Προς το περιεχόμενο

Wireless Network


lizardking

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδία εάν ξέρει κανείς ας βοηθήσει, θέλω να στήσω ένα wireless network σπίτι μου ,έχω ADSL σύνδεση η οποία είναι στον πάνω όροφο του σπιτιού στο κάτω όροφο είναι το pc μου. Η δυο αυτοί όροφοι συνδέονται με εσωτερική σκάλα και επειδή η γραμμή είναι στον πάνω όροφο και στο σαλόνι δεν θέλω να τραβήξω LAN καλώδιο από το modem κάτω στο pc η απόσταση είναι κοντά στα 20 μέτρα και η σκάλα έχει κάποια κλήση. Τι θα χρειαστώ για να στήσω το wireless network και πως θα μπορούν και 2 pc να συνδέονται στο internet μέσω wireless?

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να πάρεις ένα wireless adsl modem, σου προτείνω το linksys WAP54G (γύρω στα 150?), και φυσικά wireless κάρτες για τα pc σου. Μετά θα βάλεις default gateway στις κάρτες δικτύου το adsl modem και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα είναι δυνατό το σήμα ώστε να φτάσει κάτω στο pc, γιατί όπως είπα είναι λίγο περίεργη η σκάλα κάνει ένα κύκλο σχεδόν για να βγει στο δωμάτιο που είναι το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To WAP54G είναι access point, δεν έχει modem. Μπορείς είτε να πάρεις ένα άλλο ADSL router (wireless) είτε να κρατήσεις το υπάρχον (αλήθεια, router έχεις; και ποιό;) και να βάλεις ένα access point πάνω του. Εννοείται οτι θα βάλεις και μια PCI wireless κάρτα στο PC. Υπάρχουν και USB dongles για wireless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κατάλαβα φίλε lizardking, έχεις ήδη wireless adsl router? Έχεις και ένα access point? Δες αν το AP σου μπορεί να μπει σε client mode ώστε να συνδεθεί στο adsl router και σύνδεσέ το με UTP στην ethernet του PC σου. Αν όχι, θέλεις μια PCI κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε Teoulas έχω είδη Adsl modem/router και access point αλλά δεν μπορώ να το στήσω και για αυτό δεν το είπα από την αρχή για να μου πείτε κάποια μοντέλα που τα έχετε δοκιμάσει. Τώρα στο δίκτυο που προσπαθώ να φτιάξω μου βγάζει 2 διαφορετικά wireless ένα που είναι το modem και ένα που είναι το access point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και ελπιζψ να βοηθησω στην ολη υποθεση. Απο οσα καταλαβα σου παρουσιαζονται 2 workgroup στο network. Ενα με το access point kai ενα με το adsl modem. Αν καταλαβα σωστα τοτε απλα βαλε static IP στις 2 καρτες δυκτιου, με τον Server που ειναι η ADSL γραμμη να εχει 192.168.0.1 και τον αλλο υπολογιστη 192.168.0.2 καθως επισης και το ιδιο Workgroup και στους 2.

 

Μετα κανε share την ADSL συνδεση και πες στον 2ο υπλογιστη οτι για Gatewate εχει το 192.168.0.1 καθως και για Primary DNS το ιδιο νουμερο. 192.168.0.1.

 

Κανονικα πλεον πρεπει να εχεις Ιντερνετ και στους 2 πλεον. Αν οχι εδω ειμαστε παλι.

:) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουμε μπλέξει λίγο... lizardking, κάνε μας ένα σχήματάκι με τις θέσεις της γραμμής, του ADSL router, του AP και του PC. Βλέπεις λες 2 διαφορετικά wireless, αυτό είναι λογικό γιατί έχεις 2 APs στον χώρο (και το ADSL router έχει AP πάνω). Πού τα βλέπεις; Έχεις και PCI κάρτα στο PC; Έχεις φορτητό και έκανες site survey? Δώσε μας παραπάνω πληροφορίες. Επίσης, το ad-hoc δεν είναι client mode. To client mode κάνει το AP να συμπεριφέρεται όπως μια PCI κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πάνω όροφο είναι η adsl γραμμή και το modem επειδή είναι στο σαλόνι η γραμμή δεν θέλω να υπάρχει ένα utp καλώδιο το οποίο να συνδέει το modem με το pc. To σαλόνι (που είναι το η γραμμή&modem/router) επικοινωνεί με μια εσωτερική σκάλα με το δωμάτιο στον κάτω όροφο που βρίσκεται το pc το οποίο έχει μια usb wireless κάρτα , το access point το έχω βάλει στην μέση τις απόστασης χωρίς καλώδιο ανάμεσα στο modem(στον πάνω όροφο) και στο pc (στο κάτω όροφο) επειδή η σκάλα κάνει κάποια στροφή για αυτό το έβαλα το access point στην σκάλα στην μέση τις απόστασης από το pc και το modem/router. Τα βλέπω τα wireless στα properties τις κάρτας δίκτυο στο pc (κάτω όροφο) μέσα από τα windows xp pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχηματικά δηλαδή έχεις ή μάλλον θέλεις να κάνεις το παρακάτω:

>
[ADSL ROUTER]---ADSL line---
     /
    /__
      /
     /
   [AP]
    /
   /__
     /
    /
[PC/USB wifi]

 

Εφόσον βλέπεις το ADSL router από το PC σου ασύρματα, δε χρειάζεται να βάλεις ενδιάμεσα το AP και κάνεις connect κατευθείαν εκεί. Αν βέβαια δεν έχεις σταθερό link, θα χρειαστείς έναν repeater ενδιάμεσα. Και πάλι βλέπεις το manual και το menu του AP σου μήπως και έχει repeater mode.

 

Δες και στο σχετικό thread: http://www.insomnia.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=401420

και εδώ: http://www.wi-fiplanet.com/tutorials/article.php/1571601 όσον αφορά το θέμα repeater

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...