Προς το περιεχόμενο

Οικογενειακη Βια / Κακοποιηση συζυγου


stormrain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Καλησπερα.

 

Θελω να αναφερω ενα προβλημα που υπαρχει μηπως βρεθει καποια πιθανη λυση, διοτι με βαση τα δεδομενα δεν εχω καταληξει καπου.

 

Λοιπον. Στην πολυκατοικια απεναντι μου κατοικει ενα ζευγαρι, ηλικιας μεταξυ 65-70 ετων. Ο ανδρας ειναι Γερμανος και η συζυγος του Ελληνιδα. Εκεινος λοιπον ειναι μαλλον αλκοολικος,\ και φωναζει ολη την ημερα στα γερμανικα (οκ δεν εχει σημασια η γλωσσα) προκαλωντας απιστευτη φασαρια, σε σημειο να μην αντεχει κανεις να κατσει στο μπαλκονι του.

Οι δε γειτονες βγαινουν ανα διαστηματα κ βριζουν ή απειλουν, καποιοι μαλιστα εχουν επιχειρησει να τον βρουν σπιτι του και να του μιλησουν (δηλαδη υποθετω να του μιλησουν), αλλα εκεινος δεν ανοιγει και γενικοτερα το ζευγαρι βγαινει σπανια εξω και δεν εχει επαφες.

Εκει εστιαζα το προβλημα μεχρι πριν καποιο διαστημα, μαλιστα με εκνευριζε το θεμα αλλα επειδη δεν βρισκομαι πολλες ωρες σπιτι δεν με αγγιζε ισως πολυ.

 

Τις προαλλες ομως εμαθα πως οντας μεθυσμενος καταστρεφει επιπλα (προβλημα του) και κακοποιει την συζυγο του. Εχει κληθει καποιες φορες η αστυνομια, τον εχουν παει στο τμημα και καθε φορα εκεινη τον βγαζει. Αρα δεν θελει (ή δεν της περνα καν απο το μυαλο ενδεχομενως) να βοηθηθει.

Οπως καταλαβαινετε αυτο δεν κανει το προβλημα λιγοτερο υπαρκτο ομως, ισα ισα που διογκωνεται αν το καλοσκεφτουμε.

 

Με βαση τα παραπανω στοιχεια, εγω πως θα μπορουσα να κινηθω, ποιον φορεα να ενημερωνα εν παση περιπτωσει για το προβλημα? Δεδομενου δηλαδη πως η ιδια (πιθανολογω λογω της ψυχοσωματικης βιας) δεν φαινεται διατεθημενη να πραξει με τροπο που θα την βοηθησει.

Ψαχνω για καποια νομικα ορθη λυση εννοειται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λογικά μόνο στην αστυνομία μπορείς ν' απευθυνθείς - αλλά ένας θεός ξέρει εάν

α) θα κάνουν τη δουλειά τους (κοινώς μπορεί να σε γράψουν)

β) το να κινηθούν δεν θα ίσως επιφέρει χερότερα αποτελέσματα

(κάτι σα να μετακινείς τραυματισμένο χωρίς να έχεις τις γνώσεις).

 

Σα γενική οδηγία κολλάει το "κοίτα τη δουλειά σου/κοίτα μη μπλέξεις και μπλέξεις κι άλλους άθελα", όμως μιας και δεν είναι τέτοια η φύση μου, οι 2 επιλογές που μπορώ να σκεφτώ είναι :

 

α) Προσπάθα να μιλήσεις με τη γυναίκα (εάν από 1002 μεριές σε παίρνει), και βλέποντας και κάνοντας.

β) Απευθύνσου σε κάποια κοινωνική υπηρεσία, από ΙΚΑ και νοσοκομείο, μέχρι ΚΑΠΗ και ξερωγω μέχρι να σκαλώσεις κανέναν κοινωνικό λειτουργό, κάπου-πού δεν ξέρω, και να του/της εκθέσεις το ζήτημα. Λογικά θα έχει την εμπειρία για να σε συμβουλέψει τί να κάνεις/να μην κάνεις παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Λογικά μόνο στην αστυνομία μπορείς ν' απευθυνθείς - αλλά ένας θεός ξέρει εάν

α) θα κάνουν τη δουλειά τους (κοινώς μπορεί να σε γράψουν)

β) το να κινηθούν δεν θα ίσως επιφέρει χερότερα αποτελέσματα

(κάτι σα να μετακινείς τραυματισμένο χωρίς να έχεις τις γνώσεις).

 

Σα γενική οδηγία κολλάει το "κοίτα τη δουλειά σου/κοίτα μη μπλέξεις και μπλέξεις κι άλλους άθελα", όμως μιας και δεν είναι τέτοια η φύση μου, οι 2 επιλογές που μπορώ να σκεφτώ είναι :

 

α) Προσπάθα να μιλήσεις με τη γυναίκα (εάν από 1002 μεριές σε παίρνει), και βλέποντας και κάνοντας.

β) Απευθύνσου σε κάποια κοινωνική υπηρεσία, από ΙΚΑ και νοσοκομείο, μέχρι ΚΑΠΗ και ξερωγω μέχρι να σκαλώσεις κανέναν κοινωνικό λειτουργό, κάπου-πού δεν ξέρω, και να του/της εκθέσεις το ζήτημα. Λογικά θα έχει την εμπειρία για να σε συμβουλέψει τί να κάνεις/να μην κάνεις παρακάτω.

 

Και εγω φοβαμαι μηπως μπλεχτει το ζητημα και χειροτερεψει αν επεμβω... Απο την αλλη ομως ειναι ηλιθιο να βλεπω κατι τετοιο και να το αγνοησω, τουλαχιστον οχι χωρις να το ψαξω πρωτα.

 

Να μιλησω μαζι της ειναι αδυνατο διοτι δεν την πετυχαινω εκτος σπιτιου και σχεδον ποτε μονη της. Ασε που οπως ειπες δεν με παιρνει μαλλον καθως δεν ειναι και πολυ επικοινωνιακος τυπος απ'οσο μπορω να καταλαβω.

 

Εχω σκεφτει να βρω καποιους συγγενεις αλλα σταθηκε αδυνατο (καθως κανεις δεν γνωριζει κατι παραπανω).

 

ΕΔΙΤ: ..MementoMori.. θα επικοινωνησω μαζι τους την Πεμπτη μηπως με ενημερωσουν καπως... Θενξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς να επικροτήσω την πρόταση του MementoMori. Σ' αυτές τις περιπτώσεις η ψυχολογία και των 2 εμπλεκόμενων είναι πολύπλοκη, όπως αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι η σύζυγος τον βγάζει από το τμήμα.

 

Οι υπηρεσίες αυτές έχουν ειδικευμένους ανθρώπους με εμπειρία και ίσως μπορέσουν να σου δώσουν μια εμπεριστατωμένη συμβουλή. Η άμεση προσέγγιση μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που όλοι οι ουδέτεροι θα θέλαμε. Σε συγχαίρω για την ευαισθησία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κλασικό φαινόμενο πάντως η κακοποιημένη γυναίκα να υποστηρίζει τον άντρα που την κακοποιεί. Η ψυχολογία απο πίσω είναι περίπλοκη. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά σε αυτή την περίπτωση αλλά ούτε και η αστυνομία. Άν η ίδια η γυναίκα δεν κινηθεί νομικά οι αστυνόμοι δεν μπορούν να κάνουν κάτι περισσότερο απο αυτό που ήδη κάνουν. Δυστηχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε σύ, δεν έχεις διαβάσει Μπουκόφσκι, ή έστω δεί το Barfly που έπνιγε τη γειτόνισσα ο άντρας της και μπούκαρε ο Μίκι Ρούρκ/Τσινάσκι να τη σώσει και αυτή τον έκραξε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε σύ, δεν έχεις διαβάσει Μπουκόφσκι, ή έστω δεί το Barfly που έπνιγε τη γειτόνισσα ο άντρας της και μπούκαρε ο Μίκι Ρούρκ/Τσινάσκι να τη σώσει και αυτή τον έκραξε ;

 

lolcat_what.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Οκτώβριο του 2006 ψηφίστηκε ο νόμος 3500/2006 για την αντιμετώπιση της ενδοοικογενειακής βίας και τέθηκε σε ισχύ στις 25 Νοεμβρίου 2007.

 

Οι ρυθμίσεις του νέου νόμου:

 

1. Η ενδοοικογενειακή βία αποτελεί αξιόποινη πράξη και η άσκηση βίας μεταξύ των μελών της οικογένειας απαγορεύεται. οι προστατευτικές διατάξεις του νόξμου εφαρμόζονται και σε περιπτώσεις σταθερής συμβίωσης χωρίς γάμο, όπως επίσης και στους τέως συζύγους.

2. Ενδοοικογενειακή βία υπάρχει όταν ένα μέλος της οικογένειας προξενεί/ασκεί σε άλλο μέλος:

 

α) εντελώς ελαφρά σωματική κάκωση

 

β) επικίνδυνη σωματική βλάβη

 

γ) βαριά σωματική ή διανοητική βλάβη

 

δ) απειλές που προκαλούν τρόμο ή ανησυχία ή απομόνωση του θύματος ή προσβολή αξιοπρέπειας

 

3. Τιμωρείται πλέον ο βιασμός μέσα στο γάμο ( ο εξαναγκασμός της συζύγου σε ερωτική πράξη)

4. Η ποινική δίωξη για τα πλημμελήματα ενδοοικογενειακής βίας ασκείται αυταπαγγέλτως, δηλαδή υποχρεωτικά. Υποχρεωτική είναι επίσης η καταγραφή του περιστατικού από την αστυνομία, ενώ οποιαδήποτε πρωτοβουλία νουθέτησης αντί καταγραφής, τιμωρείται.

5. Η άσκηση ενδοοικογενειακής βίας αποτελεί αιτία διαζυγίου με ευθύνη του δράστη.

6. Σε βάρος του δράστη εφαρμόζεται η αυτόφορη διαδικασία, εφόσον δεν ευδοκιμήσει η ποινική διαμεσολάβηση. Ο θεσμός της ποινικής διαμεσολάβησης προβλέπεται για τα πλημμελήματα ενδοοικογενειακής βίας και γίνεται ενώπιον του Εισαγγελέα και εφόσον το επιθυμούν θύμα και θύτης. Στόχος είναι η αποκατάσταση της αρμονικής συμβίωσης των συζύγων ή των συντρόφων. Η διαδικασία ποινικής διαμεσολάβησης ξεκινά μόνο μετά από ανεπιφύλακτη δήλωση του δράστη ότι:

 

α) δε θα τελέσει στο μέλλον οποιαδήποτε πράξη ενδοοικογενειακής βίας

 

β) θα παρακολουθήσει ειδικό συμβουλευτικό – θεραπευτικό πρόγραμμα σε δημόσιο φορέα

 

γ) θα άρει ή θα αποκαταστήσει τις συνέπειες των πράξεών του και θα καταβάλλει χρηματική ικανοποίηση στο θύμα.

 

7. Το θύμα μπορεί να συμφωνήσει στην έναρξη της ποινικής διαμεσολάβησης, χωρίς να χάνει το δικαίωμα άσκησης αγωγής διαζυγίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτεπάγγελτο δεν σημαίνει ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να το καταγγείλει,αφού για να ασκηθεί ποινική δίωξη πρέπει να ενημερωθεί ο Εισαγγελέας(notitia criminis),ώστε να την κινήσει..

Δεν ξέρω κατά πόσο θα ληφθεί υπόψη η καταγγελία ενός τρίτου σε μια τέτοια περίπτωση.Εκτός αυτού,είναι αυτόφωρο έγκλημα,που σημαίνει πρέπει "εν τω πράττεσθαι" ή το αργότερο την επόμενη μέρα έως τις 24.00 να συλληφθεί για να εφαρμοστεί η αυτόφωρη διαδικασία.

 

Εγώ θα πρότεινα σε πρώτη φάση,ο topic starter να απευθυνθεί σε κάποια οργάνωση,όπως ειπώθηκε και παραπάνω,προτού καταφύγει στο νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

update

Επιχειρησα να τηλεφωνησω στις παραπανω υπηρεσιες που εδωσε ο φιλος mementomori, δυστυχως κανενα απο τα τηλεφωνα δεν λειτουργουσε, και καποια ανταποκρινονταν σε αλλες υπηρεσιες. Καλεσα το 197 που βρηκα πως ειναι μια κοινωνικη υπηρεσια, απ'οπου ενημερωθηκα πως μπορω να επικοινωνησω με την κοινωνικη υπηρεσια της περιοχης μου για να ελεγθχει κατα ποσο η γυναικα πασχει απο καποια προβληματα.

Οπως με ενημερωσαν ομως αυτο προυποθετει να ανοιχθει η πορτα απο τον ιδιοκτητη πραγμα που δεν προκειται να γινει προφανως. Καποιος γειτονας ειχε ηδη καλεσει την υπηρεσια παλιοτερα απ'ο,τι εμαθα αλλα ματαια.

Οπως καταλαβα λοιπον, αν η ιδια δεν προτιθεται να βοηθηθει δεν μπορει να γινει τιποτα. Φανταζομαι την ψυχολογικη βια που της ασκειται για να μην το προσπαθει και τρελαινομαι παρεμπιπτοντως.

Σκοπευω να ασχοληθω κι αλλο με το ζητημα ομως, οποτε αν καποιος εχει να προτεινει οτιδηποτε ας το κανει, και ευχαριστω ολους οσοι απαντησαν ηδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάτι τηλέφωνα από ένα χαρτί που μου είχαν δώσει σε ένα σεμινάριο. Είναι απ'το 2005, οπότε δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα:

 

Γραφείο ισότητας - Ξενώνας κακοποιημένων γυναικών Δήμου Αθηναίων

2105244657

 

Γραφεία υποδοχής Γενικής Γραμματείας Ισότητας

2103317305-6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...επειδή ως τρίτος και δια...τρίτης οδού (τηλ) δε νομίζω να πάρεις απαντήσεις που αν σε ικανοποιούν, νομίζω ότι το να δεις από κοντά κάποιον σχετικό επαγγελματία του είδους (κοινωνικό λειτουργό φαντάζομαι μάλλον, αλλά ίσως και ψυχολόγο) είναι το καλύτερο/κοντινότερο στο οποίο μπορείς να φτάσεις.

Η ψυχολογία σου σου λέει "μα δεν είναι δυνατόν ρε γαμωτ να μην ενδιαφέρεται κανένας, να μην βρίσκω ανθρώπους στα τηλέφωνα, η να μου λένε ξερά ότι αν δεν ανοίξει την πόρτα η ίδια, δεν γίνεται τπτ κτλ, και να ξέρω ότι λίγα μέτρα από 'μένα υπάρχει υπαρκτό πρόβλημα, και χτύπα ξύλο καμιά μέρα μπορεί να έρθει και το χειρότερο, αν και ο αργός αυτός καθημερινός της θάνατος είναι ΗΔΗ αρκετός", αλλά το θέμα είναι ότι δυστυχώς ίσως να μη γίνεται κι αλλιώς. Απλά δεν νιώθεις καλά με το να κάνεις το κορόιδο, και να μην πεις "τουλάχιστον προσπάθησα αρκετά". Οπότε, αν τελικά όντως δεν γίνεται να γίνει κάτι με την γυναίκα, τουλάχιστον να...γίνει κάτι με εσένα. Κι εννοώ πως μιλώντας ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ με "ειδικούς" (που καμμιά φορά τρομάρα τους το πόσο "ειδικοί"/εξειδικευμένοι/έμπειροι/εκπαιδευμένοι μπορεί να είναι, αλλά τεσπα), ακόμα και "λύση" να μη βρουν, μπορεί με τον τρόπο τους να "ησυχάσουν" τουλάχιστον εσένα.

 

Anyway, αυτό δε θα είναι κάτι που θα γίνει ίσως σε μια μέρα, ίσως περάσουν βδομάδες (έχεις και την δικιά σου καθημερινότητα φαντάζομαι, συν τοις άλλοις), μέχρι να "σκαλώσεις" κάποιον που θα είναι και διαθέσιμος (ή καλύτερα διαθέσιμΗ) να σε ακούσει. Κι αν λήξει το ζήτημα, είτε με το έναν, είτε με τον άλλο τρόπο από αυτή τη μεριά, το τελευταίο που ίσως θα σε έπαιρνε να κάνεις, να ήταν μια τετ-α-τετ προσέγγισση (φαντάζομαι βγαίνει απ' το σπίτι και μπορείς κάποια στιγμή να την πλησιάσεις ευγενικά κάπου στο δρόμο ή σε ένα ασανσέρ ξέρωγω μακρυά από πολλά γειτονικά βλέμματα και να της πεις ένα ανθρώπινο "καλημέρα, να σας πω λίγο;", κι από 'κει και πέρα μέσα σε 30'' να της εκθέσεις διακριτικά πως "ξέρεις πως υπάρχει πρόβλημα, όπως ξέρει κι όλη η γειτονιά, κι ότι έχουν προσπαθήσει κι άλλοι, και στην τελική αν θέλει απλά ας σου τα πει όποτε θέλει για να ξαλαφρώσει, και μπας και βρεθεί τρόπος να την βοηθήσει κάποιος". Αν είναι είτε τελείως "στον κόσμο της", είτε τελείως ανήμπορη να δεχτεί το άπλωμα του χεριού αυτό, ΤΟΤΕ δε θα σου μένει (δυστυχώς) και τίποτα άλλο να κάνεις, και απλά να αποδεχτείς την μοίρα της όπως και την...δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι αν η τύπισσα μιλήσει με τον stormrain, και αποδειχθεί ότι ήξερε για την ανάμειξη του όποιου τρίτου προσώπου, θα είναι χειρότερη η θέση της απέναντι στον σύζυγο.

Στην πρώτη ευκαιρία θα τη σαπίσει. Καλύτερα να μην γνωρίζει πιστεύω. Απλά να κάνουν ντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Βρήκα κάτι τηλέφωνα από ένα χαρτί που μου είχαν δώσει σε ένα σεμινάριο. Είναι απ'το 2005, οπότε δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα:

 

Γραφείο ισότητας - Ξενώνας κακοποιημένων γυναικών Δήμου Αθηναίων

2105244657

 

Γραφεία υποδοχής Γενικής Γραμματείας Ισότητας

2103317305-6

 

Mονο σε αυτο το τηλεφωνο μου εδωσαν καποιες ελπιδες (το οποιο παρεμπιπτοντως ανηκει σε καποιο τμημα του Υπ. Εσωτερικων). Μιλησα με μια αρμοδια η οποια θα το ψαξει το θεμα (μαλιστα με πηρε και 2 φορες πισω για να με ενημερωσει για την πορεια, αρα ασχολειται οντως) και με παρεπεμψε να τηλεφωνησω εκ νεου αυριο και να συζητησω με την δικηγορο της υπηρεσιας και εκεινη θα με ξαναπαρει την Δευτερα. Αντε να δουμε. Απ'ο,τι μου ειπε ειχε επικοινωνησει και μια κατοικος της πολυκατοικιας μαζι της.

 

@washcloud εχεις πιασει ακριβως την ψυχολογια! Για την ιστορια, εκεινη δεν βγαινει ποτε μονη της αρα δεν μπορω να την προσεγγισω...

Βεβαια τεινω και προς αυτο που ειπε η MsquitoPrincess δεδομενου πως εκεινη στην ουσια τον καλυπτει τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...