Προς το περιεχόμενο

ADSL modem kai WiFi router mazi!


magma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτόμουν να βάλω DSL αλλά για να μην αγοράζω και μόντεμ και ασύρματο access point (μιας και θα μπεουν στο σαλόνι και δεν θέλω να πιάνουν χώρο) , να πάρω μια συσκευή και για τα δύο. Αλλά η μόνες που έχω βρεί είναι οι

 

Linksys WAG54G

Level1 WBR-3402B

 

Το πρόβλημα είναι οτι πρώτον δεν ξέρω αν οι συσκευές είναι συμβατές με τον ΟΤΕ (κατέβασα τα specs τους αλλά δεν είναι ακριβώς ίδια με του ΟΤΕ και δεν μπορώ να βγάλω άκρη)

Επίσης δεν ξέρω αν με το δεύτερο θα έχω προβλήματα καθώς οι κάρτες των client μάλλον θα είναι Linksys.

Και τέλος το πρώτο δεν μπορώ να το βρώ πουθενά!

 

καμιά ιδέα/άποψη/πρόταση???

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να πας σε ξεχωριστή λύση : LinksSys Wrt54g (wireless router) + Dsl router . Για το Level1 δεν έχω ακούσει τίποτα, αλλά για το Wag54g έχω ακούσει ότι δεν είναι και τόσο αξιόπιστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai mia teleytaia erwtisi gia to wireless. 8elw na syndesw 3 pc (1 desktop kai 2 laptop) me ton router kai i dsl (apo to modem katey8eian sto AP) na moirazetai se ayta. An parw to Linksys AP kai 3 kartes linksys, mono me tis keraies pou exoun panw, 8a paizei kala? Milaw gia ena 2orofo spiti to AP kai to 1 laptop sto isogeio kai ta alla 2 ston orofo.max apostasi 10-12m.

 

Ayto einai to problima mou, dld se toso mikres apostaseis 8a exw kali poiotita/taxytita i den paizei rolo?

 

thnx gia tin boi8eia parepiptontws :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχύτητα εξαρτάται πάντα από τα ενδιάμεσα εμπόδια. Ίσως για το pc στον κάτω όροφο να χρειαστείς καμία mobile κεραιούλα των 5db. Λογικά στον έναν όροφο(εκτός αν έχεις αρκετά χοντρούς τοίχους) δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Πάντα μιλάμε για 802.11b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να πας σε ξεχωριστή λύση : LinksSys Wrt54g (wireless router) + Dsl router . Για το Level1 δεν έχω ακούσει τίποτα, αλλά για το Wag54g έχω ακούσει ότι δεν είναι και τόσο αξιόπιστο...

 

Δεν ξερω για αλλους αλλα εγω με WAG54G δεν εχω κανεα προβλημα και ταχυτητα τρομερη αλλωστε η Cisco εχει καλη φημη για τα προιοντα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχύτητα εξαρτάται πάντα από τα ενδιάμεσα εμπόδια. Ίσως για το pc στον κάτω όροφο να χρειαστείς καμία mobile κεραιούλα των 5db. Λογικά στον έναν όροφο(εκτός αν έχεις αρκετά χοντρούς τοίχους) δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Πάντα μιλάμε για 802.11b

 

γιατι το τζι τι προβλημα εχει? ειναι πιο αδυναμο το σήμα? κοιτα το κατω πισι ειναι λαπτοπ οποτε ας κάτσει κοντα ;)

 

για τα πανω με ανησυχεί αυτό που λες... :(

 

Είναι μικρές οι αποστάσεις ρε γμτ είναι δυνατόν να μην "πιάνει";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν μου ήρθε το μόντεμ (σπίντ-τατς 530 :) ) και περιμένω τις ασύρματες κάρτες. Το ερώτημα μου έίναι όμως... συνδέω το μόντεμ με το WRT45 μετά στα LAN settings τι βάζω σαν gateway? την ip του μόντεμ ή του access point? ιδού η απορία... :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Λοιπόν μου ήρθε το μόντεμ (σπίντ-τατς 530 :) ) και περιμένω τις ασύρματες κάρτες. Το ερώτημα μου έίναι όμως... συνδέω το μόντεμ με το WRT45 μετά στα LAN settings τι βάζω σαν gateway? την ip του μόντεμ ή του access point? ιδού η απορία... :shock:

Τελικά βρηκες ακρη?

Πως τα συνεδεσες????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ir8an ola. syndesa to AP me to modem (to modem einai 10.0.0.138 kai o dhcp tou dinei sto AP tin IP 10.0.0.1. Ta pc blepoun mia xara to AP to opoio exei ip 192.168.1.1 (alla mporeis na tin allakseis se oti 8es). Allazeis to essid apo 'linksys' pou einai se oti 8es, bazeis wep kai oti allo 8es kai einai ok! blepeis kai to modem to opoio paizei katey8eian. to problima pou eixa itan otan piga na allaksw tin ip tou AP apo 192.168.1.1 se 10.0.0.10 wste na einai ola ta mixanimata tou typou 10.0.0.xxx kai kateliksa na mi blepei to pc tpt apolytws :) alla twra to afisa opws einai kai paizei ok.

 

San gateway ebala to AP (192.128.1.1) kai san DNS to modem (10.0.0.138) kalou kakou ebala kai enan DNS tis acn sto deytero field na yparxei :shock:

 

ayta, ante na doume pws 8a ry8misoume kai to firewall :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...