Προς το περιεχόμενο

Οι ακριβότεροι πίνακες ζωγραφικής!!!


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για το 3, θα τα έδινα και γω... Ο Vincent van Gogh είναι υπερτιμημένος, αλλά έζησε μόνο αυτά τα 37 χρόνια και ζωγράφισε πολύ λιγότερα, επομένως πληρώνεται η σπανιότητα, για τα υπόλοιπα είμαι πολύ μικρός να τα σχολιάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου φαίνεται περιέργο που είναι τόσοι Picasso στη λίστα.

Αλλά πάλι,γούστα είναι αυτά.Βρίσκω εκπληκτικό τον 5o του Renoir.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Van Gogh δε , περιττό να αναφέρω πως - παρ' όλο που οι πίνακές του χρυσοπωλούνται - ο ίδιος πέθανε αυτό που λέμε... στην ψάθα. Έζησε παμφτωχος, μεγάλο μέρος της ζωής του ήταν έγκλειστος σε ψυχιατρικά ιδρύματα και όσο ζούσε κατάφερε να πουλήσει ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΠΙΝΑΚΑ!!! Αυτό κι αν είναι... Ευτυχώς που δεν μπορεί να φανταστεί σε τι ύψη έχουν εκτοξευτεί οι... "ευτελείς" τους πίνακες!:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με insomniaK. Αν και περίμενα να βρω πολύ περισσότερα έργα του Κλιμτ στη λίστα...

 

π.χ. ΔΑΝΑΗ (εκκπληκτικός) και ΤΟ..."διάσημο" ΦΙΛΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 5ος πίνακας είναι καταπληκτικός!! Ο Renoir, Pierre-Auguste ήταν ένας από τους καλύτερους Γάλλους ιμπρεσιονιστές. Ανθρώπινες φιγούρες κυριαρχούν στα έργα τους ενώ κύριο χαρακτηριστικό τους είναι το χρώμα. Στα τελευταία χρόνια της ζωής του σχεδόν έμεινε παράλυτος (υπέφερε από αρθρίτιδα). Και συνέχισε να ζωγραφίζει ακόμα και με τα παραλυμένα δάκτυλά του. Αξίζει να δείτε κάποια από τα έργα του στη σελίδα : http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/renoir/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάστορας ανήκει στην οικογένεια των τρωκτικών και ζει δίπλα στη θάλασσα ή σε λίμνες και ποτάμια.

Χτίζει την φωλιά του την άνοιξη, πάντα στην ακτή, χρησιμοποιώντας μικρούς κορμούς δέντρων, κλαδιά και φύλλα. Αυτός ο μεγάλος υδραυλικός - μηχανικός φτιάχνει μέσα στο νερό έργα που φημίζονται για τη σταθερότητά τους. Με κορμούς, λάσπη και πέτρες τα φράγματα που φτιάχνει φτάνουν μέχρι τα 3 μέτρα ύψος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ibiblio είναι γαμάτη σελίδα. Α, και φυσικά, δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που αμφισβητούν την αξία ενός Renoir. Απλά, σιχαίνομαι αυτούς που θαυμάζουν τον Χ, Ψ Ρενουάρ μόνο και μόνο επειδή φέρει το όνομα...

Όσον αφορα βεβαια τα χυμένα χρώματα του Pollock και τις πολύχρωμες γραμμούλες του Rothko (και άλλων - βλέπε mondrian, malevich, etc) , τι να πω... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορα βεβαια τα χυμένα χρώματα του Pollock και τις πολύχρωμες γραμμούλες του Rothko (και άλλων - βλέπε mondrian, malevich, etc) , τι να πω... :rolleyes:

Δε λέω γούστα είναι αυτά. Απλώς να αναφέρω το αυτονόητο ότι βλέποντας έναν πίνακα στην οθόνη ή στην σελίδα έχει το 1/10 του αποτελέσματος που θα είχε αν τον έβλεπες μπροστά σου. Οι διαστάσεις παίζουν σημαντικότατο ρόλο.Αυτό ισχύει για τους τέσσερις αλλά κυρίως για τους δυο πρώτους. Το φθινόπωρο είδα μια αίθουσα με πίνακες του Ρότκο και μου κόπηκαν τα πόδια. Θα μπορούσα να ζήσω μέσα σε εκείνη την αίθουσα. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...