Προς το περιεχόμενο

skystar 2 kai kinhto piato, symbata?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Gia na mhn kano kamia patata kai balo kinhto piato kai den synergazetai me thn skystar, to xei dokimasei kaneis? Tha balo ena mambo 1.4m alla mou pe o texnikos na balo bash gia kinhto piato anti gia stathero me thn proypothesh argotera opote thelhso na balo moter gia na to kano kinhto. Sto manual eida oti yposthrizei diseq 1.0 mono. Tora me to moter th paizei tha yparxei kana problhma?

 

epishs otan kano install thn skystar mou bgazei WinLIRC failed to initialize kai leei kati gia ta com. Parepimptontos den exo syndemeno to kalodio apo to piato kathos den to xo balei akoma, ara den exei shma, mhpos ftaei auto? H apla prepei na dhloso allo com kai pos brisko pio?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το diseqc 1.2 που απαιτείται απο το μηχανισμό κίνησης του πιάτου υποστηρίζεται αλλά μόνο ανεπίσημα μέσω κάποιων plugins του progdvb.Λογικά δεν θα έχεις προλημα με το μοτέρ αλλα με το μεγεθος του πιάτου.Τα diseqc 1.2 μοτέρ υποστυρίζουν μεχρι 1,2 μ πιάτο απ' όσο ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dhladh apo 1.2m kai pano ta piata den kinountai?? h apla ta moter pou ta kinoun den einai diseq 1.2 alla kati allo pou den yposthrizetai apo thn skystar? exo mperudeutei kai prepei na apofasiso giath tou dosa ok gia 1.4m kai bash gia kinhto piato, ama einai prepei aurio proi na tou po na afisoume th bash kai na pame se stathero protou ta parageilh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος οτι τα μοτερ diseqc 1.2 μπορούν να σηκώσουν πιάτο 1,4 μ διότι έιναι βαριά και τα 1,2 μ είναι περίπου στο όριο.Τα πιάτα πάνω απο 1,4 μ σίγουρα κινούνται αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι τύπου μοτερ χρησιμοποιούν.Πάντως ρώτα και τα παιδιά εδω http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=74189 γιατί σίγουρα γνωρίζουν περισσοτερα απο μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

epeidh ginetai psiloxamos kai xanontai ligo auta pou les se toso megalo post, gi auto ekana kainourio aneksarthto.

 

Dystyxos se ena gnosto forum gia dvb cards eida pola parapona gia moter kai diseq kai themata symbatothtas me thn skystar kai tromaksa ligo. Se alous douleuei me anephshma plugin sto prog dvb kai aloi den mporoun na kinhsoun katholou to piato eno aloi lene oth ekapsan thn karta me to na kinoun to moter! O texnikos omos mou eipe oth otan tha pao se kinhto piato, tha balo positioner kai acuator kai aneksarthth trofodosia gia na to kounao, opote den tha dinei thn entolh h karta gia na kinhtai. To thema einai otan kounao ego to piato me kapio remote ksero go, tha douleuei me to prog dvb? tha to katalabenei?

 

To xei kanei kaneis? positioner acuator piato megalytero tou 1.2 kai skystar 2??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν tzino έχω skystar2 με μοτέρ diseqc1.2 (το moteck sg2100) και με τον patched driver δουλεύει μια χαρά με κάτοπτρο 1.10Χ1.20 της tecatel. Φυσικά για 1.40 δεν γίνεται λόγος για τέτοιο μοτέρ, πρέπει να πας σε συνδυασμό actuator με positioner. Τώρα γι αυτό που ρωτάς σε σχέση με τη συνεργασία με την skystar υπάρχουν δύο περιπτώσεις. Η μία όπως αυτή που σου λέει ο τεχνικός που ρώτησες και είναι με positioner που ρυθμίζεται ανεξάρτητα από το δέκτη και αλλάζει δορυφόρους με ξεχωριστό τηλεκοντρόλ. Με αυτό αποκλείεται να έχεις έτσι κι αλλιώς κάποιο πρόβλημα με τη skystar αφού η κίνηση του μοτέρ δεν έχει καμία σχέση μ' αυτή. Η δεύτερη περίπτωση είναι με positioner τύπου vbox II ( http://www.mediasat.gr/Mediasatgr/index.htm?catalog.htm&1 ) το οποίο μεταφράζει τις εντολές diseqc1.2 από το δέκτη σε τάση κατάλληλη για το actuator και έτσι δεν υπάρχει ανάγκη τηλεκοντρόλ. Νομίζω ότι ένας τέτοιος συνδυασμός είναι καλύτερος ακόμα και για τη skystar2 αφού με τον patched driver και το plugin το ρεύμα που χρειάζεται να δώσει περιορίζεται σ' αυτό που έχει ανάγκη το lnb και όχι όπως με τα μοτέρ τύπου diseqc1.2 που πρέπει να τους δίνει ρεύμα μέχρι και 350mA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx sotos

 

Ara kai sths 2 periptoseis tha mai ok kai tha ths exo ypopsh mou. Opote proxoro se egkatastash tou piatou san stathero alla me bash gia kinhto piato kai argotera me ligo psaksimo tha pao gia positioner gia na to kano pragmatika kinhto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον patched driver μαζί με το plugin μπορείς να τα κατεβάσεις από εδώ,

http://scaistar.altervista.org/pafiledb/pafiledb.php?action=category&id=34 ή

http://www.happysat.org/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=24

Βρίσκονται και τα δύο πακεταρισμένα στα αρχεία με όνομα ss2diseqc 1.8 ή 1.7 ή και 1.6 αναλόγως του driver που έχεις βάλει στην skystar. Πάντως ασχέτως ποιον έχεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνετα το plugin μαζί με το exe που βρίσκονται στο 1.8 που είναι και τα πιο πρόσφατα. Πάντως αυτά χρειάζονται μόνο στη περίπτωση που επιλέξεις το vbox II να οδηγεί το μοτέρ, στη πρώτη περίπτωση με το τηλεκοντρόλ δεν κάνουν καμία διαφορά.

Τώρα για λήψεις για να μην τα ξαναγράφω, δες τις απαντήσεις που έχω δώσει τις τελευταίες ημέρες για Astra και δυτικές δέσμες του Hotbird (με Sky Italia) στα παρακάτω, είναι αρκετά αναλυτικά.

http://www.sdtv.gr/forum_posts.asp?TID=2919&PN=1

http://www.sdtv.gr/forum_posts.asp?TID=2879&PN=1

Εννοείται ότι με το δικό σου 1.40 θα είναι καλύτερη η λήψη σ' αυτούς τους δορυφόρους. Φυσικά κάνω λήψη πολλούς ακόμα δορυφόρους από περίπου 75Ε° μέχρι 43W° με σήματα που είναι άλλα πολύ καλά και άλλα στα όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thx sotos, sto hapysat grafthka prin liges meres kai ekei eida polous na lene gia porblhmata me moter opos kai gia tis locked kartes. Tosa pola parapona brika gia locked, moter, kakh lhpsh, no sgnal pou pragmatika tremo th stigmh pou tha balo to piato kai tha kano scan lol!!

 

Pros to paron den polykatalabeno pos metafrazontai oi syxnothtes kai ta % pou dineis kathos akoma den exo doulepsei th skystar, pantos otan balo to piato tha sou po an se endiaferei ta dika mou % na sygkrinoumai.

 

Me 20 % shma blepeis kala sky italy? ehhmm kai spaei (pm me an den epitrepetai)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλήματα με locked κάρτες, απ' όσο ξέρω, υπήρχαν με παλαιότερους driver και ειδικότερα σε κάρτες που δίνονταν μαζί με συνδρομή δορυφορικού internet από την EOL σαν πακέτο. Όχι σε κάρτες που βρίσκεις στο ελεύθερο εμπόριο. Όσο για προβλήματα με μοτέρ (μιλάμε για μοτέρ diseqc1.2, όχι για positioner) εξαρτάται και ποιο αγοράζει κάποιος. Αν πάει και πάρει κάτι χωρίς να ψάξει πρώτα αν είναι συμβατό ή δημιουργεί προβλήματα, πάει γυρεύοντας να την πατήσει. Από το δικό μου πάντως δεν έχω κανένα παράπονο ως τώρα με τη συνεργασία του με τη κάρτα.

Τα ποσοστά του σήματος (όπως μπορεί να διάβασες) αφορούν τη skystar με driver τον 4.2.8, με νεότερους είναι λίγο διαφοροποιημένα (δεν δείχνουν κάτω από 28% πχ). Εικόνα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα έχω και με σήμα ~10% για κανάλια με sr 27500, αλλά για ορισμένα του Astra που έχουν sr 22000, χρειάζεται γύρω στο 20%.

Αφού έχεις γραφτεί στο dvbn, αν ψάξεις στο forum θα βρεις αρκετά ενδιαφέροντα για το τελευταίο που ρωτάς :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sotos65 wrote

....Τα ποσοστά του σήματος (όπως μπορεί να διάβασες) αφορούν τη skystar με driver τον 4.2.8, με νεότερους είναι λίγο διαφοροποιημένα (δεν δείχνουν κάτω από 28% πχ). Εικόνα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα έχω και με σήμα ~10% για κανάλια με sr 27500, αλλά για ορισμένα του Astra που έχουν sr 22000, χρειάζεται γύρω στο 20%.....

 

Από hotbird τι σήμα πιάνεις περίπου sotos65? Εχεις δεί διαφορές στην ισχύ σήματος απο κανονικό δέκτη (αν έχεις δοκιμάσει αλλο δέκτη στο πιάτο σου)? Super συχνότητες βγάζεις καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε agribilos ρίξε μια ματιά στο http://www.sdtv.gr/forum_posts.asp?TID=2879&PN=1 που κάνω αναφορά για τις συχνότητες που ρωτάς (superbeam). Όμως δεν μου φαίνεται ότι έχει και πολύ αξία αυτή η αναφορά για τη λήψη στη Ρόδο. Απ' όσο ξέρω για τις δυτικές δέσμες του hotbird χρειάζεται αρκετά μεγαλύτερο κάτοπτρο από το 1.20 που έχω. Οι υπόλοιπες συχνότητες φυσικά είναι αρκετά δυνατές και δεν υπάρχουν προβλήματα.

Επίσης σε σύγκριση με humax 5400 που έχω κάνει δοκιμή, ο humax μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι γύρω στα 10% πιο ευαίσθητος από τη skystar. Δηλαδή στα πολύ χαμηλά σήματα που αυτός αρχίζει να παίζει, η κάρτα θέλει λίγο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ehmm sxetika me drivers kai thn karta, sto dvbn den eida kanena na leei gia 4.3 drivers kai revision 2.6D opos h dikia mou, oloi mexri 4.28 drivers kai revision 2.6c einai. Yparxei kapios logos? Yparxei kamia protimhsh se drivers pou einai pio statheroi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...