Προς το περιεχόμενο

Draytek Vigor 2710n παρουσίαση


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και από τι καταλαβαίνετε δεν κρατήθηκα και τελικά μετά την μεγάλη αποτυχία που είχα με το netgear και μετά από τα wifi προβλήματα με το ερασιτεχνικό zyxel είπα να δοκιμάσω το draytek vigor 2710n. Οι απαιτήσεις που έχω από έναν router είναι αρκετά μεγάλες και ξεπερνάνε της απαιτήσεις του μέσου οικιακού χρήστη. Στο σπίτι μου υπάρχει ένας nasserver που διαμοιράζει περιεχόμενο σε 5 συσκευές με τις τρεις από αυτές να είναι σε wifi. Από τι καταλαβαίνετε θέλω έναν router αξιόπιστο σταθερό και να κάνει σωστά την δουλειά του χωρίς προβλήματα κατί που δεν είχα βρει μέχρι στιγμής.

Η ποιότητα κατασκευής του 2710 φαίνεται με το που θα ανοίξεις το κουτί της συσκευής. Άψογη σε αίσθηση με χάλκινες επαφές τις κεραίες και γενικά σου δίνει την εντύπωση μιαας πολύ ποιοτικής συσκευής. Πάνω του σύνδεσα τον nasserver μέσω ethernet, το dekstop και αυτό μέσω ethernet και μέσω wifi το laptop και το media player.

Το interface της συσκευής είναι φοβερά πλούσιο σε δυνατότητες. Νομίζω ότι αυτό το router μπορεί άνετα να διαχειριστεί και μια μικρή επιχείρηση. Εχει δυνατότητα για φιλτραρίσματα περιεχομένου, για επιλογή των συσκευών που θα μπουν στο δίκτυο μας, επιλογή για vpn, εύκολο άνοιγμα στις θύρες για όλες τις γνωστές υπηρεσίες όπως voip,msn, gaming για να αναπαράγουμε περιεχόμενο χωρίς προβλήματα.

Ομώς όπως συμβαίνει πάντα αντιμετώπισα και το πρώτο πρόβλημα αλλά ευτυχώς βρήκα γρήγορα την λύση. Ενώ streamare άψογα τις ταινίες μέσω wifi στο laptop και μπορούσε να δεις την ταινία χωρίς το παραμικρό κόλλημα το media player αντιμετώπιζε προβλήματα να σταθεροποιήσει την ταχύτητα σύνδεσης. Δλδ μπορεί να είχε σύνδεση στα 5-6mb+ αλλά και αρκετές φορές να έπεφτε κάτω από το 1.5 ακόμα και σε kb. Φυσικά με αυτές τις ταχύτητες δεν μπορούσες να δεις κάποια ταινία γιατί συνέχεια κόλλαγε. Ηταν αρκετά παράξενο το πρόβλημα και έχω την υποψία ότι κάτι έχει να κάνει με τo wifi στικάκι που έχει το media player. Αφού έψαξα όλες τις ρυθμίσεις τις συσκευής έλυσα το πρόβλημα αλλάζοντας το channel bandwith από 20/40 που το είχε σε σκέτο 20. Πλέον οι ταχύτητα που κάνει connect το media player είναι σταθερά πάνω από τα 2mb και ως συνήθως πάνω από τα 5mb με αρκετές φορές να αγγίζει τα 9-12.

Εχώ διαβάσει και μερικούς με ps3 που διαμαρτύρονται για το ίδιο πρόβλημα. Θα θω μήπως αλλάξω και στικάκι στο mediaplayer μήπως κλειδώνει σταθερά σε υψηλή ταχύτητα. Πάντως μεγάλη εντύπωση μου έκανε ότι αφού διόρθωσα το πρόβλημα μπόρεσα και streamara μια .mkv ταινία χωρίς σχετικά μεγάλα κολλύματα. Ούτε με το netgear το είχα κατορθώσει αυτό το πράγμα που αυτή η συσκευή στα wifi της ήταν πολύ καλή.

Τέλος της έκανα και ένα crash test για να δω τις αντοχές τις. Δλδ ο dekstop να είναι ανοιχτός με ένα mmorpg να παίζει, το media player να παίζει μουσική από shoutcast μέσω wifi, το laptop να στέλνει στον σκληρό του media player ένα .mkv αρχείο από τον nasserver μέσω wifi και filezilla. Τα πάντα πήγαν άψογα και όλες οι εργασίες πραγματοποιήθηκαν χωρίς προβλήματα.

Νομίζω ότι πλέον έχω βρει τον router διαχειριστή του οικιακού μου δικτύου και πιστεύω ότι η draytek δεν έχει τυχαία την φήμη της καλύτερης εταιρείες στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χρησιμο αν και αυτο θα πρεπε να παει μαλλον στις παρουσιασεις προιοντων και σε reviews.πολλες φορες παει οτι πληρωνεις παιρνεις.επισης δες και για firmware αν κυκλοφορει κατι πιο καινουριο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

μια χαρα θαπαιξει.απλα δες και για firmware update οταν το παρεις.θα βρεις το ιδιο firmware με διαφορετικο Modem code καθε φορα.απλα η διαφορα στο καθε Modem code ειναι καποιες μικροαλλαγες προς το συγχρονισμο.τωρα ποιο θα σου παιξει καλυτερα θα το δεις στην πραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εννοεις να κανει αυτοματα search λογικα θα του βαλει καποιο γενικο.απο την αλλη μικρη διαφορα θα δει αναμεσα σε Modem codes οποτε αμα θελει δεν το ψαχνει παραπανω.το βασικο ειναι να περασει το Last firmware παρα να κοιταξει τα modem codes.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

λογικά το σωστό θα του βάλει...

 

πάντως το τελευταίο βγήκε πριν από καμιά 10αριά μέρες, 3.3.7 (το δικό μου 211011_Α)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντα με αυτο το modem code παίζω 232201 για το 2820 βέβαια. Να δοκιμάσω αλλο αν παίρνει δεν νομίζω να υπάρχει και μεγάλη διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγω πάντα με αυτο το modem code παίζω 232201 για το 2820 βέβαια. Να δοκιμάσω αλλο αν παίρνει δεν νομίζω να υπάρχει και μεγάλη διαφορά

 

άσχετο αλλά άρχισαν να φέρουν στο Ελλάντα το 2830 series επιτέλους, αν και στην τιμή που το πουλάνε καλύτερη επιλογή είναι το 2850 series από Αγγλία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

237 euro :-(

 

Εγώ κρατάω δυνάμεις και λεφτά οταν φέρει κάποτε η forthnet vdsl να γίνει αγορά για το 2850 η το 2750 (νομίζω και τα 2 ειναι vdsl routers)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά το σωστό θα του βάλει...

 

πάντως το τελευταίο βγήκε πριν από καμιά 10αριά μέρες, 3.3.7 (το δικό μου 211011_Α)

 

δεν νομιζω οτι υπαρχει σωστο η λαθος.

237 euro :-(

 

Εγώ κρατάω δυνάμεις και λεφτά οταν φέρει κάποτε η forthnet vdsl να γίνει αγορά για το 2850 η το 2750 (νομίζω και τα 2 ειναι vdsl routers)

 

μεχρι να γινει το vdsl θα εχεις μαζεψει λεφτα για σπιτι οχι για ρουτερ.

το 2850 παίζει και σαν adsl2+, το 2750 όχι :-(

 

i just hate combo.μου θυμιζει crypto .both annex a και annex b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, πολύ καλή επιλογή το 2850 και εισαι και έτοιμος για vdsl + οτι ειναι και ipv6 ready :D

Αρχίζει η αποταμίευση για τα 377 euro που ζητάει :shock: :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...