Προς το περιεχόμενο

ΑΕΠΙ κατά website για δημοσίευση links χωρίς την άδειά της


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Μια ενδιαφέρουσα δικαστική διαμάχη που αφορά παραπομπές σε έργα που προστατεύονται από δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας εντόπισε η εφημερίδα Καθημερινή. Συγκεκριμένα, η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Πνευματικής Ιδιοκτησίας (ΑΕΠΙ) κατέθεσε πρόσφατα μήνυση εναντίον του ιδιοκτήτη του www.livemovies.gr για ηθική βλάβη, ισχυριζόμενη ότι ορισμένα από τα links του ιστοχώρου καθιστούν «προσιτά στο κοινό» έργα για τα οποία η ΑΕΠΙ έχει δικαιοδοσία – και άρα νομιμοποιείται να ζητήσει άδεια, καθώς και το προβλεπόμενο αντίτιμο.

 

Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι, με μια επίσκεψη στον εν λόγω ιστοχώρο, διαπιστώνει κανείς ότι οι παραπομπές που γίνονται αφορούν είτε τα τρέιλερ εκπομπών στο YouTube είτε links προς τους επισημους ιστοχώρους των σταθμών όπου αυτές προβάλλονται. Αυτό είναι, άλλωστε, και το επιχείρημα του δικηγόρου του livemovies.gr, κ. Βασίλη Σωτηρόπουλου, που θεωρεί αβάσιμη την αξίωση της ΑΕΠΙ.

 

«Το livemovies.gr είναι ένα καθαρά ευρετηριακό site, το οποίο σέβεται τα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας και μάλιστα καλύπτεται από τον νόμο 2121/1993 (άρθρο 2, παρ. 2-α) περί “βάσης δεδομένων”». Συγκεκριμένα, ο κ. Σωτηρόπουλος εξηγεί ότι «Πρόκειται για απλή παράθεση links», κάτι που «Δεν συνιστά παραβίαση της πνευματικής ιδιοκτησίας, αφού δεν αποτελεί αναπαραγωγή ούτε μετάδοση στο κοινό. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι ισοδυναμεί με την παραπομπή σ’ ένα βιβλίο. Δεν υπάρχει κανένα έννομο συμφέρον για είσπραξη δικαιωμάτων».

 

Η υπόθεση ξεκίνησε το 2008, όταν η ΑΕΠΙ είχε πρωτοεπικοινωνήσει με τον διαχειριστή της ιστοσελίδας ζητώντας ενημέρωση για το καθεστώς λειτουργίας της. Παρά τις εξηγήσεις από την πλευρά του livemovies.gr, η Εταιρεία επέμεινε στη διεκδίκηση αντιτίμου. Στη συνέχεια η υπόθεση προχώρησε, με αποτέλεσμα ο εισαγγελέας να διατάξει την έναρξη προκαταρκτικής εξέτασης για κακούργημα.

 

«Από το 2008 μέχρι σήμερα, έχω χάσει τον ύπνο μου και μερικές χιλιάδες ευρώ», λέει ο ιδιοκτήτης του livemovies.gr. «Δεν θεωρώ ότι παραβιάζω πνευματικά δικαιώματα – υπάρχουν εκατοντάδες ιστοσελίδες που παραπέμπουν με link σε διαθέσιμα οπτικοακουστικά έργα. Μάλιστα, θεωρώ εξωφρενική την απαίτηση της ΑΕΠΙ, όταν τα ίδια τα τηλεοπτικά κανάλια έχουν το κουμπί “share” για διαμοιρασμό του οπτικοακουστικού υλικού».

 

Link.png Site: Καθημερινή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε λίγο θα ζητάνε και άδεια για να μπούμε στις σελίδες των σταθμών...Έλεος αγαπητοί μου δικηγόροι της ΑΕΠΙ,έλεος!!!Προβλέπω να γίνεται ο ίδιος χαμός με την υπόθεση της Systemgraph.

 

 

 

Υ.Γ:Πιθανότατα οι δικηγόροι της ΑΕΠΙ είναι κι αυτοί που ζήτησαν από το LimeWire τα 75 τρις.

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι οι σταθμοι εχουν προβλημα που ανεβαζουν σειρες τους οποτε μαλλον το προβλημα ειναι της αεπι που εχει ορεξη να φανει(μηπως νεο Δ.Σ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ΑΕΠΙ το έχουν χάσει τελείως μου φαίνεται ή νομίζουν ότι είναι καμιά MPAA, χωρίς τις γκάφες.

 

Το ωραίο θα είναι, λέμε τώρα, να βγουν τα κανάλια και να αφήσουν ξεκρέμαστη την ΑΕΠΙ:Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που αναρωτιέται γιατί την λέμε ΑΕΠΙ ενώ σημαίνει Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Πνευματικής Ιδιοκτησίας ? ο.Ο

 

ΑΕΠΙ != ΕΕΠΠΙ

 

γουατ δε φακ!;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που αναρωτιέται γιατί την λέμε ΑΕΠΙ ενώ σημαίνει Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Πνευματικής Ιδιοκτησίας ? ο.Ο

 

ΑΕΠΙ != ΕΕΠΠΙ

 

γουατ δε φακ!;

 

Ανώνυμος Εταιρία Πνευματικής Ιδιοκτησίας , μην το ψάχνεις..;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα! Κανένα απολύτως νόημα! Α ρε Ελλαδάρα αθάνατη!

 

Άστα να πάνε..

 

Η ΑΕΠΙ διοικείται από Διοικητικό Συμβούλιο που απαρτίζεται στην πλειοψηφία του από δημιουργούς. Μέλη του ΔΣ της ΑΕΠΙ είναι οι κάτωθι:

 

Κωνσταντίνος Πέτρος Τριπολίτης - Πρόεδρος του Δ.Σ.

Πέτρος Ξανθόπουλος - Διευθύνων Σύμβουλος

Παντελής Γρετζελιάς - Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος

Δημήτριος Ξανθόπουλος - Μέλος του Δ.Σ.

Γεώργιος Νιάρχος - Μέλος του Δ.Σ.

Παναγιώτης Μαυρουδής - Μέλος του Δ.Σ.

Διονύσιος Τσακνής - Μέλος του Δ.Σ.

Χριστόδουλος Νικολόπουλος - Μέλος του Δ.Σ.

Κωνσταντίνος Τουρνάς - Μέλος του Δ.Σ.

Ρόμπερτ Ουίλλιαμς - Μέλος του Δ.Σ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη σαχλαμάρα και τον παραλογισμό της ΑΕΠΙ μπορεί να τον διαπιστώσει κανείς αν επισκεφθεί την ιστοσελίδα της και βρει τις χρεώσεις για μετάδοση μουσικής μέσω ιστοσελίδας...με ένα "μουσικό χαλάκι" μπορείς να μπεις βαθιά μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα οτι ναναι, λες και εδωσε λινκ για πειρατικο υλικο

Γιατι δεν πανε να κανουν μυνηση στην google για τα trailer που ειναι ανεβασμενα στο youtube?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ρε παιδιά θέλω να ανοίξω ένα webradio που θα παίζει μονό ξένη μουσική... πρέπει υποχρεωτικά να πληρώσω ΑΕΠΙ η παίζει κάτι άλω στο εξωτερικό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ειπα και εγω πως δεν ειχε στοχοποιηθει τοσο καιρο το livemovies.

τελειωμενη υποθεση ειναι πλεον,θα το κλεισουν και αυτο ανεξαρτητως το ποσο δικιο εχει νομικως και ηθκως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...