Προς το περιεχόμενο

Ελληνικοί anonymous servers


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως βεβαιωνόμαστε ότι οι IPs που προσθέτουμε δουλεύουν σωστά. Πχ. στο Shields UP! https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2 πάντα μου δείχνει την IP μου!

 

Εγω εχω το steganos internet anonym.

 

Κι εμενα την δειχνει δυστυχως, οχι την ip, αλλα ενα computer-machine name.

 

Οσα site δειχνουν μονο αριθμο-ip δειχνει ψευτικη. Αλλα το grc δειχνει και επιπλεον οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοείς ότι το steganos δείχνει ψευτίκη σε όσα site τσεκάρουν μόνο την ip; Αν, ναι τότε όλα ΟΚ αφού αυτό επιθυμούμε! Στην χειρότερη θα είναι η πρώτη direct του proxy. Το computer-machine name που αναφέρεις (αν συμπεριλαμβάνει στον κωδικό του ppp και το όνομα του ISP) ουσιαστικά και αυτό ΜΟΝΑΔΙΚΑ σε ορίζει απότι έχω καταλάβει, άρα κι εκεί δυστυχώς υπάρχει πλήρης διαφάνεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το computer-machine name που αναφέρεις (αν συμπεριλαμβάνει στον κωδικό του ppp και το όνομα του ISP) ουσιαστικά και αυτό ΜΟΝΑΔΙΚΑ σε ορίζει απότι έχω καταλάβει, άρα κι εκεί δυστυχώς υπάρχει πλήρης διαφάνεια!

 

Αυτο εννοω φιλε μου!

Οντως, αυτο που εθεσα στην αρχη του τοπικ επετευχθη!

 

Μαλλον τωρα παμε για αλλο τοπικ.

Αραγε θα υπαρχει η τεχνογνωσια να το θεσω στο insomnia ή να το θεσω κατευθειαν σε ξενο forum? (οσο πιο ψαγμενο το θεμα τοσο λιγοτερες απαντησεις-και αυτο ειναι φυσιολογικο)

 

Δεν μπορει καποιος τροπος θα υπαρχει. Ολα γινονται με καποιο τροπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

karib, χαίρομαι που σε καλύψαμε (αν και δεν καταλαβαίνω το πως...! :shock: )

Anyway... ψάχνω κι εγώ εδώ και καιρό για anonymous servers. Απ' ότι έχω δει οι περισσότερες IPs τους πάνε πακέτο μαζί με κάποιο proxy client λογισμικό που τους χρησιμοποιεί. Καλό εν μέρει, καθώς αποτελεί και μια έμμεση λύση για την περίπτωση που κάποιος θέλει να δώσει λίγα λεφτά και να έχει μια σχετική ασφάλεια. Έτσι, τα χρήματα διατήρησης των proxies, βγαίνουν από τα έσοδα πώλησης του εκάστοτε software, βλέπε πχ. Steganos Internet Anonym που αναφέρθηκε.

 

BTW φαίνεται να είναι το καλύτερο απ' όσα έχω δοκιμάσει έως τώρα...

 

Οι λίστες των free proxy servers είναι τεράστιες (ευτυχώς) αλλά δυστυχώς οι υπηρεσίες τους είναι μέτριες. Στη συντριπτική τους πλειοψηφία δεν πρόκειται για 'φθηνές' αλλά για 'φθηνιάρικες' URL! Ωστόσο αν έχεις σκοπό να 'πληρώσεις' σε χρόνο τότε με το ψάξιμο θα βρεις. Αν από την άλλη έχεις σκοπό να ανάγεις τον κόπο σου σε χρήματα, θα βρεθούν πολύ πρόθυμοι στο internet να σε βοηθήσουν με τις υπηρεσίες τους.

Σε ότι αφορά Ελλάδα, στους ίδιους τους ISPs ρώτησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν από την άλλη έχεις σκοπό να ανάγεις τον κόπο σου σε χρήματα, θα βρεθούν πολύ πρόθυμοι στο internet να σε βοηθήσουν με τις υπηρεσίες τους.

 

Τι εννοεις?

 

Σε ότι αφορά Ελλάδα, στους ίδιους τους ISPs ρώτησες;

 

Τι να ρωτησω, αν προσφερουν anonymous proxy? Εδω ρωτουσα αν εχουν wap mail και δεν μπορουσαν να με καταλαβουν και να συννενοηθουν μαζι μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το computer-machine name που αναφέρεις (αν συμπεριλαμβάνει στον κωδικό του ppp και το όνομα του ISP) ουσιαστικά και αυτό ΜΟΝΑΔΙΚΑ σε ορίζει απότι έχω καταλάβει' date=' άρα κι εκεί δυστυχώς υπάρχει πλήρης διαφάνεια!

[/quote']

 

Αυτο εννοω φιλε μου!

Οντως, αυτο που εθεσα στην αρχη του τοπικ επετευχθη!

 

Μαλλον τωρα παμε για αλλο τοπικ.

Αραγε θα υπαρχει η τεχνογνωσια να το θεσω στο insomnia ή να το θεσω κατευθειαν σε ξενο forum? (οσο πιο ψαγμενο το θεμα τοσο λιγοτερες απαντησεις-και αυτο ειναι φυσιολογικο)

 

Δεν μπορει καποιος τροπος θα υπαρχει. Ολα γινονται με καποιο τροπο!

 

DNS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

karib, υπάρχουν πολλοί που πουλάνε υπηρεσίες με proxy serving - πληρώνεις ένα μικρό ποσό και είσαι ΟΚ. Το anonimity δεν είναι στανταρ.

Αυτό για τους ISPs μου κάνει εντύπωση. Δεν μπορεί να φταίει ένα ολόκληρο επιτελείο μηχανικών, γραφειάδων και τεχνικών! Προφανώς το άτομο στο οποίο απευθύνθηκες δεν ήταν το κατάλληλο να σου απαντήσει.

Anyway, πρόσφατα έμαθα για τον proxy της forthnet. Αν έχεις forthnet δοκίμασέ τον. Γρήγορο surfing αλλά anonomity δε νομίζω. Πάντως μια IP περισσότερη πάντα είναι επιθυμητή... :roll:

 

Τώρα σε ότι αφορά τον Steganos Internet Anonym (τουλάχιτον την έκδοση 6.0.8 που έχω εγώ) υπάρχει πρόβλημα!

Σήμερα διαπίστωσα ότι παρόλες τις ρυθμίσεις μου στο πρόγραμμα για να καταφέρω να κάνω τους explorer, maxthon, mozilla να μπουν στη σελίδα μου http://builtpcb.tripod.com πχ ( που τελεί ακόμα υπό κατασκευή... :) ) χρειάστηκε να τον απεγκαταστήσω. Το πρόβλημα το αναπαρήγαγα ξανά και ξανά για να βεβαιωθώ ότι δεν φταίει κάτι άλλο. Το κάνει σε κάθε σελίδα που έχω στήσει στην tripod, δηλαδή σε κάθε σελίδα της μορφής http://xxxxxxxx.tripod.com! :shock:

Εσύ δεν αντιμετοπίζεις το ίδιο πρόβλημα;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθέτω τι είχα σκοπό να στείλω στη φόρμα τους - που δε δουλεύει (όχι λόγω του προβλήματος με τα scripts πάντως!) - ενώ πιο κάτω παραθέτω και μια από τις απαντήσεις που προσφέρει το official site σε σχετικό FAQ όπου τελικά κατέφυγα.

Φυσικά δεν ξέρω αν θα έπρεπε να με καλύψει η απάντησή τους αφού δεν ξέρω αν αφήνουν τα δύο firewalls μου (των XP-SP1 και του Kerio Personnal Firewall) να δουλέψει το 'sseagent' ως server όπως πρέπει! Αν ξέρει κάποιος please ας πει!

 

The reason I am sending this feedack is to inform you about one of my problems that I face using Steganos Intenet Anonym....The problem is that it can't connect to any one of my sites in tripod! Anything that resembles to the syntax http://xxxxxxxxxx.tripod.com denies to load! It doesn't even timeout!

 

PS : I've used MS Explorer, Maxthon (MyIE2), Mozilla and the problem seems to be the same to alla of them despite the settings I kept and keep making to the program!!!

Question : Since I installed Steganos Internet Anonym 6 or Steganos Internet Anonym Pro 6, I can no longer display any pages on the Internet and I can no longer send or receive any emails.

 

Answer : To automatically update the list of available anonymous proxy servers in the background, any personal firewall on your computer must be adjusted to allow the application "sseagent" in Steganos Internet Anonym 6 and Steganos Internet Anonym Pro 6 to act as a server, or the application must be given server-rights. This means that your firewall must allow outgoing and incoming(!) communications for this specific Steganos application. Please see the firewall documentation to find out how to do this for your personal firewall.

 

A dialer alerter or a virus scanner could also affect the list download. If you use such tools and run into problems, try switching off the tools before you dial up to the Internet and start Steganos Internet Anonym 6 or Steganos Internet Anonym Pro 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εσύ δεν αντιμετοπίζεις το ίδιο πρόβλημα;!

 

Πολλα προβληματα το steganos. Αποφασισα να μην ασχοληθω αλλο μαζι του.

 

Παντως ρε παιδια. αν και εψαξα αρκετα στο Net, δεν βρηκα ελληνικους ανωνυμους servers που να δουλευουν.

 

Και δεν βλεπω και κανεναν εδω να ξερει κανεναν να μου πει. Κανω λαθος? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...