Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ!


sugariadis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε!Ενδιαφερομα για να αγοράσω μια καινουργια ψηφιακη φωτο. και με ενδιαφερει να εχει τουλαχιστον 1.5 megapixel k αναλυση φωτο τουλαχιστον 600x800 αλλα το κυριοτερο να μπορει να τραβαει βιντεο με ήχο με ποιότητα που να...βλεπονται σε καποια μέτρια ανάλυση στο PC!

Τα λεφτα που διαθετω είναι το πόλυ 200ευρω.

Κ μια τελευταια ερωτησουλα:η διαρκεια του video σε σχετικα ικανοποιητικη αναλύση εξαρταταί από το memory stick που διαθετει η camera? κ αν έχει για παράδειγμα 256mb πόση διαρκεια περιπου μπορω να έχω?

Help please γιατι υπάρχουν ενά κάρο μάρκεσ κ δεν έχω ασχληθεί ποτέ μου με το άθλημα!!!!!Ευχαριστω εκ των πρωτέρων!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βίντεο πολύ καλό σε αυτά τα λεφτά έχει η Sony κυρίως. Αν καταφέρεις και βρεις μοντέλα όπως P52 ή P73. Ωστόσο θα πρέπει να υπολογίσεις το ακριβό κόστος για μνήμες των Sony.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και οι:

Minolta E40-->140

Olympus C370-->150

Minolta Xg-->220

Σε αυτές το βίντεο αν δεν κανω λάθος περιορίζεται σε 320χ240.

Πάντως εγώ δεν είδα και καμιά μεγάλη διαφορά απο 320x240 σε 640χ480. Anyway θα βλέπονται τα βιντέκια όποια και αν πάρεις απλά μην περιμένεις πολλά.

Γενικά στις παραπάνω μηχανές η διάρκεια βιντεο εξαρτάται μόνο από τη μνήμη(διασταύρωσε το αν σε ενδιαφέρει κάποια). Χονδρικά στη χαμηλή ανάλυση υπολόγισε 1ΜΒ/sec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πάλι θα έλεγα να κρατηθείς λιγάκι και να το ψάξεις ακόμα λίγο και επίσης αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο την τιμή να πάρεις μια τουλάχιστον στα 5 megapixel.

Yπάρχει μεγάλη διαφορά στις φωτογραφίες.

Τώρα για μάρκα μηχανής δεν θα προτείνω. Σχεδόν όλες καλές είναι.

Εχουν και τα καλά τους και τα κακά τους.

π.χ Σε φωτογραφική έξοδο μια olympus και μια sony. Eγώ με την olympus αν και με μισή μπαταρία θα μπορούσα να τραβάω φωτογραφίες όλη μέρα ενώ η sony μας χαιρέτησε. Ασχετο βέβαια η μπαταρία με την φωτογραφία αλλά αν είσαι στο βουνό τότε θα καταλάβεις την διαφορά. :D

Φυσικά η sony του φίλου δεν πιάνοταν σε άλλα θέματα.

Τώρα απ'ότι βλέπω στο acdsee είναι η sony DSC-V1 το μοντέλο της μηχανής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι λετε για αυτη:SONY DSC-P43 γυρώ στα 200ευρω από ΠΛΑΙΣΙΟ λογικά θα τη βρω κ πιο φτηνα ε;Επίσησ οι SONY παιρνουν μόνο memory stick SONY ή και no name?Κ αν ναι ποια εταιρία προτεινεται για οικονομίκο memory stick 512mb ή μηπωσ καλυτερα να πάρω compact flash τι διαφορά έχουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canon A75,200 ευρω απο pixmania,κεντρο αθηνας ισως τη βρεις και πιο φτηνα.Για τις φτηνες cybershot δεν εχω τοσο καλη αποψη,πιστευω οτι στα ιδια λεφτα οι canon ειναι καλυτερες.3.2 megapixels,video με ηχο,full manual ρυθμισεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den xserw kata poso mporeis na dwseis 249 eyro (phra toso apo ton Sykarh gia enan filo mou) mia Olympus C-470 me 4Mpixel video me hxo mpataria lithiou tis Olympus kai genika PARA poly kalh fotografikh alla panta me video sta 320χ240.,pros to parwn ayth h analhsh einai h pio diadedemenh ektos kai an pareis thn C-770 UltraZomm tis Olympus pou kanei video 640x480 me 30FPS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!alla timh sta 650!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canon A75,200 ευρω απο pixmania,κεντρο αθηνας ισως τη βρεις και πιο φτηνα.Για τις φτηνες cybershot δεν εχω τοσο καλη αποψη,πιστευω οτι στα ιδια λεφτα οι canon ειναι καλυτερες.3.2 megapixels,video με ηχο,full manual ρυθμισεις....

 

Canon A75...Poly kalyterh apo Sony P43...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακούσεις όλους τους "ειδικούς" της φωτογραφίας να θάβουν τη Sony γενικότερα σαν "μή φωτογραφική μάρκα" κτλ. κτλ. και να σου προτείνουν Nikon, Canon Εγώ έχω πάρει την DSC-P93 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος! Βέβαια είναι στα 5.1 MegaPixels και εσύ προφανώς δεν θέλεις μια τέτοια, αλλά σαν μάρκα εγώ σου λέω πως είναι άψογη και πολύ ποιοτική για όσα πληρώνεις να πάρεις. Και η DSC-P43 μια χαρά θα είναι λοιπόν! Σαν άσχετος με τις φωτογραφίες και τη τέχνη της φωτογραφίας γενικότερα έχω καταφέρει και έχω πάρει θαυμάσιες φωτογραφίες! Πιστεύω ότι γενικά οι Sony είναι πολύ καλές και για αρχάριους αλλά και για αυτούς που έχουν κάπως αυξημένες απαιτήσεις. Τη προτείνω σαν μια πολύ πάρα καλή λύση. Τώρα αν έχεις μεγάλο ψώνιο με τις φωτογραφίες και έχεις χρήματα εννοείται ότι πας για καλή Nikon, αλλά μιλάμε για πάνω από 600-700 Ευρώ.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακούσεις όλους τους "ειδικούς" της φωτογραφίας να θάβουν τη Sony γενικότερα σαν "μή φωτογραφική μάρκα" κτλ. κτλ. και να σου προτείνουν Nikon, Canon

 

Kostas 75, ποιος εθαψε την Sony ??? Ποιος παλι το παιζει "ειδικος" ?

Εσυ προτεινεις την P43 σαν ειδικος ή σαν μη ειδικος ?

 

Anyway, δεν μπορω να καταλαβω γιατι μερικοι ενοχλουνται οταν καποιοι αλλοι εχουν διαφορετικη αποψη απο αυτους ??? Με το συγκεκριμενο ποστ παντως, μαλλον δειχνεις οτι εσυ εχεις κομπλεξ με την Sony παρα οσοι προτειναν κατι αλλο.

 

Στο θεμα μας τωρα, η Ρ43 ειναι εντελως auto camera και χωρις optical zoom, που ειναι αρκετα σημαντικο. Ειναι καθαρα point and shoot, χωρις ιδιαιτερη ποιοτητα στις φοτο που βγαζει (δες δειγματα σε Pbase και αλλου).... Μεχρι 200 ευρω πιστευω οτι υπαρχουν αλλες καμερες με καλυτερη φωτογραφικη ποιοτητα. Η Α75 ειναι μια απο αυτες... Kαι εκτος απο full auto, εχει και παρα πολλες manual ρυθμισεις που μπορει καποιος να χρειαστει οταν εισχωρησει λιγο περισσοτερο στο χωρο της φωτογραφιας.

Επισης το memory stick ειναι αρκετα ακριβοτερο απο τις CF καρτες που παιρνουν οι Canon.

 

Tελoς πιστευω οτι οταν καποιος ειναι διατεθιμενος να διαθεσει ενα ποσο, καλο ειναι να αγοραζει το best value for money προιον. Δεν νομιζω οτι στα 200 ευρω η Ρ43 αποτελει κατι τετοιο (και το οτι ειναι Sony εγω το θεωρω ασχετο)....

 

P.S. Αν παντως θες Sony η P73 που ειναι λιγο ακριβοτερη, θεωρω οτι ειναι αρκετα καλυτερη αγορα απο την P43.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικά αποφασισα να παρω την Sony P-73 γιατι εχει μόνο 10 ευρω διαφορά κ έχει οπτικό ζοομ.Ευχαριστώ για τισ απόψεισ σασ κυριώσ κατεληξα σε Cybershot λόγω τησ καλησ ποιοτητασ Video που μπορούν κ τραβάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...