Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για την αγορα ψηφιακης.....


geran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψαχνω για μια ψηφιακη (οχι μεταχειρισμενη) που να εχει τα εξης χαρακτηριστικα : 4-5 Megapixel , οπτικο & ψηφιακο zoom , πανω απο 32 mb μνημη και να τραβαει βιντεακια με ηχο (αρκετης διαρκειας )...το ποσο που διαθετω ειναι γυρω στα 300-310 ευρω...προς ποια μαρκα πρεπει να ψαξω?(canon , sony ...???)ευχαριστω... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχεις σαν όρο το καλό video με ήχο:

Nikon 4200: Άριστη ποιότητα εικόνας-βιντεο 640χ480 15fps απεριόριστο με ήχο(310ευρώ)

Pentax S40: 320χ240 30fps βιντεο-καλή ποιότητα-πολύ μικρή μηχανή(320ευρώ περίπου)

 

Σε αυτά τα λεφτά πολύ καλό βιντεο έχουν οι Sony αλλά για εμένα μόνο οι Sony με φακό carl zeiss αξίζουν οπότε πας σε Sony P100 ή W1 στα 360ευρώ και αν βάλεις και τις ακριβές μνήμες της Sony ξεφεύγεις απο το όριο σου κατά πολύ.

 

Αν μπορείς να βολευτείς με περιορισμό στο βιντεο είτε στα 30sec είτε στα 3min η Canon έχει πολύ καλές μηχανές σε αυτή τη κατηγορία με το πλεονέκτημα των χειροκίνητων ρυθμίσεων. Αν δε σε ενδιαφέρουν οι χειροκίνητες ρυθμίσεις(σε κανένα 6μηνο???) παρε τη nikon 4200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Aiptek dv3300 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι βέβαια 3 Megapixel και 4 intrpolated, αλλά με 256ΜΒ τραβάει 1:30 ώρα βίντεο σε avi 320χ240 30fps με φωνή. Φωτογραφίες βγάζει πάρα πολύ καλές ακόμα και σε 640Χ480 μέγιστο (2272Χ1704).Είναι επίσης MP3φωνο, έχει ηχογράφηση σε wav και κάνει 100 με 130 ευρώ. Το τελευταίο μοντέλο είναι το 4500 που γράφει σε Mpeg. http://www.aiptek.de

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw eixa parei thn Sony P73 (4.1mp) apo exoteriko 200€ peripou kai meta apo ligo kairo xtypisa kai ena memory stick pro 256mb 70€ kai eimai apolyta eyxaristhmenos, vgazei para poly kales fotografies kai exei kai polles xeirokinites rythmiseis an thes

Edw pou eixa rotisei eixe peripou 260€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόφαση για την αγορά ψηφιακής κατά τη γνώμη μου, ανεξαρτήτος Megapixels, είναι το μέγεθος του CCD. Είναι κάτι που πολύς κόσμος δεν τον ξέρει αλλά να ξέρεις ότι γενικά οι μικρές σε μέγεθος μηχανές αδυνατούν εκ των πραγμάτων να δώσουν σοβαρή ποιότητα στις φωτογραφίες τους. Και δεν μιλάω για μάρκα "Κάψεμε". Έχω δει φωτογραφική Olympus 5.1MP να βγάζει πολύ χειρότερες φωτογραφίες από Canon 3.2 ή Toshiba 3.2. Δεν παίζουν μόνο τα MP. Η προσωπική μου γνώμη είναι να ψάξεις να βρεις φωτογραφίες από τις φωτογραφικές που θα καταλήξεις στο Internet και να κρίνεις μετά. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω μερικές με email από 3-4 μοντέλα να καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ανάλογα με το τί ψάχνεις.

 

Πολλές ρυθμίσεις διαφράγματος και ταχύτητας.

-Canon A95, Nikon 4200

 

Μικρό μέγεθος, καλή ποιότητα φωτογραφιών, κομψότητα:

-Canon Ixus II, Pentax S40

 

Έχω την Pentax.Για τους δικούς μου λόγους, ήθeλα οπωσδήποτε μηχανή με μνήμες τύπου Secure Digital, οπότε είχα αποκλείσει Sony και Olympus, οι οποίες βέβαια είναι φοβερές.

 

Πρέπει να ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ τί θέλεις, για να καταλήξεις στη σωστή αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ανάλογα με το τί ψάχνεις.

 

Πολλές ρυθμίσεις διαφράγματος και ταχύτητας.

-Canon A95, Nikon 4200

 

Μικρό μέγεθος, καλή ποιότητα φωτογραφιών, κομψότητα:

-Canon Ixus II, Pentax S40

 

Έχω την Pentax.Για τους δικούς μου λόγους, ήθeλα οπωσδήποτε μηχανή με μνήμες τύπου Secure Digital, οπότε είχα αποκλείσει Sony και Olympus, οι οποίες βέβαια είναι φοβερές.

 

Πρέπει να ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ τί θέλεις, για να καταλήξεις στη σωστή αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω μια Powershot a80 αν έπαιρνα τώρα μηχανή θα έπαιρνα την Digital Ixus 500 ή την Digital Ixus 2. Μιλάμε για κοσμήματα και βγάζουν και φοβερές φωτογραφίες. Το μέγεθος σε μια φωτογραφική μηχανή είναι από τους σημαντικότερους παράγοντες πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μικρές μηχανές είναι μόνο για όσους αν πάρουν μια μεγαλύτερη σε μέγεθος θα την αφήνουν στο ράφι! Αν κάποιος έχει ψώρα δεν το νοιάζει το μέγεθος γιατί μια μεγάλη μηχανή προφανώς:

θα έχει μεγαλύτερο αισθητήρα (σε διαστάσεις και όχι MP), άρα μικρότερα επίπεδα θορύβου, καλύτερη επίδοση σε εντονες αντιθέσεις+μεγαλύτερη διάμετρο σε φακό άρα καλύτερη ευκρίνεια+φωτεινότητα. Ας μην ξεχνάμε και το πολύ βολικό zoom που έχουν αρκετές μεγάλες μηχανές.

Η IXUS 500 είναι μια αρκετά καλή επιλογή αφού έχει normal αισθητήρα 1/1,8'' αλλά σε σχέση με την Α80 της λείπουν όλες οι χειροκίνητες ρυθμίσεις+χιλια δυο πράγματα!

 

Ο φίλος μας εδώ θέλει προφανώς μια φωτογραφική μηχανή και τον βολεύει να έχει και βιντεο. Άρα η λύση δεν είναι ούτε η βιντεοκάμερα!

 

Από εκεί και πέρα εκτος των nikon 4200,5200 και Sony P100 που έχουν πολύ καλό video ίσως θα έπρεπε να δεις και τη minolta Z2: Το καλύτερο βιντεο που υπάρχει σε φωτογραφική μηχανή φτάνει 800χ600, μεγάλο zoom, πολύ καλός φακός με μειονέκτημα το μεγάλο μέγεθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...