Προς το περιεχόμενο

Τα μελάνια των epson παυουν να λειτουργούν πρίν τελειώσουν?


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είχα ακούσει κάπου αλλά δεν ήξερα τι παίζει.Σήμερα λοιπόν εκεί που εκτύπωνα με τον epson c42(τον πήρα από το γραφείο του πατέρα μου) ξαφνικά σταματάει να τυπώνει και άναβε το φωτάκι του μελανιού.Τέλοσπαντων είχα καινούργιο μελάνι και το άλλαξα και συνέχισα να εκτυπώνω.Το κουφό είναι πως πρίν σταματήσει να τυπώνει δεν έδειχνε καποια ένδειξη οτι τελειώνει π.χ. να βγάζει αχνά τα γράμματα κλπ.Έτσι ξαφνικά,αφού τύπωσε μια σελίδα χωρίς πρόβλημα σταμάτησε.Είμαι λοιπόν πεπεισμένος οτι το μελάνι έχει κι'άλλο μέσα και μπορεί να τυπώσει κάποιες σελίδες,απλά οι "έξυπνοι" της epson έχουν ρυθμίσει τους εκτυπωτές έτσι ώστε να μην εκτυπώνουν κι ας έχει μέσα το μελάνι για να αγοράζεις καινούργιο.Ρωτώ λοιπόν,η μόνη λύση είναι να βρώ κάπου να κάνω reset το chip του μελανιού και να το ξαναβάλω ή υπάρχει κανένας άλλος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως ισχύουν όσα γράφεις. Έχω εναν stylus 680 και ενώ του κάνω πολύ αραιή χρήση στο 4μηνο ζητάει μελάνι. Το αστείο είναι πως μπορεί να έχω τυπώσει ούτε 100 σελίδες ενώ ταυτόχρονα ζητάει και αλλαγή του έγχρωμου μελανιού το οποίο δεν χρησιμοποιώ ποτέ. Παρατήρησα ότι στο 4μηνο θέλω 60 ευρώ για μελάνια χωρίς να τυπώνω. Λύση εκτός του reset δεν νομίζω πως παίζει. Τελικά πήρα έναν canon που έχει ανεξάρτητα μελάνια και το καθένα κάνει 8 ευρώ και βρήκαι την ησυχία μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βοήθησαν σε άλλο φορουμ και βρήκα το πρόγραμμα αυτό για epson το οποίο κάνει freeze τα counters των μελανιών με αποτέλεσμα να μην σου πετάει μηνυμα ο εκτυπωτής οτι τελειώνει το μελάνι και έτσι να το χρησιμοποιήσει μέχρι να τελειώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...