Προς το περιεχόμενο

Canon / HP / Epson


ntountou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πάρω εκτυπωτή (στην περιοχή των +/- 100€). Έχω καταλήξει στα μοντέλα HP DESKJET 3845, HP DESKJET 5740, CANON PIXMA IP2000 και EPSON STYLUS C86. Τα χαρακτηριστικά τα έχω και τα συγκρίνω αλλά θέλω τη γνώμη σας σε ότι αφορά την αξιοπιστία των συσκευών, την ποιότητα εκτύπωσης, φυσικά το φλέγων θέμα των ανταλλακτικών και γενικά ότι θα ήταν καλό να ξέρω πριν αποφασίσω.

 

Σε ότι αφορά τις απαιτήσεις μου δεν μ'ενδιαφέρει τόσο πολύ να εκτυπώνω φωτος όσο να εκτυπώνω γρήγορα και αξιόπιστα τα εγγραφά μου και τις εργασίες μου (άρα όχι τρελές απαιτήσεις σε χρώματα). Επίσης μ'ενδιαφέρει πάρα πολύ το κόστος των ανταλλακτικών και να μην βγάζει κάθε λίγο και λιγάκι χαζο-προβλήματα η συσκευή (αξιοπιστία της εταιρείας).

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρουν μόνο τα κείμενα μήπως να κοίταγες σε Laser? Βέβαια δεν ξέρω καθόλου που κυμαίνονται οι τιμές τους και αν καλύπτεται απο το budget σου.

 

Έχω δεί τον pixm IP3000 ο οποίος με ενθουσίασε με την απόδοση και την ταχύτητα του ενώ απο ότι μου είπε ο χρήστης του έχει φτηνά μελάνια που κρατάνε πολύ. Πάντως ότι και να αποφασίσεις ρίξε μια ματιά στο http://www.pixmania.com . Οι τιμές τους απλά δεν παίζονται!!!

 

Φιλικά

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

agorasa ton PIXMA ip3000 apo to pixmania. 116 Eurw mazi me ta metaforika kai einai polu e3uphretikoi. Einai taxytatos kai to mono pou me xalaei einai oti o hxos tou xartiou pou pernaei mesa apo to feeder akougetai perissotero apo ton ektypwth :P. Ekplhktikh poiothta, oikonomikos, exei duplex printing xwris na parembainei o xrhsths (pragmatiko), duo feeders, ena panw ena katw gia diaforetika xartia, adapter gia CD printing kai pamfthna melania ..... Nomizw monodromos. Prosfata epa9a zhmia me ton S520 pou eixa gi auto kai alla3a ektypwth (an kai phra pali Canon). Oi kefales pou mporeis na tis baleis kaimonos sou einai akribes opote de 9ewrw oti einai antallaktiko me thn ennoia pou 9a perimename. Kai apo oso gnwrizw h katastash den exei alla3ei sthn kainouria seira ths Canon. Ayta apo mena kai kanw kai mia para9esh edw gia kati melanakia pou mou meinane gia S520 kai symbatous :) An kapoios me Canon endiaferetai ....

 

http://www.insomnia.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=403592

 

Filika

Giwrgos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρουν μόνο τα κείμενα μήπως να κοίταγες σε Laser?

Το έχω σκεφτεί φίλε Νίκο αλλά οι Laser έχουν διπλάσια τιμή (οι πιο φτηνοί) και διπλάσιο μέγεθος. Οπότε προς το παρών αυτό που μου ταιρίζει είναι οι inkjet.

Πάντως ότι και να αποφασίσεις ρίξε μια ματιά στο www.pixmania.com[/url'] . Οι τιμές τους απλά δεν παίζονται!!!

Πολύ ωραίο site, φοβερές προσφορές αλλά θέλει πιστωτική κάρτα που δεν διαθέτω.

Δηλαδή μπορώ να έχω την τροφοδοσία χαρτιού από κάτω όπως στους HP??? Αυτό με ενδιαφέρει πάρα πολύ γιατί θέλω, αν μπορέσω, να στριμώξω τον εκτυπωτή σε συγκεκριμένη θέση. Τα μοντέλα της HP που ανέφερα στην αρχή με βολεύουν σε αυτό το θέμα.

 

 

Αυτές οι κεφαλές πόσο συχνά χρειάζονται αντικατάσταση και πόσο περίπου κοστίζουν? Είναι πολύ ευαίσθητο εξάρτημα? Ο HP που είχα δεν είχε τέτοιο εξάρτημα. Μάλλον είναι χαρακτηριστικό των Canon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O HP exei kefales panw sta cartridges twn melaniwn. Etsi ka9e fora pou allazeis melani allazeis kai kefalh. Gi auto einai kai panakriba. Oi Canon kai oi Epson exoun kefalh san antallaktiko alla otan allazeis melania to melani pernaei panta apo thn idia kefalh. 9ewrhtika h kefalh de prepei POTE na allazei. Xreiazetai apla swsth sunthrhsh (na mhn skonizetai o ektupwths, na mh menei axrhsimpoihtos gia aiwnes ktl). H kefalh gia S520 ekane 115 eurw (opote katalabes giati phra kainourio ektypwth). Bebaia h alh9eia einai oti den eixa fer9ei kai me ton kalutero tropo sto mhxanhma mias kai otan ton anoi3a ebgala ena tono skonh kai xnoudia katw apo thn kefalh .... Kai NAI mporeis na exeis ton ektypwth me xarti MONO apo katw kai sthn ousia na mhn anoigeis pote to panw kapaki. Epishs exei kai polu wraio tetragwno sxhma (pou mporei na mhn aresei se merikous sxediastika, alla einai apisteuta boliko afou mporeis na bazeis kai pragmata epanw tou :P). Oso gia laser pou proteinei o filos, einai kalh lush poiotika alla exei polla meion: katanalwsh reumatos, allagh tou drum sxetika grhgora, mono aspromaures ektupwseis (ektos an exeis polla lefta na dwseis gia egxrwmo pou exei kai akribo toner gia egxrwmes ektypwseis) kai einai kai teleiws an9ugieino (ta toners einai karkinogona). Ase pou ef'oson de to 9eleis gia toso poiotikh douleia de 9a katalabeis sxedon pote diafora apo ton inkjet kai eidika ths Canon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O HP exei kefales panw sta cartridges twn melaniwn.

 

Kai NAI mporeis na exeis ton ektypwth me xarti MONO apo katw kai sthn ousia na mhn anoigeis pote to panw kapaki.

 

Epishs exei kai polu wraio tetragwno sxhma (pou mporei na mhn aresei se merikous sxediastika' date=' alla einai apisteuta boliko afou mporeis na bazeis kai pragmata epanw tou :P).[/quote']

 

1. Το γνώριζα αλλά το είχα ξεχάσει εντελώς.

 

2. Πολύ καλή είδηση αυτή. Ελπίζω να ισχύει το ίδιο και για τον PIXMA IP2000 που έχω βάλει στο μάτι.

 

3. Τον έχω δει και από κοντά τον PIXMA IP3000 και μου άρεσε ειλικρινά πολύ.. και η δική μου γνώμη είναι ότι χρησιμεύει άριστα και ως "τραπεζάκι".. :D :D

 

Συμπεραίνω ότι οι Canon είναι η πιο καλή επιλογή αυτή τη στιγμή, τουλάχιστον σε ότι αφορά τις δικές μου απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 2000 ειναι αρκετά υποδεέστερος από τον 3000. Κατ' αρχήν έχει 2 μελάνια και όχι 4. Οπότε με το που θα τελειώσει το μπλε στο cartridge το αλλάζεις ακόμα και αν τα άλλα χρώματα είναι γεμάτα. Υπάρχουν λύσεις γι αυτό, του τύπου refills και διαφορετικές κεφαλές που όμως είναι αμφισβητούμενες ή ακριβές. Επίσης ο 3000 έχει πολύ μεγαλύτερη αυτονομία απο τον 2000 (εκτυπώνει τουλαχιστον τα διπλάσια φύλλα μέχρι να τελειώσει το μελάνι του. Οπότε η άποψή μου είναι δώσε κάτι παραπανω για τον 3000 και γλίτωσε τη διαφορά σε βάθος χρόνου απο τα μελάνια. Επίσης δεν έχει duplex και CD/DVD printing. Οπότε πρόσεξε πολύ την επιλογή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pixma asyzhthti.....Exw xrhsimopoihsei kai tis 3 markes.....HP = ta akrivotera melania, megalh katanalwsh se melani, provlhmata me trofodosia xartiou (toylaxiston se ayton pou eixa egw). EPSON = epishs akriva melania (oxi omws oso HP), provlimatikh diaxeirhsh xartiou, poly 8oryvwdhs...

 

Twra exw ton Canon ip4000. Apla koryfaios sta xrhmata pou kostizei. Poly kalh poiothta (foto k keimena), poly oikonomikos se katanalwsh melanhs, kai poly f8hna melania.... Epishs mou fainetai kai pio kalokataskevasmenos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ntountou, molis epese sta xeria mou ena teuxos tou PC magazine, pou exei sugkritiko ektypwtwn. An kai de 9a basizomoun sthn a3iopistia periodikwn (kai dei Ellhnikwn) gia ereuna agoras, fainetai na epibebaiwnei auta pou leme sto topic. Oti o 4000 tou nk_surfer bgainei kaluteros kai o 3000 akolou9ei elafrws pisw. Oloi oi Canon htan taxutatoi kai auto sto epibebaiwnw kai gw. Einai entupwsiakos o tropos pou ftunei to xarti o Canon mou :). Ta sumperasmata dika sou bebaia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω τον pixma 4000 από pixmania και στη διαδικασία παραγγελίας μου εμφανίζει ως μοναδικό τρόπο παράδοσης την αποστολή express 40 ευρώπουλα ενώ θυμάμαι ότι είχα δει ένα πινακάκι που ανέφερε και την απλή παράδοση που ήταν και φθηνότερη.Γιατί με +40 μειώνεται κατά πολύ η φθηνότερη τιμή.

Έχει πάρει κανείς και ξέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...