Προς το περιεχόμενο

Βερολίνο αλλά πού?


JohnEngineer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιά περιοχή του Βερολίνου θεωρείται καλή για να νοικιάσει σπίτι ένας φοιτητής ή νεαρός επαγγελματίας? Επίσης κανά σχετικό σάιτ καλό θα βοηθούσε πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εδώ θα κοιτάς: http://www.cs-wohnungsagentur.de/ μόνο θα κοιτάς, διότι είναι ψιλοαπάτη.

 

Θα κοιτάς το site της μεγαλύτερης εφημερίδας του Βερολίνου, δεν ξέρω ποια είναι, στο HH είναι η abendblatt.

 

Στανταράκι για φτηνό σπίτι και ίσως και καλό είναι αυτό: http://www.studenten-wg.de/ απ' όπου μπορείς να βρεις και συγκάτοικους στις επανομαζόμενες WG.

 

Και τέλος εδώ: http://www.immobilienscout24.de

 

Αν πας για φοιτητοζωή, βρες κοντά στο πανεπιστήμιο που θα είσαι, αλλά στην αρχή προσπάθησε να είσαι σε κάποια εστία για να έχεις το χρόνο να διαλέξεις που θες να μείνεις. Προσωπικά θα διάλεγα ένα διαμερισματάκι στην περιοχή που είναι ανάμεσα, Savigny, Zoologischer, Nollendorfplatz, Bayerischerplatz, Berliner strasse και αν είχα λεφτά και χρόνο μονοκατοικία νότια πάνω στη U9.

 

Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες κι αυτά...

http://www.immobilienscout24.de

http://www.immobilien.de

http://www.wohnung24.de

(από το πρώτο είχα βρεί κι εγώ σπίτι)

 

Για περιοχές...Βερολίνο είναι, η χειρότερη περιοχή είναι κάτι σαν μια σχετικα ¨καλη περιοχή" αθήνας , οι συγκοινωνίες βολεύουν αφάνταστα... οπότε μη σε απασχολεί και πολυ !!! Υπάρχουν και οι σχεδόν αμιγώς τουρκικές συνοικίες Kreuzberg kai Neukoeln (χωρις ρατσιστική χροιά αυτό, αλλα μπορείς να μείνεις και καλύτερα)

 

Στο ενοίκιο, προσοχή στον τύπο ενοικίου (warmmiete h kaltmiete), στην εγγύηση (τουλάχιστον 2 ενοίκια) και στην περίπτωση μεσίτη, ξεκαθάρισε νωρίτερα ποση προμήθεια θέλει (provision) γιατί μπορεί να σου ζητήσει μέχρι και 3 νοίκια+ΦΠΑ μόνο για την αμοιβή του!!!!!!!! Αν το σπίτι έχει έπιπλα κουζίνας η εντοιχισμένες συσκευές μπορεί να σου ζητήσουν να πληρώσεις ένα ποσό για να τις "αγοράσεις"!!! Προσοχή στους όρους του συμβολαίου επίσης, γιατι μπορεί φεύγοντας να σου ζητάνε να φτιάξεις καινούργιο το σπίτι!!!!

 

Α, καλό θα είναι να έχεις στοιχεία που να τεκμηριώνουν την οικονομική σου κατάσταση (οι γερμανοί θέλουν συνήθως εγγυησεις, και μη σου πώ και κανενα βιογραφικό, γιατι οι ενοικιάσεις δε γίνονται σε "οποιον προλάβει",αλλα σε "όποιον διαλέξει ο σπιτονοικοκύρης"), και να κάνεις άμεσα δήλωση διαμονής στο δημαρχείο (έτσι κι αλλιώς, θα φροντίσει να σε δώσει ο σπιτονυκοκύρης σου βέβαια..!!)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βερολίνο είναι, η χειρότερη περιοχή είναι κάτι σαν μια σχετικα ¨καλη περιοχή" αθήνας , οι συγκοινωνίες βολεύουν αφάνταστα... οπότε μη σε απασχολεί και πολυ !!!

 

Εντάξει το Neuköln δεν είναι και σαν μια καλή περιοχή της Αθήνας, ούτε και τα Treptow, usw. Εν πάσει περιπτώση, U & S όντως βολεύουν πολύ, μερικές φορές μπορεί απλώς οι αποστάσεις να είναι μεγάλες και να μην φαίνεται στο χάρτη τόσο πολύ. Τα site που έδωσαν τα παιδία για σπίτια είναι μια χαρά. Τέλος όντως χρειάζεται προσοχή, γιατί στη Γερμανία δεν είναι τπτ τόσο χύμα όσο στην Ελλάδα, αν ο άλλος σου δώσει το σπίτι με 3 πηρούνια θα μετρήσει μετά να δει αν είναι όντως 3 και θα σου κόψει ότι λείπει από την Kaution που έχεις δώσει. Και ισχύει ότι όταν φεύγεις θες στάνταρ μια μικρή ανακαίνιση (βάψιμο, κλπ), οπότε αυτά είναι πράγματα που πρέπει να προσέξεις στο συμβόλαιο.

Πάντως στο Βερολίνο η ζήτηση δεν είναι τρελή, μπορείς να βρεις κάτι άνετα και οι απαιτήσεις δεν είναι τόσο υψηλές. Αυτό που είπε ο φίλτατος πριν όμως στέκει, εδώ σκάνε να δούνε τα σπίτια οι υποψήφιοι ενοικιαστές με κοστούμια, βιογραφικά και συμβόλαια εργασίας για να αποδείξεις ότι μπορείς να πληρώνεις το ενοίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσέξεις τι παίζει με την εγγύηση σου, δεν υπάρχει αυτό που έχουμε στην ελλάδα να πατσίσεις τους τελευταίους μήνες κτλ. Σου την επιστρέφουν η ένα μέρος αυτής μετά από πολύ καιρό, μπορεί και μετά από 6 μήνες.

 

Περιοχές με πολλούς φοιτητές είναι το prenzlauerberg, friedrichshain και kreuzberg. Αυτό σημαίνει αρκετά μπαράκια, νεότερο κόσμο και κίνηση το βραδυ.

Δεν αξίζει scharlottenburg που είναι ακριβά και εντελώς τυπική γερμανική γειτονιά και το lichtenberg που είναι το κέντρο των νεοναζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για τη βοήθειά σας.. Αυτό ότι πάνε κουστουμαρισμένοι για συνέντευξη απο τον σπιτονοικοκύρη το έχω ακούσει :-).. Το σπίτι είναι είδος πολυτελείας στη Γερμανία..

 

Το lichtenberg είναι κέντρο νεοναζί (?) :confused: Κάτσε, η γερμανική νομοθεσία δέν είναι αυστηρη με τους νεοναζί? Δηλαδή έχω ακούσει ότι κατοχη και μόνο κάποιου ναζιστικού συμβόλου σημαίνει ότι πάς σηκωτός μέσα... και αυτοί φτιάξανε και κέντρο να οργανωθούν? Τελος πάντων...

 

Ψάχνω να βρώ την υπηρεσία προστασίας ενοικιαστών στο Βερολίνο... πρέπει να υπάρχει τέτοια υπηρεσία λογικά... και με 1000 μόλις πάρω το συμβόλαιο απο το σπιτονοικοκύρη τους το πάω να το κοιτάξουμε με μεγεθυντικό φακό..

 

Απο περιέργεια.. είναι πολύ ακριβα τα σπίτια στο Βερολίνο για αγορά? δηλαδή ενα Einfamilienhaus μικρό είναι ας πούμε 3αρι διαμέρισμα στη Νέα Ιωνία?

 

ΥΓ. Πόσα χρόνια είσαι αναγκασμένος να έχεις νοικιασμένο το σπίτι απο τη γερμανική νομοθεσία όταν το έχεις αορίστου χρόνου συμφωνημένο στο συμβόλαιο? πχ στην Ελλάδα είναι κανονικά 3 χρόνια μίνιμουμ άσχετα που οι περισσότεροι στα 2 χρόνια το σπάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια συμβολα απαγορευονται αλλα μην νομιζεις οτι γινεται και καμμια διωξη στους ναζι, καθε χρονο κανουν παρελασεις υπο αστυνομικη προστασια σχεδον σε ολες τις πολεις...

Το NPD (ακροδεξιο κομμα) εχει πανω απο 50.000 εγγεγραμενα μελη στο βερολινο και πιανει σταθερα πανω απο 10% στις εκλογες.

 

δεν ξερω ποσο ειναι το λιγοτερο που μπορεις να νοικιασεις αλλα η προθεσμια για να ακυρωσεις το συμβολαιο ειναι περιπου 3 μηνες.

Σε πολλες περιπτωσεις σπιτονοικοκυρης ειναι εταιριες που αναλαμβανουν την εισπραξη, τα συμβολαια κ.α. αντι για τον πραγματικο ιδιοκτητη εχουν και νομικα πλεονεκτηματα, πχ. θα πρεπει να πληρωνεις με παγια τραπεζικη εντολη και αν δεν εχεις τα χρηματα στην τραπεζα την ημερα που τα περνουν μπορουν να σου βαλουν προστιμο, χρεωνεται η επισκεψη του διαχειριστη και οταν κανεις το συμβολαιο θα κοιταξουν σε μια υπηρεσια αναλογη με τον δικο μας Τειρεσια (SCHUFA-Klausel) για να δουν αν εχεις χρεη, αν τους αφησεις καποιο χρεος μπορουν να σε γραψουν εκει, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα! Με την ευκαιρια να ρωτησω και εγω κατι! μπορει να βγω λιγο εκτος topic αλλα δεν ηθελα να ανοιξω νεο θεμα μονο για μια ερωτηση. Σκεφτομαι να παω βερολινο μετα το καλοκαιρι για 5 μερες και θα ηθελα να μου πειτε τις ποιο τουριστικες περιοχες και οδους. Την καρδια του κεντρου δηλαδη ωστε να προσανατολιστω για ξενοδοχειο κτλ. Ξερω οτι οι αποστασεις με συγκοινωνια ειναι κοντινες αλλα θελω να ακουσω και προτασεις για συγκεκριμενες περιοχες.

Για να μην χαλασουμε και το θεμα του φιλου αν θελετε στειλτε μου PM. εΥχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σας! Θα ήθελα κι εγώ τη βοήθειά σας σχετικά με την εύρεση σπιτιών στο Βερολίνο. Το πανεπιστήμιο μου είναι το FU, που βρίσκεται αρκετά 'εξοχικά' (Zehlendorf) και θα έχω μαθήματα εκεί (μόνο) 3 φορές την εβδομάδα. Τι προτείνετε; Να ψάξω στο Charlottenburg, Schoenenberg κι εκεί γύρω (πιο κοντά στο πανεπιστήμιο), ή στο Friedrichshain, Kreuzberg, που όλοι λένε ότι εκεί υπάρχει πολύ νέος κόσμος και ζωή, άλλα ίσως και να χρειάζεται να αλλάζω και 3 U; Για μεταπτυχιακό πάω, όχι για τη μεγάλη ζωή, απλώς θέλω να υπάρχει 'κίνηση'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα κινήσου Charlottenburg, usw, είναι πολύ καλύτερες περιοχές, θα είσαι κοντά στο πανεπιστήμιο όπως λες, και από όσο ξέρω, μέρη να βγεις να πιείς ένα ποτό υπάρχουν. Τώρα αν θες ξενύχτια τρελά, που λες ότι δεν το θες και κάθε μέρα, παίρνεις ένα S/U και πας Kreuzberg. Καλύτερα να το κάνεις μια φορά το μήνα ξέρω γω, παρά κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα κινήσου Charlottenburg, usw, είναι πολύ καλύτερες περιοχές, θα είσαι κοντά στο πανεπιστήμιο όπως λες, και από όσο ξέρω, μέρη να βγεις να πιείς ένα ποτό υπάρχουν. Τώρα αν θες ξενύχτια τρελά, που λες ότι δεν το θες και κάθε μέρα, παίρνεις ένα S/U και πας Kreuzberg. Καλύτερα να το κάνεις μια φορά το μήνα ξέρω γω, παρά κάθε μέρα.

 

Έχεις πάει ποτέ σου στο Βερολίνο ή το έχεις δεί απο το χάρτη μόνο και συμβουλέυεις κιολας που να μείνει? Έλεος.. Charlottenburg?

 

---------- Προσθήκη στις 14:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:48 ----------

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Όντως εκεί μου φαίνεται κι εμένα καλύτερα. Καλή συνέχεια!

 

Σου έχω στείλει μηνυματάκι.. Καλά να περάσεις.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι σαρλότεν δηλαδή ας πούμε κιέτσι ξερωγώ; Αν το σηκώνει η τσέπη του, εσύ που του προτείνεις να μείνει; Βίλμες με τις γιαγιάδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...