Προς το περιεχόμενο

HELP.To playstation mou ta paikse.


seventh_son

Προτεινόμενες αναρτήσεις

re paidia exw to ekshs provlhma.teleftaia to playstation mou diavazei mono opoia cd thelei.to exw tsiparei kai enw mexri prin kapoio kairo diavaze tis kopies kanonika twra diavazei mono oses goustarei.kai aftes pou goustarei einai elaxistes.to thema einai oti ta cd sigoura den einai provlhmatika giati ta exw grapsei egw sto diko mou cdr kai ta exw dokimasei se alla playstation kai doulevoun kanonika.anitheta kapoia demos pou exw ta diavazei kanonikotata.kapoios mou eipe oti meta apo kapoio diasthma to tsipaki ta paizei kai parousiazei provlhma.alhthevei afto?kserei kaneis?kai an alhthevei ti ginetai?thelei antikatastash to chip?mhpws den exei xalasei to chip alla ta exei paiksei h monada anagnwshs twn cd?opoios kserei h tyxainei na episkevazei as mou pei.kathe voitheia efprosdekth.<P>Seventh_Son

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω εγώ χοντρικά τι συμβαίνει.<P>Έχω Playstation τα τελευταία δύο χρόνια (το μοντέλο 7502) και τσιπάριζα αλλά σταμάτησα.<P>Επειδή είναι δύσκολο να χρησιμοποιείς πάντα την ίδια μάρκα CD για να γράφεις τα αντίγραφα, οι διαφορετικές μάρκες (άρα και διαφορετική ποιότητα και πάχος στο άγραφο) αποσυντονίζουν το ήδη μπουρδελέ μηχανισμό ανάγνωσης laser που έχει, με αποτέλεσμα να αδυνατεί να διαβάσει κάποια CD μετά από κάποιον καιρό.<P>Η διαφορά είναι στο πάχος του άγραφου που πρέπει να είναι παραπλήσια με το πάχος του αυθεντικού παιχνιδιού. Οι καλύτερες μάρκες είναι τα MITSUI & VERBATIM αλλά δεν μπορείς να τα βρίσκεις πάντα ή είναι ακριβά.<P>Το τσιπάκι δεν παθαίνει πλάκα. Εκτός κι αν είναι της πλάκας. Να ξέρεις, ότι (παλαιότερα τουλάχιστον) όσοι τσιπάρανε με 4-6 χιλιάρικα, είχανε τσιπάκια της πλάκας. Τα αγοράζανε 500 δρχ, ενώ τα δικά μου τα αγόραζα 3000 και τσίπωνα με 10-15 χιλιάδες και 2 παιχνίδια δώρο.<P>Η όλη ζημιά γίνεται από την κεφαλή ανάγνωσης. Μάλλον πας για αλλαγή κεφαλής. Κοστίζει κοντά στις 30.000 και το κάνει μόνο το service της SONY, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν δίνει κεφαλές έξω, σε τρίτους.<P>Πάντως πριν το κάνεις αυτό (αν το κάνεις), προσπάθησε να καταλήξεις ποιες μάρκες άγραφα διαβάζει και γράφε μόνο με αυτές. Εμένα συμπαθεί τα Mitsui, Philips & Verbatim. Τα ακριβά δηλαδή...<P>Ελπίζω να βοήθησα... smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...