Προς το περιεχόμενο

wireless network (πώς;)


LIVE7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς μπορώ να μοιράσω σε 2 pc που απέχουν 100m μεταξύ τους χωρίς να παρεμβάλονται άλλα σπιτια μια σύνδεση dsl χωρίς να χρειάζεται να είναι και οι δύο υπολογιστές αναμμένοι;

Αν μπορείτε προτείνετέ μου και μάρκες.

υγ:Καλή χρονιά σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας έναν router του στυλ Linksys WRT54GS, μπορείς να το καταφέρεις. Αυτό που υποστηρίζει το εν λόγω μηχάνημα είναι ότι μπορείς να του δώσεις μπριζάκι με inet και ασύρματα να συνδέσεις πάνω του υπολογιστές. Εννοείται ότι τα PC που θα συνδεθούν πάνω του, θα έχουν κάποια ασύρματη κάρτα δικτύου ή θα συνδέονται με UTP καλώδιο στο Linksys επάνω.

Επίσης μπορεί να γίνει και σύνδεση μεταξύ δύο Linksys αν το ένα "παίζει" σαν AP και το άλλο σαν client. :)

Αν θες περισσότερες info, στείλε μου pm :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες νομίζω τις κεραίες...εκτός και εάν εννοείς ότι θα παίξεις με τα κεραιάκια της συσκευής.

 

Αν και το linksys έχει μετριο rf ...στα 100 (ανεμπόδιστα) μέτρα σε καλύπτει πάρα πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα compex είναι καλά;Μου τα έδωσε ένας φίλος δοκιμαστικά ένα acces point και μία κάρτα pcmcia compex.Με τα χίλια ζόρια πιάνουν στη συγκεκριμένη απόσταση (μόνο στο παράθυρο κοντα κάτι πιάνει).

Έίναι στις αυτόματες ρυθμίσεισ όμως.Επειδή είμαι εντελώς αρχάριος με τα δίκτυα αν το ρυθμίσω χειροκίνητα (πχ δίνοντας το ip του access point κάπου) θα πιάνει καλύτερα;Τί μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...