Προς το περιεχόμενο

Dual Channel απορίες


papadakn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω μια μητρική NF7-S της Abit και προς το παρόν έχω 2χ256 PC2700 ram της OCZ που παίζουν dual channel. Οι μνήμες είναι τοποθετημένες στο 1ο και 3ο dimm slot. Επειδή δεν έχω τα χρήματα να αγοράσω ένα 2χ512 kit το οποίο θα δούλευε dual channel, μπορώ να τοποθετήσω ένα απλό dimm 512mb pc3200 στο ελεύθερο slot και να κάνω την δουλειά μου? Το dual channel παύει να δουλεύει? Επίσης, το όφελος στην ταχύτητα του μηχανήματος απο την επιπλέον ram θα χαθεί απο την μη λειτουργία του dual channel?

 

Ευχαριστώ

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aytin tin mobo exw kai egw sto deytero pc mou...an thymamai kala,apo oti eixa diabasei kapote pou epsaxna,gia na leitourgisei to Dual,prepei na yparxei idia posotita mnimis se 1 aplo kai sto "eidiko" slotaki.Ara ayto pou les den ginetai...Den pairnw orko oti tha einai etsi omws.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαλεις 256 στα σλοτ 1 kai 2,

kai 512 sto 3 8a exeis dual.

Tουλάχιστον αυτο θα γράφει οταν μπουταρεις , στην αρχικη οθονη : "dual channel enabled".

δεν εχω αλλο τροπο να το τσεκαρω

φυσικα η ddr400 θα τρεχει στα 333, αλλα μικρο κακο μπροστα στο 1 giga.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα η ddr400 θα τρεχει στα 333, αλλα μικρο κακο μπροστα στο 1 giga.

 

Ήδη η ddr333 τρέχει στα 400 :) να ναι καλά η OCZ. Αλήθεια, στο sandra και το Aida τις μνήμες τις αναγνωρίζει σαν OCZ DDR3700!! Δεν έχω δοκιμάσει μέχρι τα 233mhz αλλά έως τα 210 πάνε :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...