Προς το περιεχόμενο

Wireless Lan


platongr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί εδώ το θέμα, όμως θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα μεγέθη που υπάρχουν.

Συγκεκριμένα, θέλω να ξέρω maximum απόσταση access point με pc και αν υπάρχει τρόπος να επεκταθεί το δίκτιο σε άλλον όροφο και σε υπόγειο. Αν χρειάζετε κάτι παραπάνω σε εξοπλισμό ή όχι. Για κάθε όροφο δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί είναι max. 20-30 μέτρα.

Επίσης ποιο είναι το max που μπορώ να πιάσω σε ταχύτητα χωρίς να δώσω μια περιουσία ? ( με 8-10 Mbit είμαι ευχαριστημένος)

 

Μιλάμε πάντα για πραγματικά μεγέθη και όχι για τα θεωρητικά....

 

 

Thanks !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει max. Εξαρτάται από τις κάρτες, τις κεραίες που χρησιμοποιείς, το προτόκολο που παίζεις, τα εμπόδια που έχεις ενδιάμεσα κλπ κλπ.

 

Χοντρικά,2 καρτούλες σε 802.11b max απόσταση χωρίς εμπόδια 100m με τις ενσωματομένες κεραίες (σε adhoc), ταχύτητα το πολυ 5.5mbit real

 

Σε 802.11g υπολόγισε ΑΡΚΕΤΑ μικρότερη απόσταση για να πιάσεις καμια 10-12mbit real.

 

Από εκεί και πέρα παίζουν πολλοί παράγοντες.

 

Συμβουλή, διάβασε http://www.awmn.gr, έχει πάρα πολλές πληροφορίες, αλλά μην ρωτήσεις καθώς δεν απαντώνται ερωτήσεις για ιδιωτικά δίκτυα (το λέει και στο FAQ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks !!!

 

Βασικά στον όροφο δεν υπάρχουν εμπόδια και τα 2 άκρα έχουν το πολύ 30 μέτρα απόσταση. Οπότε το βλέπω για μάλλον ασύρματο σε κάθε όροφο και ενσύρματο μεταξύ των ορόφων γιατί είναι σκάλες κτλ...

 

Στο awmn έχει πολλές πληροφορίες, τόσες πολλές που κάπου χάνεσε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...