Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα λιγο παραπανω ψαχτικη οσον αφορα τα tweaks για τον ssd και κατεληξα στα εξης:

 

1.Κλασσικα οπως μου ειπατε, ενα partition και swap file

2.Κλασσικα οπως μου ειπατε:

 

/dev/sda / ext4 noatime,discard,errors=remount-ro 0 1

 

3.Κλασσικα οπως μου ειπατε /tmp /var/tmp αλλα και /var/log στο tmpfs

 

tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0

 

Τα /var/lock και /var/run ειναι ηδη symlinks στον /run που ειναι mounted στο tmpfs απο default

 

(δεν με απασχολει να σβηνονται τα logs και να δημιουργουνται νεα σε καθε boot)

 

4.vm.swappiness=0 στο /etc/sysctl.conf

 

5.elevator=deadline ή noop.

 

 

 

The scheduler helps organise reads and writes in the I/O queue to maximise performance. The default scheduler in the Linux kernel is CFQ (Completely Fair Queuing), which is designed with the rotational latencies of spinning platter drives in mind. So while it works well for standard hard drives, it doesn't work so well when it comes to SSDs.

 

Fortunately, the kernel comes with some other schedulers to play with, and here the deadline and NOOP schedulers are ideal. Both are basic schedulers that guarantee fast turnaround of I/O requests. NOOP is basically no scheduler at all, it's a basic FIFO (First In, First Out) queue whereas deadline does some sorting to guarantee read requests take priority over write, which is useful if you want to guarantee read responsiveness under heavy writes.

 

 

 

5.cache chromium στον /tmp (τελικα ηταν πιο απλο, το /home/user/.cache/chromium μενει σταθερο. οποτε σε ενα startup script --> mkdir /tmp/chromium και το /home/user/.cache/chromium πλεον το εκανα symlink στο /tmp/chromium. Ετσι και εχω την cache στην ram αλλα και διαγραφεται σε καθε boot - δεν εχει αυτοματο cache clearing o chrom*)

 

Aκομα ειμαι σε διλημμα για το btrfs γιατι

 

Note: The BTRFS filesystem does not currently support swapfiles.

 

λεει το wiki, και εχω 1 GB ram.

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει cpu το btrfs? και το ntfs τι θέλει τότε?

 

Δεν ξέρω τρίτωνα, εγώ τα έκανα όλα btrfs και είμαι οκ. Έχω νομίζω 2*512 για laptop, αν θες τα παίρνεις.

Πάντως το msi δεν ανεβάζει τπτ στο swap, αλλά το έχω με 2gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε σήμερα να ξάνα-φτιάξω το remote με το lirc. Όλα οκ, αλλά πρέπει κάπως να ξεκινάω το irexec στο boot, πως θα μπορούσα να το κάνω αυτό? Δεν έχει service/daemon από ότι κατάλαβα, είναι απλά μια command line εντολή. Έχει -d switch για daemon mode ωστόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p πως βλέπεις ότι έχει δαίμονα στο link? Δεν το εντοπίζω το συγκεκριμένο σημείο.

Επίσης είμαι με systemd πλέον. Αλλά αν έχει δαίμονα για initscripts ίιισως και να μπορώ να γράψω κάτι για systemd. Κάπως θα γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...