Προς το περιεχόμενο

SOS Επικειμενη αγορά laptop.....Ζητώ συμβουλές!!!!


Anakha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως σε σχόλια που έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ (κυρίως http://www.notebookreview.com) για πολλές γνωστές και "αξιόπιστες" εταιρείες έχουν ακουστεί αρκετά προβλήματα. Παράδειγμα το HP dv1000 (που κατά τα άλλα είναι αρκετά καλή πρόταση) που είχε ένα πρόβλημα στο ρολόι και δυσκόλευε αρκετούς χρήστες.

 

Επίσης, τα Dell που λέγονται από όλους ως "τα φοβερά" laptop έχουν αρκετά κατασκευαστικά προβλήματα. Σε 2 γνωστούς μου πετάχτηκε έξω ένα πλήκτρο!! Για τα ΙΒΜ δεν έχω διαβάσει πολλά αρνητικά, αλλά μιλάμε για εταιρεία που δίνει μηχανήματα με 128ΜΒ μνήμη! Αλλιώς για να βρεις καλό μηχάνημα σε ΙΒΜ και SONY (που έχουν αρκετά καλή φήμη) πρέπει να δώσεις αρκετά λεφτά. Σε ACER θα βρεις αντίστοιχο/καλύτερο με τα μισά λεφτά. Και για τα APPLE τα σχόλια είναι φοβερά, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να τα δεχτώ γιατί οι φίλοι των Mac είναι λίγο "φανατισμένοι"! Σίγουρα από ποιότητα κατασκευής είναι απίστευτα, και δεν έχουν conflicts και άλλα προβλήματα γιατί έχουν δοκιμασμένες λύσεις. Αλλά στην Ελλάδα δε θα έπαιρνα Mac. (Αν δεν είχα βρει το Averatec θα είχα πάρει ένα iBook με 800Ευρώ)

 

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει η υποστήριξη/αντιπροσωπεία. Τα Sony πρέπει να τα στείλεις Αγγλία με κούριερ. Και δεν ξέρω πόσο πλήρη εγγύηση έχουν. Τα Dell στις ΗΠΑ αν τα στείλεις στην εταιρεία για κάποιο πρόβλημα καθυστερούν πάρα πολύ.

 

Μία γνωστή μου πήρε στον άντρα της δώρο ένα TurboX και μου είπε "είχε 3 χρόνια εγγύηση και αν πάθει κάτι το πας σε ένα κοντινό σου κατάστημα και σε εξυπηρετούν". Σε αυτό το επιχείρημα δεν ήξερα τι να της πω.

 

Προσωπικά, αν στα ίδια λεφτά με ένα noname μπορώ να πάρω ένα πιό επώνυμο, θα προτιμήσω το επώνυμο και ας είναι λιγάκι υποδεέστερο στα χαρτιά.

 

Γενικά ως προς τα προβλήματα που θα βγάλει ένα μηχάνημα είναι πιστεύω θέμα τύχης. Οπότε καλή τύχη και καλά κουράγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Βασικά και εγώ θα συμφωνίσω με τη γνώμη οτι τα branded είναι καλύτερη επιλογή μιας και με επώνυμο φορητο πολυ πιο σπάνια θα χρειαστεί να τον πας στη "μαμά" για επισκεύη από τον "ανώνυμο" και φυσικά παρόλο που θα είναι πιο εύκολο να φτιάξεις τον ανώνυμο οι πιθανών επισκέψεις στο μαγαζί για επισκευή θα είναι πιο συχνές και θα σου κοστίσουν.....Επίσεις μπορείς να διαλέξεις εναν branded ο οποίος είναι και συνόνυμο της τέλειας aftersale υποστήριξης όπως η DELL για την οποία έχω μάθει καταπληκτικά πράγματα ή Τοshiba η οποία εχει πάρα πολύ καλό δύκτιο service στην Ελλάδα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις δικη μου γνωμη ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ SONY VAIO . Ολα καλα ολα οραια με την οθονη του και το μηχανημα του αλλα service στο ΒΕΛΓΙΟ ????????????? ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ? Αν παθει κατι θελει 1 1/2 μηνα να φτιαχτει.......και αν εισαι εντος εγγυησης εχει καλως......courier σπιτι σου το περνει ο ιδιος το ξανα φερνει εξοδα της Sony ..... ΑΝ ΒΓΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ?????? ΠΛΗΡΩΣΕ courier να παει ΠΛΗΡΩΣΕ την επισκευη ΠΛΗΡΩΣΕ να ερθει πισω....ΜΑΚΡΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E τότε ρε συ Gagas_Thess με αυτό το σκεφτικό πάρε Turbo-X επειδή είναι στην Ελλάδα το service και ας είναι πιο ζημιάρικα από τα Branded!!!Εγώ Sony Vaio πήρα με 2004 ευρώ πριν κάνα μήνα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!!Αν είναι να σκέφτομαι που θα πάει το laptop άμα πάθει τίποτα για να αποφασίσω ποια μάρκα θα πάρω τότε πάω χαμένος!!Και τα Acer πάνε Ιταλία αλλά πολλοί τα αγοράζουν!!Εγώ πάντως πιστεύω ότι το Βέλγιο θα έχει πολύ καλύτερη υποστήριξη από αυτή του Πλαισίου.Αν είναι να περιμένεις από την Ελλάδα σε service σώθηκες!!Και εν πάσει περιπτώση τα Sony Vaio είναι πάρα πολύ καλά laptops και όχι ζημιάρικα σαν άλλα!!Γιατί να αποφύγει να τα αγοράσει κάποιος μόνο και μόνο επειδή έχουν service στο Βέλγιο;;!!!

Εγώ κατάλαβα το εξής από αυτά που λες:

 

Dell να μην πάρουμε γιατί πάνε Αμερική

Acer να μην πάρουμε γιατί πάνε Ιταλία

Sony Vaio να μην πάρουμε γιατί πάνε Ελλάδα

 

Ε τότε τι να πάρουμε;;;!!!Turbo-X;;;!!!Ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως αν και εγώ έπρεπε να πάρω φορητό που να το δουλεύω στην Ελλάδα, δεν θα έπαιρνα TurboX. Για την ακρίβεια δε θα σκεφτόμουν καν το θέμα service βασισμένος σε αυτά που είπα για την τύχη/γκαντεμιά.

 

Για τα Dell δεν ξέρω πως είναι στην Ελλάδα το service αλλά από αυτά που ξέρω από ΗΠΑ (φόρουμ αλλά και φίλους μου) αν δεν τα έχεις χώσει στην εξτρά εγγύηση στην αρχή ($200 περισσότερο νομίζω) θα είσαι σε άσχημη θέση. Η εγγύηση που αναφέρεις Anakha εκεί πληρώνεται αδρά. Αυτά για τους home users γιατί στα εταιρικά φέρονται αλλιώς. Επίσης τα καλά λόγια τα έχεις ακούσει από απλούς χρήστες ή από χρήστες που έχουν το φορητό μέσω εταιρείας; Και πάλι να τονίσω πως δεν ξέρω τι γίνεται με τα Dell στην Ελλάδα.

 

Για τα Vaio η αλήθεια είναι πως αν κάποιος δει ένα καλό Vaio από κοντά παθαίνει λίγο πλάκα με την οθόνη και (κυρίως για μένα) με την ποιότητα κατασκευής στο σύνολο. Απίστευτα στιβαρή κατασκευή. Αυτό όμως το κόλλημα με το onboard Memory Stick reader (μόνο!) όταν ο ανταγωνισμός βάζει multi-reader, δεδομένου ότι το MS/MS Pro δεν είναι και το πιό διαδεδομένο μέσο, μου τη δίνει στα νεύρα!!! Και πάλι να πω ότι πέρα από αυτή τη λεπτομέρεια (αλλά για τόσα λεφτά με νοιάζουν οι λεπτομέρειες) τα Vaio είναι πολύ καλά μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πάντα σύμφωνα με το site της DELL η τριετής εγγυήση είναι μέσα στην αρχική τιμή....Βέβαια δεν είναι και ιδιαίτερα φθηνοί αλλά το γεγονός είναι στη δίνουν αμέσως ενώ η πχ η ΗΡ ζηταέι ?200 περίπου για την επέκταση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ τοτε παω πασο ...... αν η λογικη ας παει στο Βελγιο για service ειναι σωστη ενω μπορει να παρει TOSHIBA , H.P Fujitsu Siemens και ΠΛΕΟΝ ACER γιατι εχει service στην Ελλαδα ΠΛΕΟΝ ( MDI Θεσσαλονικη , Αθηνα ) τοτε οκ εχετε δικαιο . Ευχομαι μονο να μην σου παθει κατι οταν βγει ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ . Συμφωνω οτι ειναι ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΛΑΠΤΟΠ αλλα διαφωνω στο οτι πριν 1 χρονο εψαχνα drivers για Sony Vaio ΠΑΛΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ και επειδηη Sony Hellas ΔΕΝ το ειχε φερει και στο site δεν υπηρχαν μου ζητησε να το στειλω ΒΕΛΓΙΟ με ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΞΟΔΑ να το επισκευασουν....!!!! Κατα τα αλλα ΟΛΑ ΟΚ με τα Sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πληροφορώ ότι το μοντέλο που αγόρασα εγώ έχει σε ξεχωριστό φάκελο όλους τους drivers!!Όπως επίσης και πρόγραμμα για να κάνεις restore cds οπότε κάνεις restore και όλα είναι όπως στην αρχή.Έχω κάνει 2 κόπιες μέχρι τώρα!!Οπότε ούτε αυτό που λες είναι πρόβλημα!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...