωτη συσταση της Abit ηταν να απενεργοποιησεις το Alarm, και μετα απο λιγο βγαλανε ενα bios update που ελυσε το προβλημα.

 

βεβαια δεν εχεις αυτη τη μητρικη, αλλα μπορει αυτο να συμβαινει.

αν δεν ειναι γενικότερο προβλημα, θα ειναι ο σενσορας που διαβαζει την θερμοκρασια, και αναφερει λαθος αυξημενες temp.

δες το site του κατασκευαστη για support faq, ή αυτο το φορουμ που εχει ειδικα section για καθε AMD mobo θεμα και χιλιαδες χρηστες. http://forums.pcper.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Douleuei kanonika to pc kai ksafnika....SHUTDOWN!

NF7-S v2.0 exw alla to alarm einai sto 75C...O cpu panw apo 56-57 den paei sigoura (to blepw apo to winbond prog)...

To plires systima einai

Athlon 2200+

1GB DDR (1xpc2700, 1xpc3200) se dual channel ry8mismenes se 333MHz

Geforce 6800GT 256mb (to problima ypirxe kai me radeon 9800Pro)

1xDVDRW

1xCDRW

1xDVD

Terratec Cynergy tv600 (to problima ypirxe kai prin tin agora tis kartas)

 

Den kserw ti ftaei......Ypopsiazomai to PSU (einai 360W tis chieftec apo to kouti tou plaisioy).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pseira, το pc σου είναι πολύ φορτωμένο για το psu σου... και δε λες και πόσους δίσκους έχεις... δοκίμασε να αποσυνδέσεις όλα τα cd-dvd και άφησε μόνο τον δίσκο του os και κάνε τα ίδια πράγματα που κάνεις καθημερινά... αν δεν σε φτύσει το μηχάνημα σημαίνει ότι σου φωνάζει για μεγαλύτερο psu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπερδευτηκα με το sig σου. το FX53 ειναι το ονειρό σου μαλλον, και οχι το συστημά σου :o (ή το 2ο pc;)

αφου εχεις NF-S ενισχυεις την υποψία προβληματος στο αλαρμ.

!! κοιτα, δεν θυμαμαι αν το προβλημα ηταν στο αλαρμ του bios ή στο alarm σε συνδιασμό με το προγραμμα που δινει η abit στο cd της μητρικής.

μήπως υπάρχει και αλαρμ για μη λειτουργια των fan? η abit εχει νομιζω 3 fan sensors (cpu,case,psu).

 

Δοκιμασε να απενεργοποιησεις το bios alarm, και να απεγκαταστησεις αυτο το software .

βαλε το MBM5, και αν φοβασαι για temps, ενεργοποίησε το δικο του cpu alarm στα 75.

 

To δικό μου σύστημα σε Chieftec 360 :

ABIT NF-S REV 1.2 updated bios

AthlonXP 1800+ στα 2000-2050, με βολτ απο 1.675 - 1.775.

3 dimm total 1Gb

Geforce 4400

1 DVDRW

4 σκληρους - εχω και εξτρα pci controller

tv tuner

 

έφτασε 1 φορά τους 70C, χτύπισε το MBM alarm, και απλα ανεβασα τις στροφες του φαν στο medium. το ειχα παρακανει στα βολτ τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκληρους εχω 1 SATA 120gb + εναν 40αρη Ρ-ΑΤΑ...

Εχω δοκιμάσει αυτο με την αποσύνδεση όλων των cd/dvd αλλά χωρίς αποτέλεσμα....

Το φαινόμενο παρατηρείται κυρίως οταν παίζω παιχνίδια (grrrrrr) και οταν κλείνω το κουτί (το έχω μόνιμα ανοιχτό)....

Υποψιάζομαι κάποιο βραχυκύκλωμα, ή καποια επαφή της μητρικής αλλά δεν εχω εντοπίσει κάτι

 

Το σύστημα στην υπογραφή είναι όντως απιαστο όνειρο (προς το παρόν!) απλά ξέχασα να βάλω το "...και μετά ξύπνησα" στο τέλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"NF7-S v2.0 exw"

Πας για P4 2.8GHz λες.

Φυσικά σε άλλη μητρική θα μπεί αυτός ( εννοείται ).

Δεν θα έχεις πρόβλημα εκεί.

 

Πολύ μα πάρα πολύ δύσκολο να φταίει το PSU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι....Η μητρική θα είναι η MSI 856PE Neo2 FISR...

Αντε να δούμε γιατί είναι πολύ σπαστικό να παίζεις doom/farcry/thief 3 και ξαφνικά να σου σβήνει το pc, να μην εχεις κάνει save και μετά να πρέπει να περιμένεις να γίνει και το disk check.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...