Προς το περιεχόμενο

Η Western Digital εξαγοράζει μονάδα της Hitachi


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Western Digital ανακοίνωσε τη συμφωνία εξαγοράς μονάδας αποθήκευσης της Hitachi GST έναντι $4.3 δισεκατομμυρίων δολαρίων σε μετρητά και μετοχές. Η συναλλαγή αναμένεται να ολοκληρωθεί μέσα στο πρώτο τετράμηνο του 2011.

 

Η κίνηση αυτή της εταιρείας αντιπροσωπεύει τις προθέσεις της να δυναμώσει την ανταγωνιστικότητα της στην αγορά και να εδραιωθεί πάνω από τη Seagate. Το 2010 η Western Digital κατείχε το 31.4% της αγοράς σκληρών δίσκων, έναντι του 29.6% που κατείχε η Seagate. Ακολουθούν η Hitachi με 16.4%, η Toshiba/Fujitsu με 12.6% και η Samsung με ποσοστό 9.2% επί της αγοράς.

 

Η συγκεκριμένη εξαγορά ίσως εμπίπτει και στα γενικότερα πλάνα της εταιρείας να κατασκευάσει υβριδικούς σκληρούς δίσκους, δηλαδή σκληρούς δίσκους που περιλαμβάνουν κινούμενα μέρη συνδυαζόμενοι με τους SSD δίσκους. Προς το παρόν μόνο η Seagate έχει δραστηριοποιηθεί στην αγορά των υβριδικών σκληρών δίσκων με τη σειρά Momentus XT.

 

Link.png Site: techspot.com

Link.png Site: Η ανακοίνωση της Western Digital

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακολουθόντας χρόνια τις κινήσεις αυτών των δύο μπορώ με σιγουριά να πω ότι είναι δύσκολο να ψηφίσω δαγκωτό υπέρ της μίας ή της άλλης εταιρίας

 

την τελευταία 3ετία η WD έχει καλύτερα προϊόντα πιστεύω, για χρόνια όμως τα πράγματα ήταν ανάποδα

και με τους ssd στο προσκύνιο πρέπει και οι δύο εταιρίες να ανανεώσουν την γκάμα τους

 

όπως και να έχει είναι μια ενδιαφέρουσα είδηση, λίγες ώρες μετά από την είδηση της samsung για 1gb platters, και μην ξέχναμε την απότομη άνοδο της συγκεκριμένης εταιρίας στην αγορά (ποιος είχε δίσκους της πριν 3 χρόνια?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο καθενας ψηφιζει αυτο που του εκατσε καλα .και οι 2 εταιρειες εχουν τα καλα και τα ασχημα.πχ οι greenpower της wd sucks με το bug Που εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο καθενας ψηφιζει αυτο που του εκατσε καλα .και οι 2 εταιρειες εχουν τα καλα και τα ασχημα.πχ οι greenpower της wd sucks με το bug Που εχουν.

 

ποιο bug ??? με αγχωσες τωρα και εχω 4 τετοιους !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν είναι bug, απλά οι Caviar Green παρκάρουν αρκετά συχνά τις κεφαλές με αποτέλεσμα να φθείρεται πιο γρήγορα ο δίσκος...

 

με ειδικό προγραμματάκι το απενεργοποιείς και είσαι ok, αλλά είναι αγγαρεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο bug ??? με αγχωσες τωρα και εχω 4 τετοιους !!

 

 

δεν είναι bug, απλά οι Caviar Green παρκάρουν αρκετά συχνά τις κεφαλές με αποτέλεσμα να φθείρεται πιο γρήγορα ο δίσκος...

 

με ειδικό προγραμματάκι το απενεργοποιείς και είσαι ok, αλλά είναι αγγαρεία...

 

 

καποιοι ειπαν οτι το προγραμμα δεν λυνει ττελειως το προβλημα αλλα το περιοριζει.και το να παρκαρει η κεφαλη every 8 seconds of inactivity Οπως λενε ειναι too much.ο αλλος ειδε 1000 παρκαρισματα της κεφαλης σε μια μερα οταν το max θεωρητικα ειναι 300.000.και αν και ειμαι φανατικος wd και παντα wd επαιρνα το θεωρω τραγικο να ψιλοφτιαχνεις οπως λενε αυτο το θεμα με προγραμμα και οχι με firmware update.

 

feature ειναι. γιαυτο λεγονται και green. εξοικονομεις ενεργεια. σωζεις το περιβαλλον ^_^

 

 

feature Ειναι οταν εξοικονομεις ενεργεια οχι εις βαρος του ποσο θα αντεξει ο δισκος.αλλιως για μενα ειναι bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η κίνηση δεν σκοτώνει τον υγιή ανταγωνισμό; :confused:

 

Πάντως όπως έχει ειπωθεί παραπάνω, όπως του κάτσει του καθένα είναι!

Εμένα πχ. οι Seagate 2 φορές μου έχουν βγάλει πρόβλημα σε σύγκριση με τους WD που (δόξα τω θεό) δεν μου έχουν χαλάσει ποτέ, ακόμα και κάτι παλιοί που έχω σε IDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

feature Ειναι οταν εξοικονομεις ενεργεια οχι εις βαρος του ποσο θα αντεξει ο δισκος.αλλιως για μενα ειναι bug.

 

environment>all :P

 

Αυτη η κίνηση δεν σκοτώνει τον υγιή ανταγωνισμό; :confused:

 

οχι γιατι? αφου ειναι 4 υπαρχει ανταγωνισμος. δεν ειναι μονοπωλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ και wd έχω δει να τα παίζουνε και seagate.

 

kalok funboy , θυμάστε ;

!!!

τον άκουγες το δίσκο, μπορούσες να ακούσεις αυτά που έγραφε (κρα κρα κρα, κρα κρα) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...