Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μάτι γάτας


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και σίγουρα δεν είναι το σωστό μέρος για να ρωτήσω κάτι τέτοιο, προτιμώ να ρωτήσω εδώ, παρά να σκάσω ένα 50ρι σε κάποιον κτηνίατρο που απλά θα μου δώσει μια συμβουλή και θα μου δώσει ένα φάρμακο.

Πρώτη φορά έχω τέτοιο πρόβλημα μετά από την τετραετή εμπειρία μου με περίπου ~40+ γάτες που γεννήθηκαν σπίτι μου.

Είχα δύο γέννες πρόσφατα, και από τη μία γάτα, τα τρία από τα τέσσερα γατιά της, είχαν πρόβλημα στα μάτια τους με τσίμπλες, και οτι πάντα ήταν κλειστά. Αν τα άνοιγες φαινόταν, ξέρετε, αυτή η λεπτή στρώση κρέατος. Έκρυβε λοιπόν το μάτι(όλο το μάτι. Κόρη κ.λπ.) αυτή.

Αφού ρώτησα κάποιον κτηνίατρο μέσω τηλεφώνου, μου είπε να χρησιμοποιήσω το Tobradex(αλοιφή). Εγώ πριν βάλω την αλοιφή, καθάριζω τα μάτια τους με φυσικό ορό. Σιγά σιγά έφτιαξαν τα μάτια τους, αλλά στον ένα γάτο, χειροτέρεψε. Χθες παρουσίασε αιμάτωμα (το καθάρισα για να βάλω την αλοιφή και γέμισε και το βαμβάκι με αίμα). Σήμερα καλυτέρεψε κάπως, και φοβούμενος είπα να σας ρωτήσω.

Δεν δείχνει ποια αιμάτωμα, και φαίνεται λίγο το μάτι του. Το πρόβλημα είναι όμως οτι:

1. είναι γκρι

2. έχει φουσκώσει γύρω γύρω και είναι σαν καρούμπαλο.

 

Έχετε κάποια ιδέα;

Επειδή από όσο βλέπω, το μάτι δεν έχει τα φυσιολογικά του χρώματα. Όχι οτι φαίνεται πολύ, αλλά από όσο μπορώ να δω, έχει, ξέρετε, θολώσει. Είναι βαριά ερώτηση, αλλά, υπάρχει περίπτωση τύφλωσης;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Σας επισύναψα και δύο φωτογραφίες για να καταλάβετε.

 

-Ελπίζω να μη με δουλέψετε. Ξέρω οτι η ερώτησή μου δεν αρμόζει εδώ, αλλά είπα να ρωτήσω εδώ πριν το κτηνίατρο.

post-99457-129063026142_thumb.jpg

post-99457-129063026145_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μου έχει τύχει σε μεγαλύτερες τυχάρπαστες γάτες του κήπου,και συνήθως φτιάχνει μόνο του.Ρώτα για κανα αντιφλεγμονώδες.Καημένο γατάκι περαστικά :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να το ματωσε μονο του ξυνοντας το με το ποδι του.Εγω φιλε θα σου προτεινα να βρασεις λιγο χαμομηλι σε ενα μπρικι και μολις αυτο κρυωσει (ειναι λιγο χλιαρο) θα βουτιξεις μια βατονετα (που καταθαριζουμε τα αυτια μας) στο μπρικι και απαλα απαλα θα του καθαρισεις το ματι.Καντο 2 φορες τη μερα , μια το πρωι και μια το βραδυ και ειμαι σιγουρος σε μια δυο εβδομαδες θα δεις το γατακι σου χαρουμενο και παλι...Ελπιζω να βοηθησα...Περιμενω αποτελεσματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν και σίγουρα δεν είναι το σωστό μέρος για να ρωτήσω κάτι τέτοιο, προτιμώ να ρωτήσω εδώ, παρά να σκάσω ένα 50ρι σε κάποιον κτηνίατρο που απλά θα μου δώσει μια συμβουλή και θα μου δώσει ένα φάρμακο.

Πρώτη φορά έχω τέτοιο πρόβλημα μετά από την τετραετή εμπειρία μου με περίπου ~40+ γάτες που γεννήθηκαν σπίτι μου.

Είχα δύο γέννες πρόσφατα, και από τη μία γάτα, τα τρία από τα τέσσερα γατιά της, είχαν πρόβλημα στα μάτια τους με τσίμπλες, και οτι πάντα ήταν κλειστά. Αν τα άνοιγες φαινόταν, ξέρετε, αυτή η λεπτή στρώση κρέατος. Έκρυβε λοιπόν το μάτι(όλο το μάτι. Κόρη κ.λπ.) αυτή.

Αφού ρώτησα κάποιον κτηνίατρο μέσω τηλεφώνου, μου είπε να χρησιμοποιήσω το Tobradex(αλοιφή). Εγώ πριν βάλω την αλοιφή, καθάριζω τα μάτια τους με φυσικό ορό. Σιγά σιγά έφτιαξαν τα μάτια τους, αλλά στον ένα γάτο, χειροτέρεψε. Χθες παρουσίασε αιμάτωμα (το καθάρισα για να βάλω την αλοιφή και γέμισε και το βαμβάκι με αίμα). Σήμερα καλυτέρεψε κάπως, και φοβούμενος είπα να σας ρωτήσω.

Δεν δείχνει ποια αιμάτωμα, και φαίνεται λίγο το μάτι του. Το πρόβλημα είναι όμως οτι:

1. είναι γκρι

2. έχει φουσκώσει γύρω γύρω και είναι σαν καρούμπαλο.

 

Έχετε κάποια ιδέα;

Επειδή από όσο βλέπω, το μάτι δεν έχει τα φυσιολογικά του χρώματα. Όχι οτι φαίνεται πολύ, αλλά από όσο μπορώ να δω, έχει, ξέρετε, θολώσει. Είναι βαριά ερώτηση, αλλά, υπάρχει περίπτωση τύφλωσης;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Σας επισύναψα και δύο φωτογραφίες για να καταλάβετε.

 

-Ελπίζω να μη με δουλέψετε. Ξέρω οτι η ερώτησή μου δεν αρμόζει εδώ, αλλά είπα να ρωτήσω εδώ πριν το κτηνίατρο.

 

 

 

 

Εδώ σε έχω

 

Χρήσιμη σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που'χεις να κάνεις είναι να πας σε έναν κτηνίατρο το γατάκι.

 

Εμένα που μου'χε τύχει παρόμοια περίπτωση, ο κτηνίατρος μας είχε πει να το πλένουμε με betadin αραιωμένο σε φυσικό ορό, και μας είχε γράψει δοσολογία για Vibramicyn για να του δίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

Εδώ σε έχω

 

Χρήσιμη σελίδα

Οου φακ!

Panleukopenia is very contagious and can be fatal.

 

Αύριο τρέχω στο γιατρό!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:56 ----------

 

μπρρρρ:fear:

ποναει;

 

Δε ξέρω. Βασικά είναι σα χαμένο. Το μεσημέρι καθόταν όρθιο με το μάτι προς τα κάτω. Θα δείξει αύριο.

 

 

Καλά που ρώτησα. Χίλια ευχαριστώ παιδιά!

Μόλις πήγα και του ξαναέβαλα ορό και λίγο αλοιφούλα επειδή είχα από το πρωί.(αν και είναι μια φορά την ημέρα, δε θα του κάνω κακό. Ίσα ίσα έβαλα.)

Άντε να δούμε τι θα γίνει αύριο. :fear:

 

Χίλια ευχαριστώ.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:46 ----------

 

Πριν λίγο έδωσα με σύριγγα γάλα, και ήπιε 4-5 των 5ml η κάθε μία. :-)

 

Άντε να δούμε τι θα γίνει αύριο. Θα ενημερώσω =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικούλια στο ψιψινάκι...

Εαν δεν δεις σύντομα βελτίωση 1-2 μέρες πήγαινέ το στο γιατρό αμέσως και μην παίζεις με τον πόνο του.Γιατί φαντάζομαι θα πονάει...

Κάνε το καλό και πήγαινέ το.Αυτοί ξέρουν καλύτερα τι αγωγή θα του δώσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικούλια στο ψιψινάκι...

Εαν δεν δεις σύντομα βελτίωση 1-2 μέρες πήγαινέ το στο γιατρό αμέσως και μην παίζεις με τον πόνο του.Γιατί φαντάζομαι θα πονάει...

Κάνε το καλό και πήγαινέ το.Αυτοί ξέρουν καλύτερα τι αγωγή θα του δώσουν

 

Όπως είπα, αύριο θα το πάω...

 

Εκ μέρους του ψιψίνου, ευχαριστούμε για τα περαστικά =P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα, αύριο θα το πάω...

 

Εκ μέρους του ψιψίνου, ευχαριστούμε για τα περαστικά =P

 

φιλε μου αν δε σου κανει κοπο μπορεις να μας πεις πως πηγε οταν τελειωσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν να το πάω σήμερα το απόγευμα, αλλά ο κτηνίατρος μας απουσιάζει.

Μιας και που ο ψιψίνος είναι ορατά πολύ πιο καλά, θα δούμε αν θα γίνει ακόμα καλύτερα μέχρι αύριο. Το πρήξιμο έχει φύγει κατά πολύ. Βασικά, θα έλεγα οτι έφυγε σχεδόν εντελώς. Το ματάκι του φαίνεται όλο, και το μόνο μείον είναι οτι είναι θολό, αλλά ίσως φτιάξει σιγά σιγά.

Θα δούμε πως θα πάει και σήμερα. Ελπίζω να πάει ακόμα καλύτερα.

Μόλις βρω τον ψιψίνο, θα σας τον βγάλω φωτογραφία. Πρέπει να έχει βγει να βολτάρει με τα αδέρφια και τη μαμά του =P(δε τον βρίσκω πουθενά στον κήπο ούτε αυτόν, ούτε τα αδέρφια του, αλλά ούτε και τη μαμά του).

 

Επίσης, κάτι που ξέχασα, με ενημέρωσαν οτι κατά το πρωινό, ήταν πολύ ενεργητικός. Του έδωσα και εγώ κατά τις 8 1-2 σύριγγες με γάλα αλλά δε τις ήπιε εύκολα. Προφανώς, ή δε πεινούσε, ή είχε φάει =D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τον βρήκα τον ψιψίνο μέσα στη γλάστρα, και τα άλλα ξαπλωμένα στην καρέκλα =P

Είπα να βγάλω κάποιες από τις γάτες μια φωτογραφία να τις δείτε.

 

Μη δώσετε σημασία στους αριθμούς.

 

Αρχίζουμε με τον μικρό εδώ πέρα που κλασικά άρχισε να με πρήζει =P.

 

25092009001.jpg

 

 

στη συνέχεια πάμε στον αδερφό του, που μάλλον πεινούσε και άρχισε να με πρήζει =P

 

25092009002.jpg

 

Και μία πανοραμική κάλυψη =P

 

25092009003.jpg

 

 

"Μόλις ξύπνησα, και..."

 

25092009005.jpg

 

"είπα να τεντωθώ" =P

 

25092009006.jpg

 

"μιας που τεντώθηκα, πάω για δουλειά" =P

 

25092009004.jpg

 

 

Τώρα, ο μικρός ψιψίνος. Είναι φωτογραφία που τραβήχτηκε πριν δέκα λεπτα. Δείτε αποτελέσματα από χθες!

Χθες:

 

attachment.php?attachmentid=20622&d=1253810493

 

σήμερα:(!!!)

 

25092009007.jpg

 

Μια άλλη σημερινή για να δείτε πόσο ξεπρήστικε!

 

25092009010.jpg

 

 

 

Και μία όλων των μικρών :-)

 

25092009009.jpg

 

 

 

Νόμιζα οτι είχα τραβήξει και τη μάνα μαζί με μια άλλη γάτα, αλλά δε ξέρω που χάθηκε η φωτογραφία. Τέλος πάντων.

 

Επεξεργασία: Τελικά βρήκα τον κτηνίατρο. Θα τον πάω αύριο το πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...