Προς το περιεχόμενο

Canon i560 Printer "review"


predator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω μείνει άφωνος παιδιά.

βεβαια η τελευταία σύγκριση που έχω είναι με τον HP 640c , οποτε δε ξέρω αν είναι αντικειμενικά όσα θα γράψω.

 

μέσα στη συσκευασία υπήρχε :

 

- ο εκτυπωτής :P

- ένα CD-Rom με Drivers και Software

- 4 μελάνια (1 μαύρο,1 κίτρινο,1 κόκκινο,1 μπλε)

- 1 κεφαλή εκτύπωσης

- καλώδιο ρεύματος

- manual

- 5 χαρτάκια 4x6 Photo Paper Plus

 

τo πρώτο που παρατήρησα δυστυχώς ήταν αρνητικό: η έλλειψη καλωδίου σύνδεσης με τo PC!καλά θα έπεφτε η ζάχαρη στο νερό να βάζανε και ένα καλώδιο αξιας 3 ευρώ στη συσκευασία?έτσι έπρεπε να τρέχω στο μαγαζί όπου τον αγόρασα και να προμηθευτώ ένα καλώδιο usb.τσάμπα ταλαιπωρία.anyway...

 

τo setup του εκτυπωτή πανεύκολο και ταχύτατο.τοποθέτησα τη κεφάλι εκτύπωσης και τα μελάνια,σύνδεσα καλώδιο usb και ρεύμα.

 

εδώ να τονίσω ότι η κεφαλή εκτύπωσης του εκτυπωτή αφαιρείται όπως ακριβώς και τα μελάνια με το πάτημα ενός κουμπιού!ρώτησα στο μαγαζί που τον αγόρασα και πωλούνται σα ξεχωριστο εξάρτημα νέες κεφαλές όταν μπουκώσει η παλιά!άρα φήμες ότι στη περίπτωση που μπουκώνει η κεφαλή χρειάζεται service είναι λάθος.απλά αγοράζεις καινούργια και την αντικαθιστάς.so simple!

 

τα windows xp προ sp2 τον βρήκαν κατευθείαν και εγκαταστάθηκαν οι drivers χωρίς κανέναν πρόβλημα.plug and play στη κυριολεξία.

 

η πρώτη δοκιμαστική εκτύπωση έγινε στο χαρτί που είχε μέσα δώρο.

εκτύπωσα μια φωτογραφία JPEG ανάλυσης 1600x1200 από digital camera σε χαρτί της Canon τύπου "Photo Paper Plus Glossy 4x6" με το πρόγραμμα Easy-PhotoPrint.η φωτό εκτυπώθηκε borderless,δηλαδή χωρίς πλαίσιο (καλύφθηκε όλη η επιφάνεια) και χρειάστηκαν 48 δευτερόλεπτα στη υψηλότερη ποιότητα εκτύπωσης.

το αποτέλεσμα με άφησε άφωνο , αφού ειλικρινά δεν βλέπω καμια διαφορα ανάμεσα στη φωτό που εκτύπωσα από αυτές που έχω συνηθίσει από φωτογραφείο.

 

δεύτερο test έγινε με δυο σελίδες κειμένου σε απλό χαρτί τύπου "connect" που προμηθεύτηκα από το πλαίσιο.

το κείμενο ήταν γραμμένο σε microsoft word 2003 με γραμματοσειρά Τimes Νew Roman και με font size 14.

η πρώτη σελίδα βγήκε σε 27 και η δεύτερη σε 23 δευτερόλεπτα πάντα με υψηλότερη ποιότητα εκτύπωσης (high)

σε standard ποιότητα χρειάστηκαν 7 και 6 δευτερόλεπτα για το ίδιο κείμενο και τέλος σε draft 5 και 4 δευτερόλεπτα αντίστοιχα.

η ποιότητα εκτύπωσης σε high και στάνταρ με απλό μάτι μου φάνηκε ολόιδια και αριστη!σε draft βγήκε πάλι πολύ καλή , απλά ήταν λίγο πιο "χλωμό" το κείμενο. φανταστείτε ότι στο high και στάνταρ quality το κείμενο φαίνεται σαν να είναι γραμμένο με "bold" και στο draft σα να είναι απλό.

 

αυτό που μου άρεσε γενικά στο εκτυπωτή είναι ότι είναι παρα πολύ αθόρυβος.σχεδόν δεν ακούγεται.επίσης δεν κουνιέται σχεδόν καθόλου κατά την εκτύπωση.μόνο σε draft mode ψιλοκούνισε, κατά τα αλλα stable ας a rock!

 

αν θέλετε να με ρωτήσετε κάτι , πείτε το και έγινε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τo πρώτο που παρατήρησα δυστυχώς ήταν αρνητικό: η έλλειψη καλωδίου σύνδεσης με τo PC!καλά θα έπεφτε η ζάχαρη στο νερό να βάζανε και ένα καλώδιο αξιας 3 ευρώ στη συσκευασία?έτσι έπρεπε να τρέχω στο μαγαζί όπου τον αγόρασα και να προμηθευτώ ένα καλώδιο usb.τσάμπα ταλαιπωρία.anyway...

 

Δεν είναι τόσο παράξενο αν το δεις από την πλευρά της εταιρείας...

 

?1 το καλώδιο να τους στοιχίζει επί 1.000.000 εκτυπωτές που θα διατεθούν στην Ευρωπαϊκή αγορά φέτος είναι ?1.000.000... αυτά είναι νούμερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο παράξενο αν το δεις από την πλευρά της εταιρείας...

 

?1 το καλώδιο να τους στοιχίζει επί 1.000.000 εκτυπωτές που θα διατεθούν στην Ευρωπαϊκή αγορά φέτος είναι ?1.000.000... αυτά είναι νούμερα!

 

Θα μπορουσαν αυτο το ευρω να το βαλουν στην τιμη και να μην ταλαιποωρουντε οι αγοραστες.Κανεις δεν θα αντιδρουσε.Το ιδιο επαθα κι εγω προσφατα με πολυμηχανημα HP 5510 που πηρα.Δεν ειχε καλωδιο USB στη συσκευασια. Ευτυχως εκανε το καλωδιο απο το HP4300 scaner που εβγαλα και εκανα δουλεια. :-x :-x :-x :-x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ να τονίσω ότι η κεφαλή εκτύπωσης του εκτυπωτή αφαιρείται όπως ακριβώς και τα μελάνια με το πάτημα ενός κουμπιού!ρώτησα στο μαγαζί που τον αγόρασα και πωλούνται σα ξεχωριστο εξάρτημα νέες κεφαλές όταν μπουκώσει η παλιά!άρα φήμες ότι στη περίπτωση που μπουκώνει η κεφαλή χρειάζεται service είναι λάθος.απλά αγοράζεις καινούργια και την αντικαθιστάς.so simple!

 

Ρώτησες πόσο κάνει η κεφαλή και πόσες έχουν σε στοκ; και πόσο καιρό κάνει να έρθει όταν δεν υπάρχει στο στοκ; ;) Γιατί αν δε ρώτησες δε φαντάζεσαι την απάντηση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δε ρώτησα αλλα νομίζω τo θετικό είναι πως υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής της κεφαλής.

όσο για το καλώδιο συμφωνώ με τον john, ας το χρεώνανε, σιγά τι διαφορα, εδώ έσκασα 150 ευρώ για εκτυπωτή στο ένα ευρώ θα κολλούσα? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για την κεφαλή πρέπει να σκάσεις 115+Φ.Π.Α. Και θα περιμένεις και 1-2 βδομάδες .... Οπότε δε βλέπω τίποτα θετικό ;)

 

Θετικό θα ήταν μόνο αν ο εκτυπωτής έκανε 400 Ευρώ και όχι 150 ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.weink.com/ecom/catalog/canon_brand_replacement_printhead_for_canon_i850_-_no_returns_2869735.htm

 

Η τιμή είναι ενδεικτική και σε δολάρια όπως θα δεις. Που σημαίνει ότι εδώ είναι πολύ μεγαλύτερη. Αυτο που σού είπα δε το βγαλα από το μυαλό μου. Αυτή την τιμή μου είπαν για Canon S520 από την αντιπροσωπεία (το εξουσιοδοτημένο κατάστημα τελος πάντων που μπορεί να φέρει την κεφαλη).

 

Οπότε αυτά που σου είπαν ήταν μ.....ς για να πάρεις τον εκτυπωτή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι όμως πιο φτηνά σου έρχεται αν σκεφτείς τι λεφτά γλιτώνεις από τα μελάνια.

η Hp ας πούμε που σε βάζει να πληρώνεις νέα κεφαλή κερατιάτικα με κάθε μελάνι που αγοράζεις είναι καλύτερη?

άσε που μπορεί να την βγάλεις καθαρός με την αρχική κεφαλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συνέκρινα το κόστος με αυτό άλλων εκτυπωτών. Σχολίασα αυτά που σου είπε ο υπάλληλος που για μένα τον κάνει αυτόματα απατεώνα και το γεγονός ότι η κεφαλή στους Canon ζει όσο και ο εκτυπωτής κατά τα λεγόμενά τους. Δε θεωρείται ανταλλακτικό (ή καλύτερα αναλώσιμο) άσχετα αν η αντικατάστασή της μπορεί να γίνει από σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον i560 και είχε καλώδιο μαζί στην συσκευασία.Εγω τον πήρα τα περίπου πρίν ένα χρόνο ( Οκτώβριος 03 ) αλλά δεν είχε χαρτί δώρο. Οσο για τον θόρυβο υπάρχει ειδικό αθόρυβο mode όταν βάλεις τους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...