Προς το περιεχόμενο

Ποντίκι αφής από την Microsoft (video)


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft παρουσίασε στην CES ένα ποντίκι πολλαπλής αφής με την ονομασία Microsoft Touch Mouse που βασίζεται σε μια σχεδόν αδιάσπαστη επιφάνεια αφής για να χειριστεί πολλές από τις εντολές του όπως το αντίστοιχο Magic Mouse της Apple.

 

Το ποντίκι της Microsoft μπορεί να υποστηρίξει δύο ή τρία δάχτυλα για τη διαχείριση των παραθύρων και την προβολή της επιφάνειας εργασίας αντίστοιχα.

 

Σε αντίθεση με το Magic Mouse της Apple το Touch Mouse μπορεί να αναγνωρίσει διαφορετικά μεγέθη δάχτυλων και χρησιμοποιεί κτυπήματα απο τον αντίχειρα για να προχωρήσουμε προς τα εμπρός και προς τα πίσω στις σελίδες εκει όπου το Magic Mouse χρησιμοποιεί τρία δάχτυλα.

 

Το ποντίκι της Microsoft έχει μπλε λέιζερ εντοπισμού και επικοινωνεί με τον υπολογιστή ασύρματα με ένα δέκτη USB.

 

Το Microsoft Touch Mouse είναι ήδη διαθέσιμο για προ παραγγελία από το Amazon, αλλά η διάθεση του θα ξεκινήσει τον Ιούνιο σε τιμή 80 δολάρια .

 

http://www.youtube.com/watch?v=sVsFcKd6NjU&feature=player_embedded#!

Source.png Πηγή: Technews

Link.png Site: Electronista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό με τον αντίχειρα πολυ καλό πραγματικά.

 

Λόγω magic track pad έχω καιρό να χρησιμοποιήσω magic mouse, αλλα μου φαίνεται και αυτό με δύο δάχτυλα άλλαζε την σελίδα και όχι με 3 που γράφει το άρθρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τον αντίχειρα πολυ καλό πραγματικά.

 

Λόγω magic track pad έχω καιρό να χρησιμοποιήσω magic mouse, αλλα μου φαίνεται και αυτό με δύο δάχτυλα άλλαζε την σελίδα και όχι με 3 που γράφει το άρθρο...

Δυστυχώς μου βγάζει πρόβλημα όταν κάνω copy-paste το ξενόγλωσσο κειμενο , μπες και διάβασε τι λέει στα Αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως όλα είναι μια συνήθεια

 

Δυστυχώς μετά από πολλές ώρες χρήσης αν κάτι δεν είναι ανατομικό προκαλεί προβλήματα, εγώ αναγκάστηκα να αλλάξω ένα Microsoft Sidewinder X8 με το R.A.T. 7 γιατί το πρώτο δεν ήταν αρκετά φαρδύ (σε σχέση με το χέρι μου πάντα) και αναγκαζόμουν να σφίγγω τα δάχτυλά μου για να το κρατήσω και να κάνω διάφορες κινήσεις, μετά από ώρες χρήσης με δυσκολία μπορούσα να τα κουνήσω... το ίδιο γινόταν και με ένα μικρό ποντίκι που είχα για το netbook...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ασύρματο και χρησιμοποιεί μπάντες RF

 

Ευχαριστώ...

 

εμένα μου άρεσε (πλην του RF) ομολογώ. Δεν είναι μόνο εφέ έχει και λίγο ουσία απλά βρίσκω λίγο αλμυρή την τιμή του... ίδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μετά από πολλές ώρες χρήσης αν κάτι δεν είναι ανατομικό προκαλεί προβλήματα, εγώ αναγκάστηκα να αλλάξω ένα Microsoft Sidewinder X8 με το R.A.T. 7 γιατί το πρώτο δεν ήταν αρκετά φαρδύ (σε σχέση με το χέρι μου πάντα) και αναγκαζόμουν να σφίγγω τα δάχτυλά μου για να το κρατήσω και να κάνω διάφορες κινήσεις, μετά από ώρες χρήσης με δυσκολία μπορούσα να τα κουνήσω... το ίδιο γινόταν και με ένα μικρό ποντίκι που είχα για το netbook...

Σίγουρα αν πρόκειται για πολλές ώρες και ειδικά όσο άφορά εργαζόμενους είναι δύσκολο , εγώ προσοπικα μιλούσα για το touchpad του laptop που πλέον με βολεύει πολύ περισσότερο από το ποντίκι .

 

Ευχαριστώ...

 

εμένα μου άρεσε (πλην του RF) ομολογώ. Δεν είναι μόνο εφέ έχει και λίγο ουσία απλά βρίσκω λίγο αλμυρή την τιμή του... ίδωμεν

 

Δεν κάνει τίποτα :)

Το τέλειο για μένα ήταν να κάνουν ένα τεράστιο touchpad 7-8 ιντσών που στην ουσία να είναι οθόνη αφής και θα έχει και εικονικό πληκτρολόγιο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...