Προς το περιεχόμενο

Ανακύκλωση - Recycling hardware και αναλώσιμων


HamerZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Μιας και δεν βρήκα παρόμοιο θέμα, οπότε και απαντήσεις θέτω τα παρακάτω ερωτήματα:

 

1) Έχω αλλάξει to toner του laser ΟΚΙ μου και θα προτιμούσα να μην το πετάξω απλά στα σκουπίδια και να καταλήξει απλά θαμένο σε κάποιο χωράφι.

 

2) Έχω ενα ζεύγος χαλασμένων μπαταριών από 1400αρι UPS της APC. Σε προηγούμενο άρθρο αναφέρθηκε πως θα το πάρω μαζί μου για να το δείξω στο κατάστημα "Γερμανος" για να μου δώσουν νέο αντίστοιχο ζεύγος. Η απορία μου είναι αν θα κρατήσουν για ανακύκλωση το παλιό ζεύγος. Ήδη, από Αγγλία , ακόμη είχα δει σε μαγαζιά να υπάρχουν καδοι, όπου άφηνες τις διάφορες μπαταρίες για να μπουν σε πρόγραμμα ανακύκλωσης κτλ. Εδώ υπάρχει κάτι τέτοιο; Ειδικά για του UPS τις μπαταρίες που είναι αρκετά μεγάλες και επιβάλετε από αναγραφόμενο κείμενο να ανακυκλωθούν.

 

3) Τέλος έχω διάφορα κομάτια από παλιότερους υπολογιστές που είναι για πέταμα λόγο ζημιών. Για παράδειγμα, 2 οθόνες 15άρες crt που δεν αξίζει τον κόπο να ξοδέψω χρόνο για την πιθανή επισκευή τους και θα πεταχθούν λίαν συντόμος. Γνωρίζει κανείς (για Θεσσαλονίκη βασικά) αν υπάρχει κάποια υπηρεσία του δήμου πχ που να αναλαμβάνει την συλλογή τέτοιυ είδους απορριμάτων;

 

Μήπως έχει κανείς έρθει σε επικοινωνία με κάποια εταιρεία από την ακόλουθη λίστα; http://www.ecorec.gr/ecorec_links.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gia to toner xero pos to plaisio exei kadous anakiklosis kai malista nomizo oti sou kanei kai ekptosi sto kainourgio. Gia ta ipoloipa san xora eimaste poli piso. Edo den exoume monades megales gia anakiklosi allon pio eukolon ilikon (alitheia xerete posoi dimoi exoun monades anakiklosis xartiou/alouminiou/gialiou???) opote asta na pane...

 

crAss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

- Για τα toner και drum του εκτυπωτή βρήκα πως έχει κουτί στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο. Εκεί άφησα τα 2 τελευταία.

 

- Για τις μπαταρίες μόνο στους κάδους που έχει στον δρόμο.

 

- Για hardware κτλ τίποτα ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια

 

Ο ΔΗΜΟΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΘΗΝΑ, εχει ενα κλιμακιο που μαζευει

 

ολα τα παλια μηχανηματα, οταν λεω ολα το εννοω. Παρτε τηλεφωνο να

 

σας ενημερωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω δει ενα 'περιπτερο' στην πλατεια Κοραη(αν την λενε ετσι-πανω απο την κλαυθμωνος), που βαζεις τσιγκακια απο αναψυκτικα αν δεν κανω λαθος.

Αληθεια, βγαινει κανενα ευρω απο αυτη την ιστορια της ανακυκλωσης, για τον χρηστη που δεν τα πετα στα σκουπιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει ενα 'περιπτερο' στην πλατεια Κοραη(αν την λενε ετσι-πανω απο την κλαυθμωνος)' date=' που βαζεις τσιγκακια απο αναψυκτικα αν δεν κανω λαθος.

Αληθεια, βγαινει κανενα ευρω απο αυτη την ιστορια της ανακυκλωσης, για τον χρηστη που δεν τα πετα στα σκουπιδια?[/quote']

mpaaaaaaaa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γερμανός ανακυκλώνει παλιές μπαταρίες πάντως, εχθές άλλαξα τις παλιές από το ups μου που είχαν φουσκώσει με δύο νέες και τις κράτησε.

 

Τα υπόλοιπα είτε τηλέφωνο στο δήμο είτε στους γνωστούς μπλέ κάδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...