Προς το περιεχόμενο

Newbie όσο αναφορά δορυφορικά ψάχνει...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Μένω και ζω στην Ιταλία και τώρα που θα κατέβω για λίγο στην Ελλάδα σκέφτομαι να βάλω NOVA για να βλέπω ελληνικά κανάλια και μπαλίτσα.

Ξεκίνησα λοιπόν να διαβάζω διάφορα posts απάνω σε πιάτα αποκοδικοποιητές κτλ κτλ.Βέβαια δεν βρήκα κατι συνοπτικό που ψάχνω οπότε είπα να ανοίξω ένα καινούργιο.

 

Ορίστε:

 

1)ΠΙΑΤΟ

Τι πιάτο πρέπει να πάρω αφού είμαι στην Ιταλία;Τι διάμετρο;Ποιά είναι η αναλογία επιλογής διαμέτρου-δορυφόρου-τοποθεσίας;

 

2)ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ

Απο ότι είδα στα ποιό πολλα ποστς παίζει πολύ ο DREAMBOX και ο HUMAX.

Κατάλαβα ότι ο DB είναι έναας υπολογιστής με linux ο οποίος έχει και δυνατότητες αναπαραγώγης MP3, VIDEO, εγγραφής σε σκληρό κτλ (και το οτι έχει λινουξ ως γνήσιος λινουχας με κερδισε ομολογώ).

Για τον HUMAX δεν ξέρω πολλά πράγματα.

Από ότι κατάλαβα δεν προτεινεται να πάρει κάποιος τον αποκωδικοποιητή που δίνει το πακέτο της ΝΟΒΑ οπότε χρειάζομαι πληροφορίες προς τα που να καταφύγω(και προς αποφυγην της ερώτησης: ¨πες μας τι θες να κάνεις;¨ λέω ότι θέλω να βλέπω εκτός από ΝΟΒΑ και όλα τα ελευθερα που παίζουν στον HOTBIRD + αν γίνεται να μπορώ να ξεκλειδώνω κάποια κλειδωμένα + μελλοντικά σκέφτομαι να χρεισιμοποιήσω το πιάτο και για δορυφορικό ιντερνετ).

Επίσης, έχουν δυνατότητα σύνδεσης με εξωτερικό ηχοσύστημα έιτε αναλογικό είτε digital;

Τέλος, ποιός αποκωδικοποιητής μπορεί να πάρει την κάρτα της ΝΟΒΑ και αν κάποιος δεν την πέρνει τι πρέπει να βάλω για να την πάρει;

 

3)ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Ανάλογα με τον εξοπλισμό πόσο εύκολο ειναι να την κάνω μόνος μου;Μπορώ να βάλω το πιάτο στο μπαλκόνι μου;(Είδα στις γύρω πολυκατοικίες πού κοιτάνε τα πιάτα και προς την μεριά που κοιτάνε στο δικό μου μπαλκόνι πέφτει ένα μικρο κομματι τοίχου.)

 

Αυτά τα ολίγα παίδες και ελπίζω να μην κούρασα.

THANX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε μου.Για αρχή εφόσον βάλεις ΝOVA θα αγοράσεις μόνο την συνδρομή χωρίς τον εξοπλισμό δηλαδή, καθώς ο PANASAT είναι για κλάματα αφού δεν έχει πολλές δυνατότητες.Απλά δεν θα πεις οτι μένεις Ιταλία γιατί θα πρέπει να δώσεις ελληνική διεύθυνση καθώς "απαγορεύεται" να έχεις συνδρομή και να μένεις εκτός Ελλάδας.

Πάμε στις ερωτήσεις σου τώρα.

 

1) Στο πιάτο ισχύει ότι όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο(το όριο είναι η τσέπη σου).Για Ιταλία με 1 μέτρο πιστεύω πως είσαι καλυμένος και με το παραπάνω καθώς ο Hotbird έχει δυνατό σήμα.Αν αργότερα βέβαια θελήσεις να βάλεις παράκεντρο ένα δεύτερο LNB(π.χ στον Astra 19,2E) δεν θα καλύπτεσαι τόσο πολύ αλλά μια και η Ιταλία σε σχέση με τα ιχνοδιαγράμματα των δορυφόρων είναι σε πολύ καλύτερη θέση από την Ελλάδα θα βολευτείς.Το πιάτο θα είναι φυσικά τύπου offset.

 

2) Για αποκωδικοποιητή αυτοί οι δύο(DB 7000s - Humax 5400(z) )που ανέφερες είναι η κορυφή σήμερα, όχι γιατί δεν υπάρχουν καλύτεροι σε hardware, αλλά έχουν συνεχείς αναβαθμίσεις στο λογισμικό που τους κρατούν στην κορυφή.Από την άλλη είναι όμως και πανάκριβοι(στα ~450ε ο DB και κανα ~350άρι ο Humax χονδρικά-χονδρικά).Τώρα βέβαια έχει βγει και ο Triple Dragon και η κορυφή παίζεται.Υπάρχουν και άλλοι αξιόλογοι αποκωδικοποιητές με πολλά κόλπα όπως ΑTOM 9000, MicroX κ.α.Ο αποκωδικοποιητής που θα πάρεις θα πρέπει να έχει θύρα(ες) Common Interface για να μπορείς να βάλεις ότι κάρτα θες με ένα CAM.Άλλοι το έχουν ενσωματωμένο to CAM.Όλοι σχεδόν οι αποκωδικοποιητές έχουν έξοδο SPDIF είτε αναλογική είτε οπτική(ψηφιακή) είτε και τα δύο για να τους συνδέσεις με κάποιο Home Theatre.Για να βάλεις και δορυφορικό Internet θα σου πρότεινα την Skystar2 κάρτα PCI για τον Η/Υ η οποία παρεπιμπτόντος έχει πολύ καλύτερες δυνατότητες από όλους τους δέκτες που κυκλοφορούν και είναι μια πολύ καλή εναλλακτική λύση και φθηνή (~50-60ε).

 

3) Η εγκατάσταση είναι πανεύκολη αρκεί να πιάνουν τα χέρια σου.Συγκεκριμένες οδηγίες δεν υπάρχουν καθώς κάθε εγκατάσταση ποικίλει.Απλά να έχεις καθαρό οπτικό πεδίο μπροστά από το πιάτο.Οδηγίες συναρμολόγησης του πιάτου θα βρεις στο κουτί του.Θα χρειαστείς και ένα Satfinder για να βρεις πιο γρήγορα τον Hotbird.Δες και στο http://www.sdtv.gr για περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες.Απο την άλλη μπορείς να φωνάξεις έναν τεχνικό να στην κάνει.

 

Ότι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανικ ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά μου γενήθηκαν καινούργιες αποριούλες.

 

1)Τι σημαίνει ότι το πιάτο πρέπει να είναι offset?

2)Αν υποθέσουμε ότι διαλέγω μεταξύ HUMAX και DREAMBOX ποιός από τους 2 έχει ενσωματωμένη την CAM;Το λέω γιατί αν επιλέξω DREAMBOX και χρειάζομαι και CAM τότε η τιμή δεν ψιλο-ξεφεύγει;

3)Αν υποθέσουμε ότι βάλω αργότερα μια SKYSTAR για δορυφορικό ιντερνετ ξέρετε αν γίνεται αντι για επίγεια σύνδεση να κάνω μέσω κινητού και GPRS(δεν θέλω να βάλω τηλέφωνο)

Κανένα μαγαζί Αθήνα που να μπορώ να τα πάρω και με δόσεις ξέρεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oneirobatis, des edw....http://www.insomnia.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=593967#593967 einai vevaia gia magazi sto halandri....

 

vtsib, 3)ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ......des edw....http://

http://www.insomnia.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=391674 ....gia na deis oti einai sxetika eukolh douleia....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανικ ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά μου γενήθηκαν καινούργιες αποριούλες.

 

1)Τι σημαίνει ότι το πιάτο πρέπει να είναι offset?

2)Αν υποθέσουμε ότι διαλέγω μεταξύ HUMAX και DREAMBOX ποιός από τους 2 έχει ενσωματωμένη την CAM;Το λέω γιατί αν επιλέξω DREAMBOX και χρειάζομαι και CAM τότε η τιμή δεν ψιλο-ξεφεύγει;

3)Αν υποθέσουμε ότι βάλω αργότερα μια SKYSTAR για δορυφορικό ιντερνετ ξέρετε αν γίνεται αντι για επίγεια σύνδεση να κάνω μέσω κινητού και GPRS(δεν θέλω να βάλω τηλέφωνο)

Κανένα μαγαζί Αθήνα που να μπορώ να τα πάρω και με δόσεις ξέρεται;

 

1) Υπάρχουν 2 κύρια είδη πιάτων αυτή την στιγμή που πουλάνε τα μαγαζιά.Τα offset και τα παραβολικά.Οι διαφορές εντοπίζονται στο σχήμα τους' date=' όπου τα μεν offset έχουν οβαλοειδές σχήμα και είναι σχετικά ρηχά τα μεν παραβολικά είναι ολοστρόγγυλα και πιο βαθιά από τα offset.Επίσης στο offset το LNB βρίσκεται τοποθετημένο κάτω από το κέντρο ενώ στο παραβολικό ακριβώς στο κέντρο.Επίσης χρειάζονται και άλλου είδους LNB το καθένα.Στα offset τα LNB έχουν ενσωματωμένη την χοάνη ενώ στα παραβολικά η χοάνη βρίσκεται στο τρίποδο και το LNB λέγεται φλαντζάτο.

Δες το offset το παραβολικό και τα δύο είδη LNB(το αριστερό είναι για offset και το δεξί (φλαντζάτο)είναι για παραβολικά).

 

2)Και οι δύο αποκωδικοποιητές έχουν ενσωματωμένα CAM.Τα διάφορα (επίσημα και ανεπίσημα) λογισμικά που κυκλοφορούν ενεργοποιούν κάποιες κρυφές χάρες των εν λόγω αποκωδικοποιητών(μπορείς να βάζεις και διαφορετικές κάρτες για διαφορετικά είδη κρυπτογράφησης).

 

3) Λογικά γίνεται αλλά δεν ξέρω κατα πόσο σε συμφέρει αυτό.

Δες και τα διαφημιστικά banners στο sdtv.gr για μαγαζιά.Σύγκρινε τις τιμές στην Ελλάδα και στην Ιταλία και αναλόγως ψώνισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ήρθα Ελλάδα τώρα λέω να πάω να επισκευθώ το MSG-shop που είναι και ακριβώς δίπλα απο το σπίτι μου οπότε και κρίνω ανάλογα.

 

Λέγοντας λοιπόν ότι διαθέτουν CAM την κάρτα της ΝΟΒΑ την παίρνει ετσι;(Αυτό βασικά με ενδιαφέρει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...