Προς το περιεχόμενο

Einai ena dsl modem kai router ?


gbras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
ama ine ethernet einai kai router sinithos.to crypto f200 pou ine usb den ine router.

 

δεν παιζει ρολο αμα ειναι ethernet μονο...ενς φιλος μου εχει το alcatel 530 και δεν ειναι router.εκτος αν εννοεις να ειναι μονο ethernet...Παντος εγω εχω το 510ι το οποιο ειναι και router και ειμαι ικανοποιημενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το 510, και το 530, είναι routers (έχουν και ένα υποτυπώδες firewall). Όπως ειπώθηκε, αν έχει ethernet interface, συνήθως πρόκειται για router. Επίσης, ο router μπορεί να έχει και μόνο μια ethernet port δεν χρειάζεται να έχει και switch για να είναι router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το 510, και το 530, είναι routers (έχουν και ένα υποτυπώδες firewall). Όπως ειπώθηκε, αν έχει ethernet interface, συνήθως πρόκειται για router. Επίσης, ο router μπορεί να έχει και μόνο μια ethernet port δεν χρειάζεται να έχει και switch για να είναι router.

 

den ipame oti prepei na exei switch gia na einai router.apla leme mporeis na sindeseis kai ena hub i switch pano kai na bgaleis perisoteres ethernet.tha arxiso na brizo pou xethapsa auto to topic kai apantisa apo kato :PPPPPPPPPPPPP.xaa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sinithos ama einai ethernet einai kai router

(an den einai router to kotsareis ena hub kai oikonomises kai alles 10 ethernet)

 

Αν δεν είναι router (και έχει ethernet -σπάνιο βέβαια-), πώς θα βάλεις κι άλλα PC πάνω στο hub όπως λες; Για να δουν και τα άλλα PC internet πρέπει να ανήκουν σε ένα άλλο (private) subnet και η σύνδεση στο internet να γίνεται από router το οποίο θα παίρνει την public IP στο DSL interface του. Τα απλά modems δεν μπορούν να κάνουν routing και υποστηρίζουν συνήθως μόνο bridged PPPoE, με αποτέλεσμα ένα μόνο PC να έχει public IP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sinithos ama einai ethernet einai kai router

(an den einai router to kotsareis ena hub kai oikonomises kai alles 10 ethernet)

 

Αν δεν είναι router (και έχει ethernet -σπάνιο βέβαια-)' date=' πώς θα βάλεις κι άλλα PC πάνω στο hub όπως λες; Για να δουν και τα άλλα PC internet πρέπει να ανήκουν σε ένα άλλο (private) subnet και η σύνδεση στο internet να γίνεται από router το οποίο θα παίρνει την public IP στο DSL interface του. Τα απλά modems δεν μπορούν να κάνουν routing και υποστηρίζουν συνήθως μόνο bridged PPPoE, με αποτέλεσμα ένα μόνο PC να έχει public IP.[/quote']

 

an katalava sosta dioti to thema arxizei kai ginetai paraxeno egose autin tin periptosi pou opos les kai esi einai spanio na exei eth kai na min einai router tha to moiraza opos tha moiraza tin sindesi me ena modem usb pou den exei eth.internet connection sharing i akoma kalitero win proxy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χάθηκα!! Τι είναι router?? Δεν ξέρω ούτε τα βασικά. Μπορεί να με παραπέμψει κάποιος κάπου να μάθω λίγα πράγματα?

 

Υπάρχουν modem του ΟΤΕ που να μην είναι router? Αν είναι να το ψάξω να αλλάξω την παραγγελία μου.

 

 

 

--------------

ΥΣ Σε κανενα δυο χρόνια, βέβαια, που θα έχει έρθει η γραμμή θα έχει έρθει και άλλη τεχνολογία :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...