Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΘΣ catalyst 5.1


hanibal2000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

nop i dint think so. to provlima den exei sxesi me to poso palia ein ai mia karta kai to oti vgainoune neoi drivers de simainei oti oi kainouries tha trexoune kalutera kai oi pio palies tha sernontai. apla merikes kartes exoune kapoia psiloprovlimata psiloasumvatotitas psilolalakies diladi.

 

Δεδομένου ότι οι διαφορές πέραν του χρονισμού μεταξύ R300-350-360 είναι ελάχιστες οι οιεσδήποτε διαφορές δεν έχουν να κάνουν με το hardware, αλλά με το συνολικό συνδυασμό του λογισμικού στην εκάστοτε περίπτωση. Υπάρχουν συστήματα που να έχουν ακριβώς το ίδιο hardware και το λογισμικό;

 

i gnwmi mou einai kratame ton driver me ton opoio trexoume kalutera.

 

Καμία διαφωνία.

 

twra gia ton antonblu o poios thelei 6800gt xarisma tou. protimw tin X800pro mou. kai mi mou peis tipota gia to doom giati etsi k alliws siga to paixnidi gia na me noiazoun kai to oti i ati mou vgazei 2 frames ligotera apo tin 6800 sou. to HL2 pou einia k kollima paixnidi malista na asxolithw. alla genika oxi k oti i GT sou rixnei stin 800Pro etsi mi leme oti theloume.

tespa auta ta oliga pros to paron.

 

Αμφότερων θέλουν (μεταφορικά) σπάσιμο τα κεφαλάκια σας. Ο κόσμος δεν είναι μαύρος ή άσπρος, NVIDIA ή ΑΤΙ, Doom3 ή ΗL2. Δεν είναι καιρός να προσπαθήσουμε τουλάχιστον να ξεπεράσουμε αυτές τις γελοιότητες και να δείξουμε τουλάχιστον πιο ώριμοι; (λέω εγώ τώρα ο αφελής...)

 

Αν θες την προσωπική μου γνώμη κάτω του μετρίου είναι και τα δύο παιχνίδια, το κάθε ένα από τα δύο όμως για διαφορετικούς λόγους.

 

Doom3:

 

1. ΄Οσο και να θέλω να κάνω τα στραβά μάτια, βαρέθηκα τις απαίσιες γωνίες στα μοντέλα.

 

2. gameplay: φώτα τρεμοσβύνουν, τέρας μου την πέφτει (σε διάφορες ηλίθιες παραλλαγές...πόσες να υπάρχουν πια...άντε ένα τέρας από μπροστά και ένα από πίσω)....ειλικρινά δεν την μπορώ τόση πρωτοτυπία πια....αν εξαιρέσω τις κατά καιρούς απαίσιες υφές στον ουρανό το Clive Barker's Undying ήταν κατά πολύ καλύτερο στην εποχή του για παράδειγμα στον τομέα των horror-κατιτελοσπαντων παιχνιδιών.

 

3. Είπα πόσες φορές με πήρε ο ύπνος ή ότι τα video clip της Βritney Spears με τρομάζουν πιο πολύ;

 

Half Life 2:

 

1. Aν και είχα υψηλές προσδοκίες ο άμοιρος για το gameplay, να πω τώρα ότι δεν βλέπω τίποτα το ιδιαίτερο ή θα με λυντσάρετε ομαδικώς; Μούλιασα ο χριστιανός στα ατέλειωτα κανάλια για 12 (ή ήταν παραπάνω;) πίστες, αφού έφαγα το ξεποδάριασμα της αρκούδας μέσα στην ατέλειωτη υγρασία (ραδιοενεργή και μη) και αν έβλεπα και κανένα από τα όργια με τις μάσκες οξυγόνου (ή ότι στο διάτανο είναι τέλος πάντων) να έχω να κάνω και κάτι μετά από τόσα χιλιόμετρα, είχα κάτι παραπάνω να με βαράει από την μοναξιά μου.

 

2. Η ποσότητα των alpha blends στο παιχνίδι είναι απίστευτη. Δεν ξέρω τι ονειρευόταν οι κύριοι της Valve όσο δημιουργούσαν αυτό το τερατούργημα, αλλά η ΑΤΙ συγκεκριμένα έπαψε να υποστηρίζει Supersampling από την εποχή της R200. ΄Οταν υποτίθεται ότι χρησιμοποιείς σαν πλατφόρμα τις Radeon και (μετά το R300) αυτές υποστηρίζουν μόνο Μultisampling, αναμένω αν μη τι άλλο και την ανάλογη προσαρμογή. ΄Οταν τουλάχιστον το εν τρίτο (και λίγο βάζω) της κάθε σκηνής παρουσιάζει χαρούμενα κινούμενους μαίανδρους (ή αν θέλετε να σας το πω στα αγγλικά aliasing/shimmering and moire patterns), τότε ή εγώ δεν έχω ιδέα από ποιότητα απεικόνισης (και δη τι θα πει εξομάλυνση) ή μια μεγάλη πλειοψηφία εκεί έξω έχει πάθει καταρράκτη.

 

3. ΄Οχι δεν με πήρε ο ύπνος για να' μαι ειλικρινείς. Με τόσες ατέλειες που είδα μόνο τα νεύρα μου γίνανε κρόσια (και λίγα είπα και για τις δύο περιπτώσεις).

 

Κανένα παιχνίδι της προκοπής πότε θα δούμε;

 

p.s. kai i ati alla kai i Nvidia, pote de vgazoun tous apolutous drivers, enw kseroume oloi oti mporoun na kanoun tis kartes mas na spernoun. apla kathe toso veltiwnoun ligo ligo.

 

Στο ότι δεν βγάζουν αμφότερες εταιρίες τους απόλυτους οδηγούς αυτό είναι σίγουρο. Να είσαι όμως και απόλυτα σίγουρος ότι δεν υπήρξαν ποτέ, δεν υπάρχουν και ούτε θα υπάρξουν οι απόλυτοι οδηγοί, όχι γιατί τους κρατάνε οι εταιρίες, αλλά γιατί με τόση πληθώρα παιχνιδιών (και μάλιστα μια μεγάλη πληθώρα στραβο-γραμμένων παιχνιδιών) δεν υπάρχει και ιδιαίτερη ελπίδα. Φτιάχνουν τις 10 περιπτώσεις από εδώ και χαλάνε 5 άλλες απρόβλεπτα.

 

Απλά είχα όρεξη για λίγη γλωσσο-διάρροια μην δίνεις σημασία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ailoure de nomizw na diafwnoume kapou pou de katalava. oso afora auta pou anefera gia ati k nvidia de nomizw na to pire kaneis oti ithela na ksekinisw allon enan forumwar gia tis 2 etairies. opws eipa kai sto proigoumeno post, milaga metaksi sovarou k asteiou. kai de pisteuw pws oi etairies den vgazoun polu kalous drivers giati apla de mporoun. sory alla i gnwmi (isws vevaia na kanw k lathos, den eimai epixeirisiakos sumvoulos oute tis ati oute tis nvidia) pws kati tetoio ginetai eskemmena. akoma kai i 5950 kat eme einai ikani na vgalei 60 pfs sto doom me swsto driver. Ofcourse thats just me.. Twra oso afora ta doom/HL pisteuw pws oloi nwrizoume ton logo pou kukloforisan kai ton logo pou programmatistkan me auton ton tropo amfotera kai autos den einai sigoura gia tin terpsi tis dipsas twn doomaniacs p.x. gia ena spernopaixnido. kanena apo ta duo paixnidia den einai toso kalo oso perimenan oi gamers, apla giname gia alli mia fora thumata enos polemou twn 2 etairiwn gia uperoxi, kai dustuxws oi katanalwtes ton sunexizoun. to doom einai apisteuta monotono, vlepontas ta panta na epanalamvanontai ksana k ksana k ksana klp klpklp enw re paidia auto to HL mou tin edwse. Ok na paroume kana oximataki, etsi gi allagi. alla auto to prama mou erxotane na to spasw apo tin poli odigisi. eleos. De kserw gia mena k ta 2 itan apisteuta vareta. kanena apo ta 2 de thelisa na termatisw, apla giati kanena apo ta 2 de to aksize. Twra an milaw gia to HL auto einai etsi gia na poume kammmia m@lakia na perasei i wra. De me poluapasxolei an i 6800 trexei kalutera se kapoia paixnidia kai i X800 se kapoia alla. kseroume pws k oi 2 panw katw einai isaksies kai den uparxei logos gia kokoromaxies gia diafores pou me to mati akoma kai enos arketa empeirou gamer de prokeitai na fanoun. twra vasika x3stika ti leei to 3dmark. Auta gia na min pareksigoumai.

p.s. Epeidi milisame gia kakoprogrammatismena paixnidia, me ti karta testarane auto to mamimeno to nfsu2 kai to eidan oti pigaine kala k emeis de mporoume na galoume panw apo 40 pfs???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα ότι με έπιασε γλωσσοδιάρροια αλλά δεν το πρόσεξες ;)

 

sory alla i gnwmi (isws vevaia na kanw k lathos, den eimai epixeirisiakos sumvoulos oute tis ati oute tis nvidia) pws kati tetoio ginetai eskemmena. akoma kai i 5950 kat eme einai ikani na vgalei 60 pfs sto doom me swsto driver. Ofcourse thats just me..

 

΄Ενας επεξεργαστής γραφικών μπορεί λογικά να κάνει τόσα όσα αναλογούν τις δυνατότητές του. ΄Οταν καταφτάσει ένας οδηγός που θα αυξήσει τις επιδόσεις πάνω από 15-20%, τότε είτε υπήρχε πρόβλημα (είτε στον οδηγό είτε στο παιχνίδι) και αυτό διορθώθηκε, είτε θυσιάζεται η ποιότητα απεικόνισης για χάρη των επιδόσεων.

 

Αμφότερες εταιρίες έχουν ολόκληρες αίθουσες γεμάτες με "render farms" όπου βάζουν νυχθημερόν αν χρειαστεί να γίνουν προσομοιώσεις για να ανακαλύψουν τις λεγόμενες "φουσκάλες". Αν παράδειγμα σε κάποιο παιχνίδι ή εφαρμογή υπάρχει για παράδειγμα "διαρροή μνήμης" (memory leak) μπορεί εύκολα να ανακαλυφθεί με αυτό τον τρόπο και ο εξοπλισμός αυτός φυσικά είναι πανάκριβος.

 

Θα τα βγάλει τα 60 η 5950 αν το θέλει κάποιος, τι θα δεις στην οθόνη σου δεν στο εγγυώμαι φυσικά.... ;)

 

p.s. Epeidi milisame gia kakoprogrammatismena paixnidia, me ti karta testarane auto to mamimeno to nfsu2 kai to eidan oti pigaine kala k emeis de mporoume na galoume panw apo 40 pfs???

 

Μια χαρά είναι τα 40 αν τα βγάζεις μέσο όρο (γιατί χρειάζεσαι παραπάνω σε ένα τέτοιο παιχνίδι;). Το έχω ξαναπεί βγάλτε τα ψωρο-εφέ που χρησιμοποιούν τα multisample buffers (depth of field, motion blur, light trails κλπ.) το κάθε ένα από αυτά χρησιμοποιεί αυτά τα buffer και χωρίς εξομάλυνση να τρέχεις πάλι γίνεται συνοστισμός. Ουσιαστικά οι απαιτήσεις του 2 δεν είναι μεγαλύτερες του nfsu1, απλά στο 2 υποστηρίζεται και 1600*1200.

 

Τι να πει κανείς για τα console ports της αλληνής; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hmmm, Ailuros, an h monh diafora pou exoun oi 2 pics einai to AI, tha mporouses na mou steileis ena save tou hl2 apo to sygekrimeno shmeio sto [email protected] ? TIA :)

 

Oson afora to thema, an kai proswpika den exw kanena idiaitero provlhma me tous teleytaious drivers pou exw oson afora thn apodwsh, exw akousei diafores antikrouomenes anafores gia tous 5.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ailuros

Σαφώς και η 2η είναι καλύτερη.

Πάντως το "εφφέ" δεν κάνει τόσο μπαμ στην φωτογραφία , όσο σε κίνηση.

 

Από την άλλη , το SS (γι'αυτούς που μπορούν να το χρησιμοποιήσουν) έχει και ένα τεράστιο κόστος σε απόδοση....

 

Αν σε απογοήτευσαν τα 2 διάσημα , υπάρχει και το chronicles of riddick: escape from butcher's bay.

Πολύ λιγότερο διαφημισμένο (σχεδόν άγνωστο) , αλλά μου άρεσε καλύτερα απ'όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hmmm' date=' Ailuros, an h monh diafora pou exoun oi 2 pics einai to AI, tha mporouses na mou steileis ena save tou hl2 apo to sygekrimeno shmeio sto [email'][email protected][/email] ? TIA :)

 

Oson afora to thema, an kai proswpika den exw kanena idiaitero provlhma me tous teleytaious drivers pou exw oson afora thn apodwsh, exw akousei diafores antikrouomenes anafores gia tous 5.1.

 

Θα σου φάω τα αυτιά lol....άκου μόνο το ΑΙ.

 

Πηλώνες και φράχτες και απαράδεκτο moire στο κτίριο.

 

Το ΗL2 είναι γεμάτο από alpha blends (σε απλά ελληνικά ο δημιουργός βαριόταν και που ζούσε), εκτός των προαναφερομένων και τα δέντρα και σίγουρα άλλα σημεία που τώρα δεν θυμάμαι.

 

Το moire στο κτίριο είναι αποτέλεσμα ανεπαρκέστατου texturing.

 

Σαφώς και η 2η είναι καλύτερη.

Πάντως το "εφφέ" δεν κάνει τόσο μπαμ στην φωτογραφία , όσο σε κίνηση.

 

Από την άλλη , το SS (γι'αυτούς που μπορούν να το χρησιμοποιήσουν) έχει και ένα τεράστιο κόστος σε απόδοση....

 

Δικέ μου...!!! Σωστός από όλες τις απόψεις. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι το θεωρώ γελοίο σε ένα παιχνίδι του 2004, να χρειάζεται να ψάχνω σωσσίβιο στο Supersampling.

 

Στην προκειμένη περίπτωση η διαφορά μεταξύ 4xMSAA και 4xS είναι υποφερτή.

 

Αν σε απογοήτευσαν τα 2 διάσημα , υπάρχει και το chronicles of riddick: escape from butcher's bay.

Πολύ λιγότερο διαφημισμένο (σχεδόν άγνωστο) , αλλά μου άρεσε καλύτερα απ'όλα.

 

Το έχω στα υπόψιν ήδη. Μάλλον την άνοιξη, γιατί με τα τωρινά ωράριά μου χλωμό το βλέπω να καταφέρω να παίξω οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...