Προς το περιεχόμενο

Toshiba 3,5 ετών: Χαλασμένη κάρτα γραφικών = θάνατος;


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα Toshiba A100-011, αυτό δηλαδή:

http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?service=EU&com.broadvision.session.new=Yes&PRODUCT_ID=124494

 

Προσφάτως μου μαύρισε η οθόνη, το πήγα στο service της εταιρείας, μου είπαν ότι μας άφησε χρόνους η κάρτα γραφικών και για την αλλαγή θέλουν 390 ευρώ (+45 για το τροφοδοτικό μου που ήταν επίσης χαλασμένο). Προφανώς 435 ευρώ για λάπτοπ 3,5 ετών δεν αξίζει να δώσω. Επειδή όμως, κατά τα άλλα, την πάλευε μια χαρά το μηχάνημα, υπάρχει καμιά άλλη λύση, ώστε να του αλλάξω κάρτα γραφικών με ένα πιο λογικό κόστος και να το κρατήσω 1-2 χρόνια ακόμα;

Σύμφωνα με το ανωτέρω site, είχε μια NVIDIA 256MB πάνω.

 

Κάθε πρόταση δεκτή, πριν πάρω απόφαση να αγοράσω καινούργιο. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Θεωρώ ότι δεν αξίζει να δώσεις 435 ευρώ για ένα μηχάνημα 3,5 χρονών.Οι λόγοι που το λέω είναι οι εξής:

1)3,5 χρονών μπαταρία

2)3,5 χρονών οθόνη

3)3,5 χρονών σκληρό δίσκο

4)3,5 χρονών πληκτρολόγιο

5)3,5 χρονών οπτικό μέσο

και όλα αυτά χωρίς εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να πάρεις ένα καινούργιο laptop.

Σε 3,5 χρόνια αν μη τι άλλο τα έβγαλε τα λεφτά του .Μπορείς βέβαια να κρατήσεις κάποια parts όπως μνήμες, σκληρό σίγουρα για να μην χάσεις τα αρχεία σου και ότι άλλο μπορεί να φανεί χρήσιμο.

Υπάρχουν και μαγαζιά τα οποία κάνουν επιδιορθώσεις με πολύ μικρότερο κόστος αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι αυτό και για πόσο θα κρατήσει το επισκευασμένο μέχρι να ξαναχαλάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμαμαι καλα γυρω στα 80-90 ευρω...αξιζει παντως κατα τη γνωμη μου...πχ εγω για καινουργιο πηγαινα γιατι ολοι μ ελεγαν δεν φτιαχνεται αλλα τωρα εχει περασει τοσος καιρος και ακομα απο το ιδιο μηχανημα σου γραφω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.pcworld.com/article/148909/upgrading_your_laptops_graphics_card.html

 

 

Όλα αυτά και ένα σωρό παρόμοια βίντεο υπάρχουν με μια μόνο προυπόθεση. Η κάρτα γραφικών σου να μπορεί να αντικατασταθεί κ να μην είναι κολλημένη στη μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...