Προς το περιεχόμενο

"ΑΣΥΡΜΑΤΗ" ΑΠΟΡΙΑ


antonis4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bρε παιδια εχω μια απορια.Το σημα των ασυρματων τηλεφωνων ειναι πιο δυνατο απο wifi?To ρωταω γιατι θελω να στησω ενα ασυρματο δικτυακι με κατι παιδια 1 οροφο πανω απο μενα και το τηλεφωνο μου πιανει εωσ εκει.

Ξερει κανεις να με κατατοπησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τελείως διαφορετικές οι συχνότητες. Καλύτερα να το δοκιμάσετε πριν το στήσετε. Τυπικά μέσα από τοίχο το έχω ελέγξει και πιάνει μία χαρά. Τώρα αν αυτός ο τοίχος είναι πιο χοντρός, δεν ξέρω τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα σου πω μονο αυτο. Ο απο κατω μου εχει ρουτερ WLAN ταχυτητας 54Mbit/δευτ.(το εχει αφησει και ελευθερο να μπαινουν και αλλοι ο τρελος) προφανως να μπαινει ιντερνετ με τον φορητο του. Το σημα πανω σε μενα ειναι αρκετα καλο. Αν υποθεσουμε οτι το αριστο ειναι το 5 σε εμενα φτανει στο 4.

 

Αν θες να κανεις κατι τετοιο με τους γειτονες σου οι τους απο κατω-πανω σου πιστευω κανενα προβλημα. Αν τυχον εχεις καποιο προβλημα τοτε υπαρχουν και κεραιες που ανεβαζουν το σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι συχνοτητες του wi-fi δεν εχουν απολυτως καμια σχεση με αυτες των ασυρματων τηλεφωνικων συσκευων. λογικα παντως δεν θα εχεις προβλημα σ αυτο που θες να κανεις. βεβαια μονο στην πραξη θα το δεις καθως παιζουν ρολο διαφορα πραγματα. δοκιμασε το να δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και τηλέφωνα στους 2.4 αλλά συνήθως είναι σε άλλες συχνότητες. Πρόσεχε όμως γιατί το σήμα από wifi συσκευές απορροφάτε από το μπετόν και τα σίδερα οπότε πρέπει να βρείτε σημεία με τα ελάχιστα εμπόδια ανάμεσά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

antonis4, όπως είπε και ο xaotikos, το σήμα του wifi εξασθενεί έντονα μέσα από μπετό και σίδερα. Θα σας πρότεινα - για να μην παιδεύεστε άδικα - να περάσετε ένα UTP και να έχετε την ησυχία σας. Και πιο φτηνά θα σας έρθει και πιο γρήγορο και αξιόπιστο θα είναι το δίκτυο. Τη λύση του wifi εξετάστε τη μόνο αν δεν μπορείτε να φτιάξετε ενσύρματο δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
pezi mia xara akoma kai ston deytero orofo pano apo sena...proxora kanonika.

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου ορίσεις το «μια χαρά»; Οι δύο πλάκες που μεσολαβούν μεταξύ του AP και του 2ου ορόφου από πάνω του εισάγουν εξασθένηση περίπου 40 dB στο σήμα... Ναι, link μπορεί να μπορείς να κάνεις, αλλά δεν πρόκειται να πιάσεις ποτέ ταχύτητες. Ειδικά αν αυτός που μένει στον όροφο ενδιάμεσα έχει κανένα DECT ασύρματο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Otan den ginetai na petakseis kalodio tote to wifi einai mia xara.. Kalitera na exeis kapos asthenes sima para na vlepeis ena kalodio na erxetai apo tin kouzina, na periferetai guro sto saloni kai na kataligei se ena pc :D.

 

Pano kai kato tha paizeis ok, alla gia 2 orofous pano polu diskolo, tha xreiasteis ena AP gia kathe orofo extra tha elega....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opos leei kai o apoikos sigoura yparxi tropos na kripsis ta kalodia.Stin oikodomi mou eimaste 4 atoma me topiko diktio.Enas se kathe orofo.To switch to exo ego ara fantasou ola ta kalodia kataligoun se mena.Kai omos ola einai simazemena kai omoiomorfa stimena.An den variese tis kalodioures tote asizititi UTP kalodio.Kai min ksexnas fisika tin asfalia kai tin taxitita pou tha exeis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθηστε να παρετε συσκευες με καλη ευαισθησια

 

Αν και ειμαι στο AWMN και δεν ασχολουμαστε με G , νομιζω οτι η 3com εχει πολυ καλη ευαισθησια.

Τωρα σε b τα cisco ,netgear εχουν επισης.

Αν ειναι για μοιρασμα ιντερνετ θα μπορειτε να κατεβασετε την ονομαστικη ταχυτητα ωστε να αυξησετε την εμβελια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...