Προς το περιεχόμενο

Γλώσσα Προγραμματισμου & Περιβάλλον για παιδί Γυμνασίου?


poscaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά.

 

Έχω ένα ξαδερφάκι 3η Γυμνασίου, με έφεση στα ηλεκτρονικά. Όλη μέρα με ένα κολλητήρι. Θέλει να μάθει να προγραμματίζει hardware με projects, σαν το arduino. Το θέμα όμως είναι ότι δεν έχει ιδέα από προγραμματισμό (λογικό!)

 

Θέλω λοιπόν να το βοηθήσω να μάθει κάποια γλώσσα προγραμματισμού (νομίζω καλύτερα του ταιριάζει procedural programming) έτσι ώστε να δει στην πράξη κάποιες έννοιες όπως μεταβλητές, loops, κλπ για να μπορέσει έπειτα να ασχοληθεί με αυτό που του αρέσει. Τί προτείνετε;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει τον εαυτό μου, τεχνική εκλογή, ελεκτορ, αποχαλκωτικά υγρά πλακέτες...και ώρες στα καταστήματα ηλεκτρονικών στο κέντρο να βρώ εξαρτήματα...

 

Προτείνω την Python. Εύκολη και με πολλές προοπτικές. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα έχει ήδη δει στο σχολείο του τη Logo που κάνουν στη Γ´ Γυμνασίου.

 

Σ' αυτή την ηλικία αρκετά παιδιά ζητάνε να μάθουν "σοβαρά" μια γλώσσα προγραμματισμού. Δυστυχώς, τα μισά τα παρατάνε μετά από την πρώτη βδομάδα... :)

Πιστεύω το πιο κατάλληλο είναι να ξεκινήσουν με τη ΓΛΩΣΣΑ που κάνουν στο μάθημα «Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον» της Γ´ Λυκείου. Έτσι, ακόμα κι αν δουλέψουν μόνο κανά μήνα και μετά τα παρατήσουν, πάλι δεν θα πάει χαμένος ο κόπος τους: θα έχουν προετοιμαστεί για τις πανελλαδικές εξετάσεις (αν βέβαια μείνει το μάθημα μέχρι τότε).

 

Σαν γλώσσα είναι αρκετά καλή, procedural, μοιάζει λίγο με την Pascal. Και επειδή τα IDE που κυκλοφορούν είναι ειδικά σχεδιασμένα για μαθητές, θα του είναι πολύ πιο εύκολα στα πρώτα του βήματα στον προγραμματισμό.

 

Σαν βιβλίο να χρησιμοποιήσει αυτό της Γ´ Λυκείου (κεφάλαια 7 και μετά), καθώς και τα pdf από το λογισμικό παρακάτω.

Σαν λογισμικό προτείνω να χρησιμοποιήσει το επίσημο του Υπουργείου: http://www.ecedu.upatras.gr/algorithmics

το οποίο εκτός από τα σχετικά προγράμματα, περιέχει και δραστηριότητες οργανωμένες με αύξοντα βαθμό δυσκολίας.

 

Αφού το προχωρήσει δυο τρεις μήνες και φτάσει να κάνει loops, πίνακες και procedures, μετά μπορεί να παρατήσει το εκπαιδευτικό περιβάλλον της και να πάει σε κάποιο "καθαρό" περιβάλλον προγραμματισμού, π.χ. σε pyqt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει τον εαυτό μου, τεχνική εκλογή, ελεκτορ, αποχαλκωτικά υγρά πλακέτες...και ώρες στα καταστήματα ηλεκτρονικών στο κέντρο να βρώ εξαρτήματα...

 

Προτείνω την Python. Εύκολη και με πολλές προοπτικές. :-)

 

+1 και από μένα. Η άτιμη έχει API για τα πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεω διάβασα τι λεεί ο Alkis αλλ'α σίγουρα ξέρει τι λεεί.

2) Για ενασχόληση με μικρουπολογιστές η C είναι μονόδρομος

3) Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου σε εκίνη την ηλικία ήταν το ότι βαριόμουν και έκανα skip κομμάτια του documentation γιατί ήθελα να μάθω χωρίς να διαβάσω.

 

Σημαντικότερο είναι η σωστή διαδεκασία παρά η σωστη γλώσσα πάντως. Γιατί τα παιδιά βιάζονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω visual studio και C, C# .

 

Εγω λεω να ξεκινησει το παιδι με mips assembly , για να μαθει πρωτα τα βασικα του υπολογιστη( μνημη,στοιβα ,stack pointers...κτλ).Στη συνεχεια μπορει να συνεχισει με C ,αφου ομως μαθει καποιες βασικες εννοιες του αντικειμνοστραφη προγραμματισμου.Επειτα καλο ειναι να μαθει και τιποτα νηματα και φυσικα τροπους επικοινωνιας και αμοιβαιου αποκλισμου ( αρχικα.....).Μετα θα ειναι σε θεση να κανει οτι γουσταρει με το Arduino :P

 

Σημειωση:Αυτο που προτεινει ο Κυριος ( ολοκληρο προγραμμα εκανε !!! ) ειναι καλη αρχη για να μπει στο νοημα του προγραμματισμου( οτι ζητας με μεταβλητες ,επαναληψεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τι η ειρωνεία? Μια χαρά είναι το visual studio για αρχή. Τώρα αν γουστάρει το παιδί procedural παέι σε VB αν θέλει Object oriented πάει σε C#. Απλά το είπα γιατί στο visual studio θα δει αποτελέσματα γρήγορα. Θα φτιάξει πχ. ενα γραφικό Calculator πολύ γρήγορα και δεν θα απογοητευτεί. Δεν είπα να προγραμματίσει κάνα παιχνίδι σε DIrect X είπα όμως μέσα απο ένα πλήρες περιβάλλον να μπορέσει να ξεκινήσει σιγά σιγά να μαθαίνει. Απόψεις είναι αυτές.

 

Και φυσικά δεν αναφέρομαι στο arduino αλλα γενικά στον προγραμματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να ξεκινησει το παιδι με mips assembly , για να μαθει πρωτα τα βασικα του υπολογιστη( μνημη,στοιβα ,stack pointers...κτλ).Στη συνεχεια μπορει να συνεχισει με C ,αφου ομως μαθει καποιες βασικες εννοιες του αντικειμνοστραφη προγραμματισμου.Επειτα καλο ειναι να μαθει και τιποτα νηματα και φυσικα τροπους επικοινωνιας και αμοιβαιου αποκλισμου ( αρχικα.....).Μετα θα ειναι σε θεση να κανει οτι γουσταρει με το Arduino :P

 

Μην το γελάς καθόλου... Όπως μάθει κανείς. Σκέψου ότι η γυναίκα μου άρχισε για πρώτη φορά να ασχολείται με τους υπολογιστές μαζί μου και φυσικά έτρεχα Ubuntu. Σε πληροφορώ ότι τώρα που έχω Windows 7 μου λέει ότι μπερδεύεται!!! Πάλι καλά που δεν με πρόλαβε με FreeBSD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το γελάς καθόλου... Όπως μάθει κανείς. Σκέψου ότι η γυναίκα μου άρχισε για πρώτη φορά να ασχολείται με τους υπολογιστές μαζί μου και φυσικά έτρεχα Ubuntu. Σε πληροφορώ ότι τώρα που έχω Windows 7 μου λέει ότι μπερδεύεται!!! Πάλι καλά που δεν με πρόλαβε με FreeBSD...

 

Σωστο σε βρισκω

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε παιδιά; Για χαλαρώστε λιγάκι; C/C++/C# Python με τη μία για παιδί γυμνασίου.... Για αρχή μάθε του ψευδοκώδικα ώστε να καταλάβει το βρόχο επανάληψης, τις συνθήκες ελέγχου και τα βασικά του σειριακού προγραμματισμού. Αν δεις ότι τα παίρνει εύκολα και προχωράει εξήγησέ του γιατί δουλειά είναι η κάθε γλώσσα. Π.χ. η Python είναι δυνατή,παιχνιδιάρικη και κατάλληλη για μια πρώτη επαφή αλλά επουδενεί δεν κάνει για hardware... Η C/C++ και όχι τόσο η C# είναι πιο βαθιά νερά μεν αλλά θα του χρειαστούν αν θέλει να ασχοληθεί με hardware και ιδιαίτερα με το Arduino (από το Τοταλ Χάκερ το μάθατε;) μπορεί να βρει στο site του μπόλικα έτοιμα προγράμματα που το συντακτικό τους μοιάζει με C. Όσο για assemply ... ας το αφήσει για πιο μετά που θα έχει περισσότερη εμπειρία. Κακά τα ψέματα για να ασχοληθεί με assemply πρέπει ή μάλλον επιβάλλεται να μάθει αρχιτεκτονική υπολογιστών. Πως θα καταλάβει τα MOV JMP CMP εάν δεν ξέρει τι είναι ο IP, MAR, MDR και τα συναφή;

 

Το ότι έχει όρεξη είναι θετικό και μπράβο του. Ας τα πάρει όμως με τη σειρά.Ταπεινή μου γνώμη βέβαια αλλά καθότι απόφοιτος Πολυτεχνείου (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών) ε κάτι θα ξέρω που το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Το ότι έχει όρεξη είναι θετικό και μπράβο του. Ας τα πάρει όμως με τη σειρά.Ταπεινή μου γνώμη βέβαια αλλά καθότι απόφοιτος Πολυτεχνείου (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών) ε κάτι θα ξέρω που το λέω.

 

Μπράβο που τελείωσες τη συγκεκριμένη σχολή. Αλλά αν θέλεις τη δική μου ταπεινή γνώμη, απέφυγε να κάνεις "επίκληση στην αυθεντία" όταν αυτή περιλαμβάνει τον εαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να ξεκινήσει με διάφορες γλώσσες, ακόμη και με BASIC! Όποια γλώσσα και να προτείνει κανείς, υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα!

 

Γλώσσες που αξίζει να μάθει κανείς ως "επένδυση" ζωής είναι η C, η C++ και η Java, για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία.

 

Λόγω του νεαρού της ηλικίας, ίσως θα είχε νόημα να ξεκινήσει με μια scripting γλώσσα, όπως η python.

 

Σε κάθε περίπτωση, οι απόψεις για επιλογή "κατάλληλης" (ότι μπορεί να σημαίνει αυτό) γλώσσας προγραμματισμού είναι προσωπικές και (σε μεγάλο βαθμό) υποκειμενικές. Αυτό που πιθανόν να έχει σημασία, είναι η εκμάθηση κάποιας γλώσσας "επενδύοντας" όμως (σε πρώτη φάση) σε αρχές προγραμματισμού (πχ: τι είναι μεταβλητές, σταθερές, εντολές, βρόγχοι, κλπ, κλπ, κλπ) και όχι σε "τεχνικές" λεπτομέρειες (σε πρώτη φάση) κάποιας συγκεκριμένης γλώσσας. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...