Προς το περιεχόμενο

Πού μπορώ να βρω νόμους ;;


Zderg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

To site του Εθνικού Τυπογραφείου έχει τα τελευταία ΦΕΚ με τους νόμους και τα προεδρικά διατάγματα.

[Εθνικό Τυπογραφείο]

 

Μπορείς να τα διαβάσεις ή να κατεβάσεις ένα 'κλειδωμένο' PDF του ΦΕΚ που σε ενδιαφέρει (και μετά, με ένα πρόγραμμα όπως το Advanced PDF Password Recovery, να το ξεκλειδώσεις για να το τυπώσεις).

 

Τα μειονεκτήματα είναι:

1. Αν ψάχνεις για παλιότερο νόμο ή ΠΔ, ατύχησες. Το Εθνικό Τυπογραφείο έχει μόνο ΦΕΚ του 2005 και του 2006.

2. Αν ψάχνεις για την τωρινή μορφή ενός νομοθετικού κειμένου (το οποίο μπορεί να'χει υποστεί 10 τροποποιήσεις), ατύχησες. Τα ΦΕΚ έχουν μόνο τους νόμους όπως δημοσιεύονται, όχι τους ενημερωμένους νόμους.

 

Τα μόνα site που έχουν πλήρη νομοθεσία (από το 1835 και δώθε) είναι δύο:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με λίγα λόγια.

Ο Έλληνας είναι υποχρεομένος από το νόμο να ξέρει τους νόμους.

Τώρα που θα τους βρει για να τους μάθει ή να ρίξει μια ματιά !!! άλλη δουλειά.

Αφού και να δει αυτούς απο το Εθνικό Τυπογραφείο, μέχρι να τους δει μάλλον θα έχουν τροποποιηθεί ......

Θέλω να πάω στο φεγγάρι μόνος χωρίς παρέα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Ξεθάβω το "ΘΕΜΑ" για να ρωτήσω αν έχει αλλάξει κάτι. Υπάρχει τίποτα on-line;;;

Πέραν του ηλεκτρονικού, μπορώ να πάω κάπου και μου τον τυπώσουν ΔΩΡΕΑΝ. Γίνεται να μην μπορώ να βρώ έναν νόμο του κράτους που θέλω να διαβάσω, ενω είμαι Έλληνας πολίτης;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To site του Εθνικού Τυπογραφείου έχει τα τελευταία ΦΕΚ με τους νόμους και τα προεδρικά διατάγματα.

[Εθνικό Τυπογραφείο]

 

Μπορείς να τα διαβάσεις ή να κατεβάσεις ένα 'κλειδωμένο' PDF του ΦΕΚ που σε ενδιαφέρει (και μετά, με ένα πρόγραμμα όπως το Advanced PDF Password Recovery, να το ξεκλειδώσεις για να το τυπώσεις).

 

Τα μειονεκτήματα είναι:

1. Αν ψάχνεις για παλιότερο νόμο ή ΠΔ, ατύχησες. Το Εθνικό Τυπογραφείο έχει μόνο ΦΕΚ του 2005 και του 2006.

2. Αν ψάχνεις για την τωρινή μορφή ενός νομοθετικού κειμένου (το οποίο μπορεί να'χει υποστεί 10 τροποποιήσεις), ατύχησες. Τα ΦΕΚ έχουν μόνο τους νόμους όπως δημοσιεύονται, όχι τους ενημερωμένους νόμους.

 

Τα μόνα site που έχουν πλήρη νομοθεσία (από το 1835 και δώθε) είναι δύο:

 

 

Μιας και ήρθε στην επιφάνεια το παλιό αυτό θέμα, θέλω νασυμπληρώσω τις παραπάνω σωστές, για την τότε εποχή, πληροφορίες, και συγκεκριμένα ότι από το ΣΕΠ του 2010, αν θυμάμαι καλά, το ΕΤ εμπλούτισε το ψηφιακό του αρχείο με σάρωση σχεδόν όλων των ΦΕΚ από τον 19ο αιώνα και παρέχει δωρεάν τα ΦΕΚ από την ιστοσελίδα του!!!

 

Ένα χρήσιμο εργαλείο, ακόμη, είναι το ευρετήριο με λέξεις κλειδιά για κάθε χρόνο, με το οποίο μπορείς να βρεις οποιαδηποτε διοικητική πράξη έχει εκδοθεί μέσα στο συγκεκριμένο έτος για τη λέξη που αναζητάς (πχ Χαλάνδρι). Το αρνητικό είναι ότι αυτή η αναζήτηση μπορεί να γίνει μόνο μέχρι το 1994, αν θυμάμαι καλά.

 

Ξεθάβω το "ΘΕΜΑ" για να ρωτήσω αν έχει αλλάξει κάτι. Υπάρχει τίποτα on-line;;;

Πέραν του ηλεκτρονικού, μπορώ να πάω κάπου και μου τον τυπώσουν ΔΩΡΕΑΝ. Γίνεται να μην μπορώ να βρώ έναν νόμο του κράτους που θέλω να διαβάσω, ενω είμαι Έλληνας πολίτης;;

 

 

Όπως κατάλαβες, διαβάζοντας το προηγούμενο κείμενο, δεν χρειάζεται να πας πουθενά για να σου τυπώσουν ένα ΦΕΚ αφού το τυπώνεις μόνος σου.

Στην ιστοσελίδα του ΕΤ υπάρχει δυνατότητα αναζήτησης νόμων και πδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω με το "διαφάνεια" όλοι οι νόμοι είναι πλέον διαθέσιμοι δωρεάν στο κοινό, στην ιστοσελίδα του ΕΤ. Αυτό με την κλειδωμένη εκτύπωση δεν το έχω υπόψη, αλλά οι παλιότεροι νόμοι είναι εικόνα σε PDF και δεν έχουν δακτυλογραφηθεί. Οπότε στην χειρότερη περίπτωση εκτυπώνει κανείς με print screen.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx παιδιά, το είχα βρει τελικά και εγω. Απλα είχα διαβάσει στο δεύτερο ποστ <<ο Εθνικό Τυπογραφείο έχει μόνο ΦΕΚ του 2005 και του 2006.>> ενω εγω έψαχνα έναν του 70. Μαλλον αυτό ίσχυε για τότε και τους βάλαν μετά τους παλαιότερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...