Προς το περιεχόμενο

Αποστολή υπολογιστή από Αμερική


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να μου στείλει ο φίλος από NewYork έναν υπολογιστή. Λογικά με κάποια υπηρεσία courier κλπ. αλλά δεν ξέρω τί γίνεται με τελωνείο, δασμούς κλπ. Το δολλάριο είναι συμφέρουσα αγορά αυτή τη στιγμή, όχι τόσο όσο ήταν στις αρχές της πτώσης, αλλά πάλι μάλλον θα συμφέρει.

Έχει κάνει κανείς κάτι αντίστοιχο ώστε να ξέρω πόσο θα μου κοστίσει το πέρασμα από τα Ελληνικά τελωνεία κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

θέλω να αγοράσω μια οθονη απο την dell της usa. επειδή όμως δεν στέλνει ευρώπη θα το στείλω το δέμα σε διευθυνση ενος φίλου μου και αυτός θα μου το στείλει με courier στην ελλάδα. Το δέμα είναι στα 10 kg και ψάχνω τον πιο οικονομικό τρόπο για να μου το στείλει. Μου έχουν πει ότι εαν το δηλώσει ο φίλος στην αμερική σαν δώρο (gift wrapping) δεν θα έχουμε τελωνείο εδώ στην ελλάδα.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση σχετικά με τις courier και τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως χρεωνονται αυτα που ειναι απο μαγαζι οχι αυτα που τα στελνει καποιος...

αν το στειλτεις, καλο θα ταν να μην φαινετε καινουργιο στο κουτι...βγαλτε manuals,το εργοστασιακο κουτι.

ρωτησε για την περιπτωση gift γιατι νομιζω δεν εχει ασφαλεια αν χαθει...

προτιμηστε την usps δηλ.την κρατικη εταιρια αμερικης,σαν τα δικα μας ελτα..

τα κουριερ συνηθως σταματανε απο μονα τους τα δεματα για να τα εκτελωνισουν οι ιδιοι με καποιο εξτρα ποσο αν συμφωνησετε...

 

υ.γ.10 κιλα η τν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως χρεωνονται αυτα που ειναι απο μαγαζι οχι αυτα που τα στελνει καποιος...

αν το στειλτεις, καλο θα ταν να μην φαινετε καινουργιο στο κουτι...βγαλτε manuals,το εργοστασιακο κουτι.

ρωτησε για την περιπτωση gift γιατι νομιζω δεν εχει ασφαλεια αν χαθει...

προτιμηστε την usps δηλ.την κρατικη εταιρια αμερικης,σαν τα δικα μας ελτα..

τα κουριερ συνηθως σταματανε απο μονα τους τα δεματα για να τα εκτελωνισουν οι ιδιοι με καποιο εξτρα ποσο αν συμφωνησετε...

 

υ.γ.10 κιλα η τν?

 

ειναι ενας desktop - οθονη 18" για ενα project που κάνουμε. Αυτο που σκέφτομαι είναι να το αγοράσουμε απο την dell.com κανονικά να δηλώσουμε την διευθυνση του φίλου που μένει αμερική και αυτός πριν μας το στείλει μέσω της usps να πάρει ένα χαρτί περιτυλίσματος δώρου, να το τυλίξει και να γράψει οτι είναι για δώρο. Δεν πιστεύω να το ανοίξουν κλπ. τώρα αυτο που με ανησυχεί είναι ότι έχουμε συγκεκριμένο ποσό χρημάτων και αν γίνει εκτελωνισμός ή χαθεί ή πάθει κάτι θα είναι ακριβό το τίμημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να αγοράσω μια οθονη απο την dell της usa. επειδή όμως δεν στέλνει ευρώπη θα το στείλω το δέμα σε διευθυνση ενος φίλου μου και αυτός θα μου το στείλει με courier στην ελλάδα. Το δέμα είναι στα 10 kg και ψάχνω τον πιο οικονομικό τρόπο για να μου το στείλει. Μου έχουν πει ότι εαν το δηλώσει ο φίλος στην αμερική σαν δώρο (gift wrapping) δεν θα έχουμε τελωνείο εδώ στην ελλάδα.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση σχετικά με τις courier και τι να κάνω?

 

Άκουσέ με, αν θες, για να μη πληρώσεις τα μαλιά της κεφαλής σου στους "νταβατζήδες" εκτελωνιστές. Πες στο φίλο σου να στο στείλει πακεταρισμένο ως gift και ως used, ασφαλισμένο με τιμή πολύ λιγότερη (προτίμησε 150 δολάρια), ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΤΟ ΣΤΕΛΕΙ ΜΕ INTERNASIONAL PRIORITY MAIL (Να το παραλάβουν τα ΕΛΤΑ και να στο φέρουν). Αμα πας με εταιρείες κούριερ ΤΗΝ ΕΒΑΨΕΣ. Αρκει να σου πω πως για ένα κινέζικο κινητό αξίας 120 δολλαρίων που αγόρασα μέσω ίντερνετ και μου το έστειλαν με μια από τις γωνστές κούριερ, εδώ μου ζήτησαν άλλα 130 με 150 ευρώ για να το εκτελωνίσουν! Φυσικά τους είπα να το κρατήσουν! Του το χαρίζω! Μιλάμε για "μαφία". Βγάζουν από τη μύγα ξύγκι! Μακριά από ιδιωτικές κούριερ! ΜΑΚΡΙΑ! Μόνο μέσω των ΕΛΤΑ θα βρεις την υγειά σου. Πολύ ταχύτερα και χωρίς επιβαρύνσεις.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:22 ----------

 

συνηθως χρεωνονται αυτα που ειναι απο μαγαζι οχι αυτα που τα στελνει καποιος...

αν το στειλτεις, καλο θα ταν να μην φαινετε καινουργιο στο κουτι...βγαλτε manuals,το εργοστασιακο κουτι.

ρωτησε για την περιπτωση gift γιατι νομιζω δεν εχει ασφαλεια αν χαθει...

προτιμηστε την usps δηλ.την κρατικη εταιρια αμερικης,σαν τα δικα μας ελτα..

τα κουριερ συνηθως σταματανε απο μονα τους τα δεματα για να τα εκτελωνισουν οι ιδιοι με καποιο εξτρα ποσο αν συμφωνησετε...

 

υ.γ.10 κιλα η τν?

 

Εχω πολύ πικρή πείρα κι από την ετιαρεία που λες. Για ένα δέμα με μεταχειρισμένο μπουφάν δερμάτινο, το οποίο αγόρασα από ebay 93 δολάρια μου ζητούσαν 120 περίπου ευρώ για να το εκτελωνίσουν! Μ-Α-Κ-Ρ-Ι-Α! Μόνο International Priority Mail που έρχεται με ΕΛΤΑ πόρτα - πόρτα σπίτι σου και πληρώνεις, για βάρος έως και 1,5 με δύο κιλά μόλις 3 ευρώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως δεν ηταν usps k ηταν ups?

 

Μηπως το international priority mail δεν ειναι εταιρια αλλα υπηρεσια ?http://www.usps.com/international/prioritymailinternational.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spok , δηλαδή να το τυλίξει και να γράψει απο πάνω δώρο και χρησιμοποιημένο?

εαν γίνει αυτό , θα έχουμε τελωνείο? η απλά θα έχουμε και δεν θα πληρώσουμε πολλά?? το ζήτημα είναι οτι το σύστημα κοστίζει 1200ευρώ και αν γίνει όπως το κινητό που έγραφε ενας φίλος πιο πάνω......

 

αρα την usps προτείνετε με την υπηρεσία International Priority Mail η οποία παραλαμβάνει το δέμα απο το σπίτι του φίλου και έρχεται ελλάδα στην πόρτα σου μέσω ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και αν φέρεις θα το κάνεις μέσω USPS. Για να αποφύγεις ελέγχους θα πρέπει να δηλωθεί ως used gift με αξία κάτω των 100$. Εδώ υπάρχει ρίσκο καθώς δε θα μπορείς να το ασφαλίσεις στην πραγματική του αξία.

 

Αν το στείλει με κούριερ (UPS, FEDEX κτλ) στάνταρ θα περάσει τελωνείο και θα πληρώσεις αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και αν φέρεις θα το κάνεις μέσω USPS. Για να αποφύγεις ελέγχους θα πρέπει να δηλωθεί ως used gift με αξία κάτω των 100$. Εδώ υπάρχει ρίσκο καθώς δε θα μπορείς να το ασφαλίσεις στην πραγματική του αξία.

 

Αν το στείλει με κούριερ (UPS, FEDEX κτλ) στάνταρ θα περάσει τελωνείο και θα πληρώσεις αρκετά.

 

δύσκολα τα πράγματα...

παντως σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες. δεν ήξερα τι παίζει με τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά δεν έχω καταλάβει, δηλαδή, ότι και άν κάνεις μέσω usps έρχεται τελικά μέσω ΕΛΤΑ συνεπώς δεν υπάρχει καμία χρέωση; Αυτό λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά δεν έχω καταλάβει, δηλαδή, ότι και άν κάνεις μέσω usps έρχεται τελικά μέσω ΕΛΤΑ συνεπώς δεν υπάρχει καμία χρέωση; Αυτό λέτε;

 

Όχι φίλε μου, δεν λένε αυτό και αν το λένε κάνουν λάθος.

Το usps έρχεται με ΕΛΤΑ ναι. Το αν θα υπάρξει χρέωση ή όχι επαφίεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνο στον τελωνειακό. Δεν παει να γράφει gift , used ή οτιδήποτε άλλο, αν αποφασίσει ο τελωνειακός να ανοίξει το δέμα και δει pc το οποίο ΔΕΝ συνοδεύεται απο κάποιο χαρτί RMA (οτι δηλαδή το είχες στείλει για επισκευή και τώρα στο επιστρέφουν) θα πληρώσεις φόρο κανονικά.

Κάποιοι άλλοι πιστεύουν οτι αν βάλουν gift ή μικρή χρηματική αξία αγοράς θα την γλυτώσουν. Και πάλι τονίζω, πως αν ανοίξει κάποιος το δέμα και βρει ένα laptop (ακόμα και αν έχει δηλωθεί αξία 10 ευρώ) ο φόρος θα πέσει κανονικά. Οι τελωνειακοί μπορεί να είναι άτιμη φάρα (η πλειοψηφία) αλλά ηλίθια δεν είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...