Προς το περιεχόμενο

Γίνεται αυτό ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε περιπτώσεις αυτές απαιτείται αρκετά πιο εξειδικευμένες λύσεις όχι μόνο για bandwidth sharing (20 εγώ-20 εσύ) αλλά και άλλου τύπου. Εγώ δεν έχω λύσει πλήρως το πρόβλημα αν και δοκίμασα να δώσω προτεραιότητα σε πακέτα με flags καθώς και άλλες λύσεις μέσα από το linux.

Απλά καταθέτω τη γνώμη μου από εμπειρία:):)

 

Αφού έχεις ήδη στημένο Linux είναι πολύ εύκολο να κάνεις «δίκαιη» μοιρασιά. Ρίξε μια ματιά εδώ. Εν ολίγοις' date=' μπορείς χρησιμοποιώντας HTB να κάνεις traffic shaping, και να δώσεις σε κάθε έναν από τους δύο [b']εγγυημένο bandwidth[/b] ίσο με το μισό της γραμμής, τόσο στο ανέβασμα όσο και στο κατέβασμα, και μέγιστο bandwidth ίσο με το μέγιστο της γραμμής. Έτσι εξασφαλίζεις δύο πράγματα: αφ' ενός δε θα σου μπουκώνει η γραμμή από τα ανεβάσματα του άλλου, αφ' ετέρου ο καθένας από τους δύο θα έχει ανά πάσα στιγμή το μισό της γραμμής διαθέσιμο συν το υπόλοιπο από αυτό που δε χρησιμοποιεί ο άλλος. Μετά αν ενδιαφέρεσαι μπορείς να κάνεις queue shaping μέσα στις κλάσεις αυτές για να δώσεις προτεραιότητα σε πακέτα που θες, κλπ.

 

Οι δυνατότητες που έχει το Linux στον τομέα του routing και του traffing shaping μόνο με αυτές των high end routers συγκρίνονται (και εκεί μιλάμε για πολλά ? ;) ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δείχνεις γίνεται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο και στο linux, είναι αυτό που έλεγα παραπάνω. Φτιάχνοντας κλάσεις για διαφορετικούς τύπους πακέτων μπορείς και εκεί να δώσεις προτεραιότητες. Αυτό το έχω κάνει ήδη δίνοντας μεγαλύτερη προτεραιότητα στα πακέτα της πόρτας 80 (http) αλλά και πάλι δεν διορθώθηκε εντελώς το πρόβλημα. Είναι ακριβώς αντίστοιχο και μάλλον από εκεί θα συνεχίσω να το ψάχνω μήπως τελικά βρω λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δείχνεις γίνεται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο και στο linux, είναι αυτό που έλεγα παραπάνω.

 

Μα για το Linux στις έδωσα τις οδηγίες :-)

 

Αυτό που σου λέω είναι άλλο, δε φτάνει να κάνεις μόνο queue shaping, πρέπει να κάνεις και bandwidth management. Διάβασε στο παραπάνω howto το κεφάλαιο για το HTB qdisc, λέει πολλά ενδιαφέροντα. Από 'κει και πέρα υπάρχουν άλλα πράγματα που πρέπει να πάρουν προτεραιότητα πάνω από τα http (π.χ. icmp, dns lookups, κλπ) και πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις management και στο upstream για να πετύχεις καλό latency. Συνοπτικά το εξής θα έπρεπε να δουλεύει καλά για μία 384k (~ 45 kB/s downstream, 13 k/s upstream) και δύο «πελάτες»:

Στο interface εξόδου προς το home lan:

root qdisc με htb, rate 45k ceil 50 k

Δύο κλάσεις htb με rate 22k ceil 45k burst 100k (μία για κάθε «πελάτη»)

Μέσα σε κάθε κλάση δύο υπο-κλάσεις πάλι με htb:

Μία με b/w πες 10k/s και ceil 45 για τα high priority (http, icmp,ftp)

Μία με b/w 12 k/s και ceil 45 για τα low priority (p2p και λοιπά)

SFQ qdiscs στις leaf κλάσεις

 

Στο interface εξόδου προς το internet:

root qdisc htb, rate 13k ceil 20 k

Δύο κλάσεις htb rate 6,5k ceil 13k (μία για κάθε «πελάτη»)

Σε κάθε κλάση πάλι δύο υπο-κλάσεις htb, μία με rate 4 ceil 13 και μία με rate 2,5 και ceil 13 για τα high priority και low priority εξερχόμενα αντίστοιχα

SFQ qdiscs στις leaf κλάσεις

 

Δεν το έχω δοκιμάσει το παραπάνω setup, αλλά πρέπει να είναι λειτουργικό. Προσωπικά έχω κάνει μόνο upstream shaping, το οποίο δουλεύει άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...