Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με slave mode σε secondary IDE channel


theorrion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια mobo gigabyte 8IK1100 (875 chipset) και από προχθές όταν στο secondary IDE channel εχω δύο συσκευές (DVD-RW και DVD-ROM) master και slave, δεν τα βλεπει κατά την εκκίνηση μετά το memory check και ο Η/Υ κολλάει και δεν κάνει boot. Με οποιαδήποτε συσκευή συνδεδεμένη μόνη της στο secondary IDE channel σαν master , το σύστημα δουλεύει κανονικά.Τα DVD δε φταίνε , έχω βάλει και άλλο CD-RW πάνω και τα ίδια. Το μόνο συμπέρασμα είναι ότι το slave mode του secondary IDE channel τα έπαιξε. Είναι δυνατό αυτό? Υπάρχει καμία λύση αν είναι έτσι?

Οι ίδιες συσκευές στο primary channer αναγνωρίζονται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kat'arxhn otan kolaei sto psaximo dwse esc kai sta dyo gia na mpei sta windows

molis mpeis xanatrexe toys drivers toy mobo.

an den brei kai pali tote:

 

1.elegxe ta jumperakia stis syskeyes

2.elegxe tis kalwdiotainies (alaxetes metaxy toys)

3.sigourepsoy oti den yparxei se kamia cd mesa (koyfo e? to antimetwpisa kai ayto)

4. afoy ta kaneis ola ayta kai den ta brei kane ena clear cmos sto mobo(shmeiwse kapoy tis ry8miseis poy exeis gia na tis xanabaleis)

5.an synexisei koitaxe an yparxei anaba8mish gia to bios

pisteyw dokimases thn ka8e syskeyh monh ths etsi? gia na sigoureyths oti einai ok

 

kala xemperdemata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είχε συμβεί και σ' εμένα με μία Gigabyte για Pentium3 (συμβαίνει μόνο αν βάλεις 2 ΑΤΑΡΙ συσκευές στο ίδιο καλώδιο και όχι αν βάλεις 2 δίσκους).

 

Το πρόβλημα λύθηκε με αναβάθμηση σε νεότερη έκδοση τού BIOS...

 

 

8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ είχα δοκιμάσει όλα τα προαναφερθέντα (αναβάθμιση ΒΙΟS , clear CMOS , αλλαγή καλωδίων , τράμπα ATAPI συσκευών και σκληρών , τράμπα μνημών , αλλαγή jumpers κτλ.) . Τελικά στο διαβολομηχάνημα έφταιγε ο σκληρός δίσκος που το είχα single στο primary IDE channel!!!!!!!!! , και επηρέαζε το secondary :shock: .Αφού έβγαλα αυτόν και έβαλα έναν άλλο ίδιο στη θέση του , το πρόβλημα λύθηκε :D !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...