Προς το περιεχόμενο

asirmato topiko diktio...


pkoutsias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες να στήσεις ιδιωτικό δίκτυο, αποτι έχω διαβάσει σε διάφορα φόρουμ, το awmn δεν δίνει πληροφορίες (εκτός αν διαβάσεις το faq, πάντως στο forum δεν νομίζω να σου απαντήσουν, αποτι έχω διαβάσει κατα καιρούς).

 

Αν όπως είπα θες να στήσεις ενα lanακι :) με 4 πισιά, χρειάζεσαι 4 κάρτες ασύρματες, και ένα ΑΡ. Ή 3 κάρτες και το Access Point θα είναι πάνω σε έναν από τους 4 υπολογιστές, με το μειονέκτημα να είναι οτι θα πρέπει να έιναι συνέχεια ανοιχτός για να δουλεύει το lan.

 

Αν οι υπολογιστές είναι desktop οι καρτουλες pci είναι σχετικά φτήνες (οι φτηνότερες που έχω δει (αν και δεν το έχω ψάξει πολύ) είναι κάτι gigabyte στα 50 ευρώ περίπου http://www.ram-shop.gr )

 

To access point υπολόγισε περί τα 80-90 ευρώ (εγώ πήρα 90 το linksys wrt54g,για να μοιράζω τη dsl σε 3 πισιά)

 

Καλό επίσης είναι να διαλέξεις ίδιου κατασκευαστή κάρτες για να μην σπας το κεφάλι σου με ασυμβατότητες (αν και υποτίθεται οτι είναι συμβατά όλα)

 

Αυτά, τώρα αν οι αποστάσεις είναι μεγάλες, ή δεν έχουν οπτική επαφή, δεν ξέρω, σίγουρα θα χρειαστείς εξωτερικές κεραίες κλπ που δεν ξέρω να σε βοηθήσω δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...