Προς το περιεχόμενο

Μπαταρίες Laptop.


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι η γνώμη σας, με επιχειρήματα, για τη καλύτερη δυνατή χρήση της μπαταρίας των Laptop ώστε να κρατήσει περισσότερο καιρό η καλύτερη απόδοσή της;;; Ιδιαίτερα αν έχετε ακούσει τις γνώμες ειδικών θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας παραθέσετε τις απόψεις σας.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

P.S.: Έχω το F-S Amilo M 1425. Αλλά πιστεύω η απάντηση θα είναι περισσότερο κοινή για όλους όσους χρησιμοποιούν Laprops ανεξαρτήτως μάρκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η μπαταρία κάθε υπολογιστή έχει μια διάρκεια ζωής (τόσες π.χ. χρήσεις-φορτίσεις)

Αυτό είναι σίγουρο απο βιβλία κατασκευαστών.

Για την καλύτερη δυνατή χρήση της μπαταρίας απο σχόλια που διαβάζω στα περιοδικά υπολογιστών έχω καταλάβει πως για την καλύτερη χρήση της μπαταρίας χρειάζεται μέτρο... δηλαδή ... να την φορτίζεις όταν έχει ξεφορτιστεί πλήρως. Να την προσέχεις μή εκθέτωντάς την σε υψηλές θερμοκρασίες. Επίσης να προσέχεις την τάση του ρεύματος που εισέρχεται σε αυτή (λίγο τραβηγμένο αλλά μπορεί να προκαλέσει ζημιές)

και τέλος να μην είναι πολλές ώρες σε λειτουργία φόρτισης. να φορτίζεται μόνο κατά ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ... όχι να το αφήνεις όλο το βράδυ να φορτίσει ... και καλό είναι να κρατάς ένα διάστημα μεταξύ των φορτήσεων της μπαταρίας. Αυτα απο μένα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αναφέρεσαι περισσότερο σε μπαταρίες κινητών. Εγώ ρωτάω για μπαταρίες φορητών υπολογιστών (Laptop). Περιμένω και άλλες γνώμες! Ευχαριστώ!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta parapanw isxioun.......

epipleon polloi simfwnoun stin idea i bataria na min einai panw sto forito otan autos xrisimopoiietai san desktop+na mbainei sto laptop mono otan einai na doulepsei ektos mbrizas...epipleon i fortisi kalo tha itan na ginetai otan to laptop einai sbisto....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο γνωρίζω όμως χωρίς την μπαταρία δεν γίνεται να ξεκινήσει το Laptop συνήθως! Δηλαδή η μπαταρία είναι κομμάτι του Laptop. Οπότε πως να το λειτουργείς χωρίς τη μπαταρία του;;;

Πάντως κάποιος γνωστός που έχει κάνει διατριβή πάνω στο θέμα προτείνει να το έχουμε συνέχεια στο ρεύμα και να το αφήνουμε να λειτουργήσει εκτός ρεύματος μόνο όταν είναι απολύτως αναγκαίο, δηλαδή μόνο αν δεν υπάρχει πρίζα κοντά μας!

Τι να πω, δε ξέρω. Για αυτό δημιούργησα και το topic ώστε να ανταλλάξουμε απόψεις μήπως καταλλήξουμε στη καλύτερη δυνατή λύση!...

Περιμένω και άλλους να πουν τη γνώμη τους, ιδιαίτερα αν έχουν σοβαρά επιχειρήματα για την άποψή τους, βασισμένα σε σοβαρές έρευνες και μελέτες.

 

Ευχαριστώ και πάλι!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου πάντως είναι αφαιρούμενο κομμάτι στο πίσω μέρος. Οπότε αν γίνεται να το βγάλω (ποθ δε νομίζω!), εκτός του ότι δεν θα είναι ωραίο αισθητικά, οι επαφές και γενικότερα η υποδοχή θα γεμίζει σκόνη. Ρίξε μια ματιά στο site της F-S για το Amilo M 1425 και ίσως καταλάβεις πως είναι το Laptop μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ma nai sta perissotera einai afairoumeno kommati+den fainetai toso wraia(mono ena getaway eixe ti bataria apo katw).....twra gia ti skoni den nomizw na gemizei toso eukola i ipodoxi....apla auto pou exw mathei einai oti an i bataria einai se ena sinexomeno fortisma kapou arxizei+ta ftinei meta apo kapoio kairo....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλτε τη μπαταρία όταν τον έχετε στην πρίζα και συνδέστε το φορητό σε Ups (μη γίνει και καμιά διακοπή και το στείλει και το μηχανάκι)

 

Ίσως θα 'πρεπε οι κατασκευαστές να είχαν προβλέψει διακόπτη στη μπαταρία ή ένα καλύτερο μηχανισμό για την προστασία της μπαταρίας από υπερφόρτιση με ταυτόχρονη λειτουργία Ups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apo proswpikh empeiria pou eixa thn mpataria sunexeia panw sto laptop kai douleue kata 95% tou xronou sundedemeno sthn priza diapistwsa oti h mpataria arxise na ta fthnei pio grhgora.. se anupopto xrono ki afou eixe miwthei polu o xronos autonomias ths 'pethane' teleiws kai epapse na fortizei.. opote to kalutero einai otan douleueis me priza na thn aposundeeis teleiws apo to laptop..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi mpatatries exoun ena megalo meionekthma

 

otan thn fortizeis prepei na thn ekfortizeis kai kata kapoio tropo ayxanete me ayto to tropo kai h xoritikothta ths

 

ayto ginete bebaia me th xrhsh toy laptop

 

exo 2 mpataries sto forhto mou li - lon kai mia nik kadmioy

 

mporo na po oti meta apo 5 xronia xrhshs oxi entaktikhs paredosan pneyma kai me ponese h tseph mou otan koitazza tis times

eytyxos brhka ena site en usa kai mou tis esteile

http://www.atbatt.com

 

otan to eipa se filo gelase kai den to pisteye

 

ego apla opos eipan kai filoi poio pano bgazo th mpataria kai th fortizo me exoteriko fortisth ths etaireias o opoios exei kai prostasia yperfortosis

 

filika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok. Δοκίμασα μόνο με ρεύμα και δουλεύει κανονικά. Μόνο που δεν μου αρέσει αυτό το κενό που υπάρχει στο πίσω μέρος όταν αφαιρείται η μπαταρία. Εκτός της άσχημης αισθητικής, οι επαφές γεμίζουν σκόνη. Θα τηλεφωνήσω στην F-S αύριο Δευτέρα πρωί για να ρωτήσω αν υπάρχει ένα κάλυμα στο σχήμα της μπαταρίας που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτό το λόγο. Αν γνωρίζετε κάτι πάνω στο θέμα εννοείται πείτε το!

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...