Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια Wi-Fi Δικτυου


DeMoeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια!

 

Θα ηθελα να στησω ενα δικτυο wi-fi. Αρχικη ιδεα ειναι απλα η συνδεση δυο ή τριων μονο υπολογιστων. Μακροπροθεσμα ενα access point. Μπορει κανεις να μου πει τι ακριβως χρειαζεται;

 

Σπουδαζω στην Ερμουπολη (Συρος) οπου δεν υπαρχει αντιστοιχο δικτυο οπως πχ αθηνα ή θεσ/νικη. Χοντρικα η περιμετρος της ερμουπολης ειναι 3-3,5 χλμ. Εγω βρισκομαι περιπου στο κεντρο αλλα η περιοχη εχει πολλα σπιτια και λοφακια (κλασσικο νησι). Ναι μεν εχω προσβαση στην ταρατσα (αρκετα ψηλα - και γαμω τις θέες :) ) αλλα ειναι εφικτο να εχω κεραια στην αυλη, και μαλιστα μικρη (δηλαδη οχι πιατο ή grid); Σημειωνω επισης οτι η συνδεση δε θα χρησιμοποιηθει αρχικα για internet connection sharing - μονο για share αρχειων και LAN Parties..

 

τι παιζει με τους ενισχυτες σηματος; τι ειναι ο "θορυβος";

 

Η συνδεση δυο pc (αποσταση περιπου 1200μ) χωρις A.P. γινεται; Ποσο θα κοστισει; ποιο προτυπο χρειαζεται (a,b,g - ??? ιδεα δεν εχω τι ειναι αυτα);

 

το mobo μου (K8N Neo2 Platinum - 802.11g WLAN) ειχε μια καρτα wi-fi (οχι ενσωματωμενη) αλλα προφανως δεν ειναι αρκετη, ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οπτική επαφή υπάρχει με τον άλλο χρήστη; Κατά τα άλλα όπως σου τα είπαν και οι συνάδελφοι. Θα πρέπει να παίξεις με πρότυπα 802.11b ή g. Δυστυχώς δεν μπορείς να συνδεθείς με το WiFi της mobo σου. Και για αυτόν τον λόγο θα πρέπει να πάρεις πιατάκια ή κάποια άλλη κατευθυντική κεραία. Τελευταία φορά που πήρα πιάτο (80cm) ήταν από Καλλιθέα και είχε 30 ευρώ. Κάπου άκουσα και για 17..

Τέσπα, καλύτερα θα είναι η κεραία σου να στηθεί στην ταράτσα. Είναι αρκετά δυνατή η ακτινοβολία. Μην αρχίσουμε να έχουμε και προβλήματα υγείας! :)

Όταν λοιπόν θα πάρεις τον εξοπλισμό και θα ξεκινήσεις να σκανάρεις την περιοχή, δύο είναι τα στοιχεία που θα σε απασχολήσουν. Πρώτο είναι το σήμα που θα λαμβάνεις με τον απέναντί σου (RSSI) και το δεύτερο είναι ο θόρυβος (noise). Όπως καταλαβαίνεις και τα δύο αυτά ποσά θα πρέπει να είναι εντελώς αντίθετα γιατί αν συγκλίνουν, τότε χάνουμε το σήμα μας.

 

Αν σαν παρέα θέλετε να συνδεθείτε μεταξύ σας, τότε να προτιμήσετε κάποιον που βρίσκεται αρκετά ψηλά (π.χ. εσένα) και να στήσετε εκεί πέρα κάποιο AP (Access Point). Μέσω αυτού θα γίνεται το routing και η σύνδεση όλων των υπολογιστών. Ο ΑΡ θα χρειαστεί πολυκατευθυντική κεραία (τύπου omni) και κάποιο δεύτερο pc που θα κάνει το routing. Οι υπόλοιποι απλά κατευθυντικές κεραιούλες. Ό,τι χρειαστείς, στείλε μου ένα pm ή κάποιο mail :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά δυνατή η ακτινοβολία. Μην αρχίσουμε να έχουμε και προβλήματα υγείας! :)

Παιδιά έχει ξαναειπωθεί αρκετές φορές. Η ακτινοβολία των ασύρματων συσκευών στους 2.4 είναι μη ιοντίζουσα ακτινοβολία και η πολύ μικρή ισχύ που εκπέμπουν οι κεραίες (100mW είναι τα νόμιμα όρια) δεν προκαλεί προβλήματα. Η απόσταση ασφαλείας από μια κεραία είναι τις τάξης των λίγων εκατοστών (10-15 αν θυμάμαι καλά) από το σημείο εκπομπής.

 

Demoer Ενισχυτές σήματος ξέχασέ τους. Δεν είναι λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μετά την ολοκλήρωση του δικτύου θα πέσει πάνω του σήμα από 3-4 κατευθυντικές κεραίες το σκέφτηκες xaotikos; Εμένα προσωπικά και να μου λέγανε πως είναι αβλαβές (και πάντα μιλάμε στα νόμιμα και λογικά πλαίσια) δεν θα την έβαζα στο κεφάλι μου δίπλα, ή έστω λίγα εκατοστά παραπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μετά την ολοκλήρωση του δικτύου θα πέσει πάνω του σήμα από 3-4 κατευθυντικές κεραίες το σκέφτηκες xaotikos; Εμένα προσωπικά και να μου λέγανε πως είναι αβλαβές (και πάντα μιλάμε στα νόμιμα και λογικά πλαίσια) δεν θα την έβαζα στο κεφάλι μου δίπλα, ή έστω λίγα εκατοστά παραπέρα.

 

Να φανταστώ για τον ίδιο λόγο δεν χρησιμοποιείς ουτέ κινητό? Πόσο μάλλον για φούρνο μικροκυμάτων?

0.1 Watt στην ταράτσα είναι αβλαβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινητό χρησιμοποιώ μόνο με hands free και στο σπίτι δεν υπάρχει φούρνος μικροκυμάτων. Απλά μία προσωπική άποψη πόσταρα. Μην με φάτε κιόλας :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βρε και να σε φάμε , απλά θέλω να πω πως η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία που φτάνει σε σένα από μια κεραία 2.4ghz στην ταράτσα είναι αμελητέα, πόσο μάλλον όταν μας περιτριγυρίζουν τόσες συσκευές με πολύ μεγαλύτερη εκπομπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γενικός κανόνας για να υπολογίσεις αν ένα λινκ ή σε ένα σημείο είσαι πάνω απο τα όρια έκθεσης είναι ο κανόνας Πυκνότητα Ισχύος / όριο εκθεσης (ΚΥΑ 114, δεν είμαι και σίγουρος στο έγγραφο)<= 1 .Η πυκνότητα ισχύος είναι από όσο θυμάμαι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης, αυτό σημαίνει οτι αν φύγεις με 100mW απο την κεραία σου, στα 10 μέτρα απο την κεραία σου θα είσαι κάτω 100 φορές κάτω. Για ασύρματα δίκτυα με νόμιμη ισχύ εκπομπής μέχρι 100mW και πρακτικά με χαμηλότερη ισχύ φαίνεται να είναι πιο ..χαλαρά τα πράγματα. Ωστόσο ο χρυσός κανόνας είναι ότι τα όρια έκθεσης δεν είναι πανάκεια ή δεν είναι αδιαπραγμάτευτα. Φαίνεται μάλιστα στο GSM να υπάρχει η τάση να μικρύνουν κι άλλο ή τελοσπάντων ακούγονται τέτοιες φωνές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...