Προς το περιεχόμενο

Αγορά ή Αναβάθμιση??? Ιδού η απορία...


ViPeRMaN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή τη στιγμή το pc μου αποτελείται από:

AMD Athlon 1800+ XP

Iwill Xp 333 (Ver. 2.1)

256mb ram ddr PC2100

GeForce 2 mx(δεν θέλω σχόλια πάνω σε αυτό... :) )

Κάρτα ήχου on board

PlexWriter 24/10/40A

Crative PC-DVD 5x

 

Σκέφτομαι η να κάνω μια αναβάθμιση αγοράζοντας 512mb DDR333 ram της Kingston ή της Geil ή της Apacer ή κάποιας άλλης επώνυμης μάρκας, μια καινούργια κάρτα γραφικών (π.χ. Ati Radeon X800) και το αντιγραφικό της Plextor, Plextor PX-712A.

Πιστεύεται ότι μετά από αυτή την αναβάθμιση θα είμαι σε θέση να παίζω τα παιχνίδια που θέλω αλλά και όσα πρόκειται να κυκλοφορήσουν μέσα στον επόμενο 1.5 με 2 χρόνια ή να κινηθώ για την αγορά εντελώς καινούργιου μηχανήματος;

Άκουω προτάσεις και ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

basika den les th mhtrikh exeis. Pisteuo an mporeis na baleis kana athlon 2500 h ligo pio pano, ena 512 chipaki mnhmh, kamia 9800 pro kai ena nec 3500, exeis ena kalo update pou tha se bgalei gia kana xrono kai ftinoutsiko. Gia 1.5 me 2 xronia zhtas pola, pas gia full kainourio systhma.

 

kane to ftinoutsiko update ego pisteuo kai mazeue money gia kainourio koryfh systhma meta kana xrono.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD Athlon 1800+ XP

Iwill Xp 333 (Ver. 2.1)

256mb ram ddr PC2100

 

Για καινουριο συστημα δεν μπορω να σου πω. ολα εξαρτωνται τι λεφτα εχεις.

Αν θες να τα σκασεις παρε AMD64 που θα ειναι οκ για το μελλον. τοτε θα το αλλαξεις ολο.

 

Η γνωμη μου για εξυπνο upgrade με αυτα που εχεις:

Δεν ξερω η μητρικη τι δυνατοτητες oc εχει . Δεν εχει nforce2. Αν ανεβασεις λιγο το fsb μπορεις να πας απο 1533 πχ σε 2000 Ghz χωρις να παρεις ακριβα συστηματα ψυξης, και αν δεν αντεχει η μνημη dokimase να βαλεις asynchronous.

Αν παρεις 512@333 και μαζι με την 256@266 θα τρεχουν ολες στα 266.

αλλα ειναι καλυτερο να εχεις 768@266 παρά 512@333.

η μνημες 333 ειναι περιπου ιδια τιμη με τις 400. οποτε παρε 400 να σου μεινουν για αλλο συστημα.

επισης για να τρεχεις στα 266 και δεν κανεις ακραιο OC, μην ασχολησε με "μαρκες" μνημων. παρε την φτηνοτερη ddr400 που θα βρεις ή ddr266 απο αγγελια μεταχειρισμενη.

 

Στο plextor712 διαφωνώ. υπάρχουν και φτηνότερα, και dual layer (καποια στιγμη θα φτηνινουν τα δισκακια DL).

ναι ειναι ποιοτικό, αλλα αν θες να γραφεις single layer ειναι μια χαρα και τα αλλα LG, Liteon, κλπ.

 

καρτα γραφικών φυσικά αλλάζεις, μονο προσεχε τι τροφοδοσια μπορει να χρειαζεται μια πολυ Τοπ καρτα. μπορει να σε οδηγησει σε αλλαγη τροφοδοτικου. προσωπικά δεν δίνω πανω απο 300 για καμια vga κι ας κανει και παπαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

basika den les th mhtrikh exeis. Pisteuo an mporeis na baleis kana athlon 2500 h ligo pio pano' date=' ena 512 chipaki mnhmh, kamia 9800 pro kai ena nec 3500, exeis ena kalo update pou tha se bgalei gia kana xrono kai ftinoutsiko. Gia 1.5 me 2 xronia zhtas pola, pas gia full kainourio systhma.

 

kane to ftinoutsiko update ego pisteuo kai mazeue money gia kainourio koryfh systhma meta kana xrono.[/quote']

 

Iwill Xp 333 (Ver. 2.1)

 

anafero ti mitriki exw alla malon den to prosexes:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πετάξεις απάνω του άλλα χρήματα!!! Η δουλειά μου είναι και ξέρω!

Καταρχήν ξέχασε τa Plextor !!! Ηταν καλά οταν γράφαμε CD 2x & 4x Με το φουρνάκι σε SCSI και αργοτερα 8x,12x,16,24, κτλπ σε ATAPI!

Δεν είναι τυχαίο που ηταν η τελευταίοι που πλάσαραν DVD Recorder! (οταν ψάχναμε να τα βρούμε είχαν μόνο ανακοινώσεις να πουλήσουν)

Πάρε NEC (καποια απο τα μοντέλα της plextor ενσωματώνουν τεχνολογία της NEC) το 2510Α ειναι μια πολύ καλή και φτηνή επιλογή!

Οσο για την RAM...! Αλλη μία στα 266 (οχι 333 θα έχεις κοληματα) 256ΜΒ για να πεις οτι είσαι στο όριο! Να σε ρωτήσω όμως πόσο νομίζεις οτι 8α σου πάει μία αναβάθμιση?

Π.Χ. Μητρική ASROCK (τζαμάτη) P4S55FX+, SiS655FX, FSB 800, 4xDDR 400 Dual Channel, AGP 8x, 5xPCI, 6ch. Audio, LAN, 2xSATA, RAID 0/1, 6+2 USB2.0 = 58 E + ΦΠΑ

INTEL P4 3.0GHz FSB800 - Prescott 1ΜΒ =160 Ε + ΦΠΑ

και 2Χ BLUE MEDIA WITH LIFETIME WARRANTY DDRAM 512MB 400MHz = 2Χ 70 Ε + ΦΠΑ

Ή

2Χ BLUE MEDIA WITH LIFETIME WARRANTY DDRAM 256MB 400MHz =2Χ 40 Ε + ΦΠΑ

NEC DVD+/-R/RW ND-2510Α BULK DOUBLE LAYER = 78.5 € + ΦΠΑ

Ολα τα παραπάνω είναι τιμες λιανικής Αθήνας (ΦΠΑ 18%)

 

Τροφοδοτικό τι να αλάξεις? Αν σου πω τι φοράει το PC μου και με τι PS δουλεύει...!!!!! :wink:

Εύχομαι να σε βοήθησα!

 

_______________________________________________________

|ποιός άναψε τα φώτα???? Α ξημέρωσε !!! Ωρα να πάμε για ύπνο...|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...