Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v7 Router σαν repeater


sim0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες,

έχω 2 2 routers Thomson TG585v6 και v7 και θέλω να κάνω τον ένα repeater για να μπορεί να διαδοθεί το σήμα σε όλο το σπίτι εξίσου καλά.

Μήπως ξέρει κάποιος πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ή έχει υπόψιν του κάποιο tutorial που μπορεί να βοηθήσει?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρον!

 

sim0s

 

ps: έχω την εντύπωση ότι κάτι παίζει με το wds αλλά επειδή δεν είμαι ειδικός στο θέμα των δικτύων δεν ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειχα γραψει σε Pm για να παιξει θελει

πρωτο Thomson κανονικο σεταρισμα 192.168.1.254

το κλειδωνουμε με wep .με οτιδηποτε αλλο δεν παιζει.

μετα δευτερο thomson 192.168.1.253 το κλειδωνουμε με wep και κλεινουμε dhcp.μετα παμε στο wds του πρωτου ρουτερ ψαχνουμε βρισκουμε το δευτερο και συνδεομαστε.μετα παμε στο δευτερο και βρισκουμε το πρωτο και συνδεομαστε.επισης καλο θα ηταν στο δευτερο να βαλουμε αλλο καναλι πχ πρωτο καναλι 1 δευτερο καναλι 6.επισης στο δευτερο διαφορετικο ssid εχω βαλει.παιζει σταθερα.επαιζα για κανα 8 μηνο ετσι.δεν εχανε σε ταχυτητα.εδινα με καλωδιο μετα σε υπολογιστη οχι μονο wireless.αν κανεις μετα port forward κανεις κανονικα σαν να μην υπαρχει το Repeater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pouline το δοκίμασα όπως ακριβώς μου έχεις πει αλλα δεν γίνεται τπτ. Όταν πάει να ενωθεί με το repeater μου το βγάζει σε limited access.

Έχεις καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό?

 

Έκανα τη διαδικασία όπως είπες....

Από το repeater έσβησα το dhcp και έβαλα σαν speedtouch addreess 192.168.10.253

έκανα wds στο main router και άλλαξα το channel του σε 11. Επιπλέον άφησα το security encryption σε wep.

Για το main router έκανα το wds και έβαλα το channel του σε 1.

E...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις ξεχασει τιποτα οσο θυμαμει.εγω επαιζα με wep 64 bit.με 128 δεν το εχω δοκιμασει.αν θες για δοκιμη βαλτο χωρις κωδικο.επισης ειχα δωσει διαφορετικο ssid.κατι αλλο δεν θυμαμαι να ειχα κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

εχω εγώ το thompson tg585 v7. Μια απλή ερωτησούλα! το κουμπάκι που είναι μπροστά τι κάνει(που εχει εικόνα το wifi)?

 

Τηχ

 

---------- Προσθήκη στις 12:28 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:26 ----------

 

και μια 2 ερωτηση:

 

γινεται να κάνω αυτό που σηζητάτε με 2 ρουτερς thompson tg585 v7 και ένα Linksys wag354g ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Linksys δεν υποστηριζει wds οποτε θα πρεπε να τα ενωσεις με το καλωδιο.για το κουμπακι μπροστα στο firmware 7 απλα αν το πατησεις 15 seconds κλεινει το ασυρματο και αν το ξαναπαητσεις για 5 το ανοιγει.στα version 8 einai gia να συνδεθει ενα νεο Pc ασυρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
  • 6 χρόνια αργότερα...

Εγω εχω Thomson tg585 v7. Δεν με αφηνει να κανω τις απραιτητες αλλαγες για να το χρισημοποιησω σαν access point πχ δεν με αφηνει να αλλαξω  IP του. Ουτε μπορω να βρω απο που απενεργοποιειται το DHCP. Οταν παω να κανω set up gateway μου εμφανιζει να βαλω κωδικο.

Με εχει συνδεδεμενο σαν χρηστη cytauser και δεν ξερω ποιον κωδικο να βαλω για να συνδεθω σαν administrator. 
Εκανα reset το router.

Η default ip του ειναι 192.168.10.254. Οταν μπαινω για να δω τους κωδικους ενως τετοιου router δεν μου βγαζει τιποτα.

Δοκιμασα παρα πολλους δεν κανει κανενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...