Προς το περιεχόμενο

DrayTek Router Vigor 2700VG στα 24€ από το EasyBuyWorld


aposporis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 234
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μια τεχνικη λεπτομερια:

Με το ιδιο τροφοδοτικο, του ΟΤΕ εχει καταναλωση 5.02 Watts ενω το vigor 8.28 Watts. Με το τροφοδοτικο το δικο του το vigor τρωει απο το δικτυο της ΔΕΗ 14 Watts. Για λειτουργια 24/7 ειναι μεγαλες οι διαφορες.

Βεβαια οχι οτι ειναι τοσο κακο το vigor, ολα τα παλια εκει επαιζαν, απλα τα καινουργια ρουτερς οπως αυτο του ΟΤΕ ειναι πιο "πρασινα". Φανταστειτε ειναι σχεδον παγωμενο σε αντιθεση με ολα τα αλλα παλια που εχω και με το vigor.

Κι εμένα με χάλασε λίγο αυτό, όταν έβαλα το Vigor 2700VG πάνω σε μετρητή κατανάλωσης ενέργειας και μου έβγαλε γύρω στα 12W. Βέβαια παρέχει και VoIP, οπότε δικαιολογείται κάπως η αυξημένη κατανάλωση, μιας και απαιτεί ισχυρότερο επεξεργαστή για audio encoding. Λογικά γύρω στα €0,60–€0,80 βγαίνει το μήνα.

 

Δεν το εχω δοκιμάσει ακόμα. Μου έδωσαν και για annex A, όχι Β, οπότε πρέπει να του περάσω firmware για isdn.

bytheway...εχει δοκιμασει κανεις να του αλλαξει annex με firmware;

Έχω δοκιμάσει, αλλά δεν κατάφερνε να συγχρονιστεί πάνω σε ISDN γραμμή. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κι εμένα με χάλασε λίγο αυτό, όταν έβαλα το Vigor 2700VG πάνω σε μετρητή κατανάλωσης ενέργειας και μου έβγαλε γύρω στα 12W. Βέβαια παρέχει και VoIP, οπότε δικαιολογείται κάπως η αυξημένη κατανάλωση, μιας και απαιτεί ισχυρότερο επεξεργαστή για audio encoding. Λογικά γύρω στα €0,60–€0,80 βγαίνει το μήνα.

 

 

Οι τιμες που ανεφερα (14W με το δικο του) ειναι την ωρα που ειναι ενεργο φουλ δλδ κατεβαζεις. Οχι την ωρα που κανει boot πχ.

Τωρα το voip τι να τραβηξει και τι επεξεργαστικη ισχυ χρειαζεται; To τροφοδοτικο του καταρχην χανει +7W σε σχεση με το αλλο που δοκιμασα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμες που ανεφερα (14W με το δικο του) ειναι την ωρα που ειναι ενεργο φουλ δλδ κατεβαζεις. Οχι την ωρα που κανει boot πχ.

Τωρα το voip τι να τραβηξει και τι επεξεργαστικη ισχυ χρειαζεται; To τροφοδοτικο του καταρχην χανει +7W σε σχεση με το αλλο που δοκιμασα.

Ε, όσο να 'ναι χρειάζεται επιπλέον υλικό για τις δύο FXS και μια FXO πόρτες καθώς και την υποστήριξη VoIP συνομιλίας μέσω αυτών. Στο θέμα του τροφοδοτικού συμφωνώ, η διαφορά είναι μεγάλη σε σχέση με το άλλο που δοκίμασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω δοκιμάσει, αλλά δεν κατάφερνε να συγχρονιστεί πάνω σε ISDN γραμμή. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις όμως.

Σε εχω διαβασει και εκει φιλε... Δυστυχως πολλοι λενε οτι δεν μπορεσαν να κανουν Update το FW, σε αλλους χαλασε το ρουτερ και το γυρισαν πισω. Το σαιτ εντωμεταξυ εχει 20 διαφορετικα για Α και αλλα 20 για Β (ολα 2.8.3) και δεν εχω καταλαβει τι ειναι ολα αυτα τα codes. Ουσιαστικη βελτιωση δεν εχει αναφερθει εν τω μεταξυ καπου, οποτε με ολα αυτα εχει μεινει οπως ειναι για την ωρα μεχρι νεωτερας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλειστικές εικόνες απο το ρουτερ μου:

 

http://www.youtube.com/watch?v=wA1_aw2wAYI

 

 

1. Αν κ παράγγειλα απο τους πρώτους δεν με το στείλανε με την πρώτη φουρνιά επειδή εκανε λαθος ο υπάλληλος οπως μου είπαν (όποτε παει μια βδομάδα)

 

2. Δευτέρα φτάνει Ναουσα κ Τριτη με κουριερ Σαλονικη με λάθος τιμή (69€) οποτε ενημερώνω εταιρία κουριερ κ κατάστημα που δεν βρίσκουν ακρη μεταξυ πως θα διορθώσουν την τιμη οποτε παλη πισω Νάουσα κ πάλη απο την αρχή! (αλλες 3-4 μέρες λογικά)

 

Still running ακομα! :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αποκλειστικές εικόνες απο το ρουτερ μου:

laugh.giflaugh.gif

 

Δυο versions απαντησης:

 

v1: Εεε καλα, ειπαμε οτι "συγχρονιζει" χαμηλα αλλα οχι και IQ ραδικιου...

 

v2: Τι να πει κανεις... Δεν βλεπω να κραταει το ρουτερ στα χερια του, αν καποια μερα ανοιξεις την πορτα και τον δεις μπροστα σου πεστου να ξανακανει τη διαδρομη με το ρουτερ μαζι του την επομενη φορα.

 

Περα απο την πλακα κουραγιο συμφορουμιτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, ειπα να δοκιμασω τωρα να το αλλαξω σε isdn για να δω αν θα το κρατησω η εαν θα το επιστρεψω να μου δωσουν annex b. παω να το ξεκλειδωσω αλλα....που ειναι η mac address; στις οδηγιες του ebw λεει ''Αναγράφεται στο κάτω μέρος του Router αφαιρώντας τα 3 πρώτα ψηφία'' ..γιατι το δικο μου κατω μερος του κουτιου ειναι ολολευκο ομως;; μηπως την πηρε το ευρηκα;

 

 

ακυρο...τη βρηκα σε ενα αυτοκολλητο μεσα στο κουτι. ωραια πραγματα, χυμα, αν χαθει το αυτοκολλητο τρεχα γυρευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

παιδια, ειπα να δοκιμασω τωρα να το αλλαξω σε isdn για να δω αν θα το κρατησω η εαν θα το επιστρεψω να μου δωσουν annex b. παω να το ξεκλειδωσω αλλα....που ειναι η mac address; στις οδηγιες του ebw λεει ''Αναγράφεται στο κάτω μέρος του Router αφαιρώντας τα 3 πρώτα ψηφία'' ..γιατι το δικο μου κατω μερος του κουτιου ειναι ολολευκο ομως;; μηπως την πηρε το ευρηκα;

 

Οχι του κουτιου, του ρουτερ. Το γραφει και στο αυτοκολλητο στο πλαι του κουτιου (εκει χωρις να αφαιρεσεις τπτ) αλλα και μεσα στο κουτι εχει παλι αυτο το αυτοκολλητακι πιασμενο με χαρτοταινια στο πανω χαρτονι. 12 hex ψηφια ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι του κουτιου, του ρουτερ. Το γραφει και στο αυτοκολλητο στο πλαι του κουτιου (εκει χωρις να αφαιρεσεις τπτ) αλλα και μεσα στο κουτι εχει παλι αυτο το αυτοκολλητακι πιασμενο με χαρτοταινια στο πανω χαρτονι. 12 hex ψηφια ειναι.

 

ναι κοιταξα και στο πλαι του κουτιου αλλα επειδη ειδα και το barcode, ειπα οτι δεν θα ειναι αυτο. επισης...την πρωτη φορα που προσπαθησα να βγαλω password, αφαιρεσα τα πρωτα 3 που λενε οι οδηγιες, οποτε δεν μου βγηκε σωστο το pass..θα ξαναδοκιμασω τωρα να το βαλω ολο; σαν username τι βαζω; admin; administrator;

 

news update: ok done

 

καλα ως εδω..παμε για firmware :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ναι κοιταξα και στο πλαι του κουτιου αλλα επειδη ειδα και το barcode, ειπα οτι δεν θα ειναι αυτο. επισης...την πρωτη φορα που προσπαθησα να βγαλω password, αφαιρεσα τα πρωτα 3 που λενε οι οδηγιες, οποτε δεν μου βγηκε σωστο το pass..θα ξαναδοκιμασω τωρα να το βαλω ολο; σαν username τι βαζω; admin; administrator;

12 ψηφια θα βαλεις σου λεω. Το εχω κανει και ειναι οκ. (το κατω barcode, οχι το s/n.)

αδμιν

 

Ok, go on!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

12 ψηφια θα βαλεις σου λεω. Το εχω κανει και ειναι οκ. (το κατω barcode, οχι το s/n.)

αδμιν

 

Ok, go on!

 

η πρωτη μπαρα πηγε αερα...τωρα το εχω αφησει στη δευτερη (αν κι εχει και option για skip), για να τσεκαρει λεει το activity του router. για να δουμε τι θα δουμε. ολα αυτα του τα εκανα απλα συνδεοντας το στη δευτερη εξοδο ethernet του υπολογιστη μου, ωστε να ειμαι και ιντερνετ παραλληλα. μολις τελειωσει η διαδικασια θα το κατεβασω κατω που εχω τη βαση του δικτυου του σπιτιου και θα το συνδεσω να δουμε τι ψαρια πιανει (κι αν πιανει λογω αλλαγης σε annex B ).

 

εχει φαει κολλημα...εχει μεινει και αναβοσβηνει το act. κανω εδω και κανα μισαωρο το κολπο να το αναβω εχοντας πατημενο το reset και να ξαναπερναω το firmware (για αρχη ειπα και βαζω το pstn και αν πανε ολα καλα θα δοκιμασω το isdn)..αλλα παλι ξανακολλαει και αναβοσβηνει το act.

Επεξ/σία από Alxnks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

με αυτό το router θα έχω καλύτερο σήμα από το sagem f@st 1500wg ??? γιατί τώρα ίσα ίσα πιάνω σήμα σε ένα pc 2 δωμάτια δίπλα

 

κάποιος άμα ξέρει plz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι αληθεια αλλα δειτε την πορεια μεχρη σημερα του ρουτερ μου:

 

7ae75ad1.jpg

 

δηλαδη μιλαμε για:

 

admin.jpg

 

:-D :-D :-D κ τρεχει ακομα

 

 

περιπου τις ιδιες μερες παράγγειλα κατι απο το αμαζον αγγλιας κ ήρθανε κιολας!!! Φαίνεται Αθηνα μεσω Ναουσας ειναι λιγο πιο μακρυά! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...