Προς το περιεχόμενο

Einai dynaton yparksh ADSL xoris telh ISDN?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιθυμώ αυτόν τον καιρό να αποκτήσω κι εγώ προσβασή στο Internet μέσω ADSL. Αναρωτιέμαι όμως αν υπάρχει η δυνατότητα να καταργήσω τελείως τη γραμμή ISDN, ώστε να μην υποχρεούμαι να πληρώνω 2 πάγια (δηλαδή πάγιο γραμμής ISDN συν πάγιο γραμμής ISDN). Τηλεφωνικές κλήσεις κάνω ελάχιστες έτσι κι αλλιώς, οπότε δε με ενδιαφέρει να έχω τηλέφωνο. ¨

Από ό,τι ξέρω, κάτι τέτοιο προσφέρει η Vivodi με το πακέτο Full LLU. Δυστυχώς όμως η Vivodi δεν καλύπτει την περιοχή μου, κι έτσι είμαι υποχρεωμένος να απευθυνθώ στον ΟΤΕ. Πήρα τηλέφωνο σήμερα στον ΟΤΕ για να κάνω αίτηση μετατροπής της ISDN γραμμής μου σε ADSL και μου είπαν ότι δεν υφίσταται δυνατό να έχω μόνο ADSL γραμμή, αλλά πρέπει να υπάρχει και η ISDN ταυτόχρονα. Αληθεύει αυτό, ή είναι κουταμάρες;

Τελικά δεν έκανα αίτηση, αφού δεν είμαι διατεθημένος να πληρώνω δύο πάγια, τη στιγμή μάλιστα που το δεύτερο (ISDN) δεν έχω σκοπό να το χρησιμοποιώ, ενώ το πρώτο εξακολουθεί να παραμένει ακριβό (ADSL)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και γίνεται να καταργήσεις την ISDN γραμμή.

 

Μόνο που τότε θα έχεις την απλή PSTN γραμμή που κι αυτή φυσικά έχει το πάγιό της (είναι λίγο φθηνότερο από την isdn).

Μπορείς φυσικά πάνω σ' αυτήν να βάλεις ADSL.

 

Με δυο λόγια δε γίνεται να αποφύγεις την πληρωμή δύο παγίων.

Η ADSL δυνατότητα προϋποθέτει την ύπαρξη PSTN ή ISDN γραμμής μετα των παγίων τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Oπως τα λενε ειναι..adsl προυποθετει τηλεφωνια (pstn ή isdn)..

Moνο μεσω vivodi full llu γινεται να κοψεις τον Οτε.

 

2) Καλως ηρθες στο forum και θα παρακαλουσα να χρησιμοποιεις το μαγικο κουμπακι search ειναι σιγουρο πως τα περισσοτερα ερωτηματα θα εχουν απαντηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 eyrw kostizei h metatroph ISDN se PSTN.

etsi glitwneis 3 eyrw to mina.

toso exei parapanw h ISDN apo tin PSTN.

anagkastika omws 8a plirwneis 2 pagia.ADSL kai PSTN. den ginete na exeis ADSL xwris tilefwniki grammi.

 

kai egw tin ekana tin metatroph gia 2 logous:

 

1.) makropro8esma 8a e3oikonomisw kapoia xrhmata

 

2.) otan paw sti salamina opou menw kai exw PSTN na mporw na xrisimopoihsw to modem pou pira edw sth krhth pou spoudazw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σε αυτήν την περίπτωση σκέφτομαι να κάνω το εξής:

Ο ξάδερφός μου μένει γύρω στα 50 μέτρα από μένα. Λέω να του προτείνω να κάνει εκείνος αίτηση για ADSL και εγώ να παίρνω από εκείνον τραβώντας ένα καλώδιο δικτύου από το σπίτι του. Θα του πληρώνω το πάγιο της ADSL κάθε μήνα και θα κόψω τη δική μου τηλεφωνική γραμμή τελείως ISDN. Εκείνος θα πληρώνει κανονικά την PSTN του μόνο.

Πιστεύετε ότι 50 μέτρα είναι μακρινή απόσταση για καλώδιο τοπικού δικτύου;

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σε αυτήν την περίπτωση σκέφτομαι να κάνω το εξής:

Ο ξάδερφός μου μένει γύρω στα 50 μέτρα από μένα. Λέω να του προτείνω να κάνει εκείνος αίτηση για ADSL και εγώ να παίρνω από εκείνον τραβώντας ένα καλώδιο δικτύου από το σπίτι του. Θα του πληρώνω το πάγιο της ADSL κάθε μήνα και θα κόψω τη δική μου τηλεφωνική γραμμή τελείως ISDN. Εκείνος θα πληρώνει κανονικά την PSTN του μόνο.

Πιστεύετε ότι 50 μέτρα είναι μακρινή απόσταση για καλώδιο τοπικού δικτύου;

Ευχαριστώ και πάλι.

 

ginete ayto pou les k me kalodio k me wireless na xereis pantws pos den einai akrivos nomimo ayto :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιμο ξενόμιμο, εφόσον ο ΟΤΕ δε μας παρέχει λύσεις, αναγκαστικά ψάχνουμε να τις βρούμε μόνοι μας (μερικώς). Να φανταστείτε ότι την ISDN που έχω τώρα μου την έβαλε ουσιαστικά με το "ζόρι" ο ΟΤΕ. Η καινούρια (2 μηνών) PSTN που είχα άρχισε ξαφνικά να παρουσιάζει θόρυβο, με αποτέλεσμα να μην μπορώ ποτέ να πετύχω ταχύτητα στο internet πάνω από 32kbps. Όσο κι αν τηλεφωνούσα στις βλάβες, όσο κι αν τους ενόχλησα, δεν έλυσαν ποτέ το πρόβλημα, αφού είτε το θεωρούσαν ασήμαντο, είτε δεν ήξεραν να το λύσουν, είτε με θεωρούσαν άσχετο κι ότι έφταιγε ο υπολογιστής μου. Φανταστείτε ότι για να με ξεφορτωθούν μου έλεγαν αρχικά ότι έφταιγε η τηλεφωνική μου συσκευή και μου έλεγαν να την απομακρύνω από το PC. Δηλαδή, τόσον καιρό που δούλευε κανονικά το internet μέχρι τότε, δεν επηρέαζε το τηλέφωνο;

Αυτά.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή είχαν έρθει 2 τεχνικοί σπίτι σίγουροι ότι κάποια βλακεία θα είχα κάνει εγώ. Είδαν όμως ότι όντως υπήρχε πρόβλημα. Έπειτα προσπάθησαν να το λύσουν, δεν τα κατάφεραν, με παράτησαν με το πρόβλημά μου κι έφυγαν. Ήρθαν ξανά όταν έκανα αίτηση για ISDN. Όλα αυτά πριν έναν χρόνο.

Έτσι, δεν έχω κανέναν μα κανέναν απολύτως λόγο να είμαι νόμιμος απέναντι στον ΟΤΕ.

Δεν ήθελα ποτέ να βάλω ISDN. Ήθελα να μεταπηδήσω κατευθείαν στην ADSL, όπως όλη η Ευρώπη, αλλά ακόμα και τώρα που ο ΟΤΕ παρέχει ADSL, μας το απαγορεύει με τα τιμολόγιά του.

Αυτό είναι το παράπονό μου. Sorry αν σας κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

siga pou tha mas pei o ote ti tha kanoumeme ta diktya mas........

to kalwdio topikou diktyou ftanei mexri ta 100metra.....sta 50 metra den nomizw oti tha xeis polles apoleies.AN se pairnei bale (shielded) kalwdio gia na xeis kai taxythta sta 100MBit thewrhtika.....me wireless pas sta 11 se idanikes synthikes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...