Προς το περιεχόμενο

Τα παιχνίδια η πιο δημοφιλής χρήση για τα tablets, σύμφωνα με έρευνα της Google


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Έρευνα σε περισσότερους από 1.400 χρήστες tablets αναφορικά με τον τρόπο χρήσης τους πραγματοποίησε η εταιρεία AdMob που δραστηριοποιείται στον χώρο της διαφήμισης για κινητά τηλέφωνα και που από το 2009 έχει εξαγοραστεί από την Google. Μάλιστα, μόνο στο δίκτυο της AdMob, η κίνηση που προέρχεται από χρήστες tablets αυξήθηκε κατά 300% τους τελευταίους 6 μήνες, ενώ η πιο δημοφιλής ασχολία φαίνεται πως είναι τα παιχνίδια.

 

Πιο συγκεκριμένα, μερικά από τα πιο ενδιαφέροντα συμπεράσματα της έρευνας περιλαμβάνουν τα εξής:

 

  • Το 43% των ερωτηθέντων δήλωσε ότι αφιερώνει περισσότερο χρόνο στο tablet του από ότι στο desktop / laptop.
  • 1 στους 3 περνάει περισσότερο χρόνο στο tablet από ότι παρακολουθεί τηλεόραση.
  • Το 77% δήλωσε ότι ο χρόνος που αφιερώνει στο dektop / laptop έχει μειωθεί μετά την αγορά του tablet.
  • Μάλιστα, το 28% δηλώνει ότι το tablet έχει γίνει πλέον ο βασικός του υπολογιστής.
  • Οι πιο δημοφιλείς δραστηριότητες σε ένα tablet περιλαμβάνουν τα παιχνίδια (84%), την αναζήτηση πληροφοριών 978%) και τη χρήση e-mail (74%).
  • Αντίθετα, η αγορά προϊόντων (42%) και η ανάγνωση e-books (46%) συγκαταλέγονται στις λιγότερο δημοφιλείς δραστηριότητες.
  • Το 68% των ερωτηθέντων περνούν τουλάχιστον 1 ώρα τη μέρα στο tablet τους.
  • Το 82% χρησιμοποιεί το tablet κυρίως στο σπίτι.
  • Το 69% δήλωσε ότι χρησιμοποιεί το tablet πιο συχνά τις καθημερινές από ότι τα σαββατοκύριακα.
  • Το 62% προτιμά να χρησιμοποιεί τo tablet του το βράδυ.

admob_march_2010_tablet_survey.jpg

Link.png Site: Τα αποτελέσματα της έρευνας της AdMob (PDF)

Link.png Site: TechSpot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας αρχίσει η -πάντα- ευχάριστη διαδικασία του -πάντα- καλόπιστου tearing-apart.

 

 

  • Το 43% των ερωτηθέντων δήλωσε ότι αφιερώνει περισσότερο χρόνο στο tablet του από ότι στο desktop / laptop.

Εγώ θα μετέφραζα ως εξής: Το 72% κάποτε αφιέρωνε σχεδόν όλο του το χρόνο, το 43% συνεχίζει να αφιερώνει περισσότερο χρόνο, το 30% αφιερώνει λιγότερο χρόνο απ' ότι με το desktop/laptop ενώ το υπόλοιπο 27% δεν ασχολείται σχεδόν καθόλου πλέον. Το δε τελευταίο ποσοστό ανεβαίνει όσο περνάει ο καιρός...

 

 

  • 1 στους 3 περνάει περισσότερο χρόνο στο tablet από ότι παρακολουθεί τηλεόραση.

Δεν μου κάνει εντύπωση. Μάλιστα θα περίμενα να είναι μεγαλύτερο το ποσοστό, δεδομένου ότι -γενικολογώντας- οι περισσότεροι γκατζετάκηδες δεν έχουν σε μεγάλη εκτίμηση την TV. Φαντάζομαι ότι με τον όρο "τηλεόραση" εννοούμε το τηλεοπτικό πρόγραμμα και όχι πχ. τις ταινίες σε DVD. Πάνω σε αυτό μόλις πρόσφατα διάβασα ένα ωραίο που είχε πει κάποτε ο Groucho Marx: "Βρίσκω την τηλεόραση πολύ εκπαιδευτική. Όποτε κάποιος την ανοίγει, πάω στο διπλανό δωμάτιο και διαβάζω ένα βιβλίο..."

 

 

  • Το 77% δήλωσε ότι ο χρόνος που αφιερώνει στο dektop / laptop έχει μειωθεί μετά την αγορά του tablet.

Λογικό αν και, όπως είπα πιο πάνω, φαντάζομαι ότι με τον καιρό θα επανέλθει η ισορροπία.*

 

 

  • Μάλιστα, το 28% δηλώνει ότι το tablet έχει γίνει πλέον ο βασικός του υπολογιστής.

Φαντάζομαι ότι το 90% του 28% είναι αυτοί που έχουν κάτι laptop εξαετίας που ανάβουν μία φορά την εβδομάδα (αν μπορούν να ανάψουν ακόμα...)

 

 

  • Οι πιο δημοφιλείς δραστηριότητες σε ένα tablet περιλαμβάνουν τα παιχνίδια (84%), την αναζήτηση πληροφοριών 978%) και τη χρήση e-mail (74%).

* να γιατί θα επανέλθει η ισορροπία. Κάποια στιγμή θα τα βαρεθούν τα παιχνίδια. Απ' την άλλη το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι με αυτή τη λογική το tablet είναι -γκουχ- πολλά -γκουχ- πεταμένα -γκουχ- λεφτά.

 

 

  • Αντίθετα, η αγορά προϊόντων (42%) και η ανάγνωση e-books (46%) συγκαταλέγονται στις λιγότερο δημοφιλείς δραστηριότητες.

Αν ήταν να διαβάζουν e-books στο tablet, θα διάβαζαν και... p-books (p=paper) και δεν θα είχαν τόσο χρόνο για παιχνίδια, αναζήτηση πληροφοριών και χρήση e-mail. Συν τοις άλλοις τα e-books θέλουν και e-ink screen (βλ. Kindle και σία), γιατί σε LCD δεν παλεύονται ούτε υπό απειλή όπλου.

 

 

  • Το 68% των ερωτηθέντων περνούν τουλάχιστον 1 ώρα τη μέρα στο tablet τους.

Μου ακούγεται απόλυτα λογικό. Η τάση είναι ανοδική ή καθοδική;

 

 

  • Το 82% χρησιμοποιεί το tablet κυρίως στο σπίτι.

So far for mobility. Όταν η συντριπτική πλειοψηφία των tablets είναι ipad (βλ. ~10 ίντσες), η φορητότητα μάλλον πάει περίπατο. Προσωπικά πάντως δεν θα έπαιρνα tablet με μικρότερες διαστάσεις, γιατί είναι τρανώς αποδεδειγμένο ότι "pdf δεν διαβάζεται σε κάτω από 10 ίντσες".

 

Τέλος με την καλοπροαίρετη κριτική :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο διαδεδομένη χρήση της φωτιάς από όσους κατέχουν αναπτήρα είναι το άναμα τσιγάρου, μία από τις πιο διαδεδομένες χρήσεις του ίντερνετ είναι η πορνογραφία, της τηλεόρασης οι σαπουνόπερες, του αυτοκινήτου άσκοπες βόλτες και πόζα, πολλοί αγόρασαν iphone και άλλα πανάκριβα κινητά για να παίρνουν τηλέφωνο και να στέλνουν μυνήματα, κάποιοι έχουν κορυφαίους υπολογιστές για να μπαίνουν στο facebook κτλ.

 

Οπότε καταδικάζουμε τους αναπτήρες, το ίντερνετ, τους δέκτες τηλεοπτικών εκπομπών (τηλεοράσεις), τα smartphone, τους γρήγορους και ακριβούς επεξεργαστές, τις γρήγορες και ακριβές κάρτες γραφικών, τις ραμ κτλ. Σα να θεωρούμε δεδομένο ότι είμαστε άβουλο είδος, αφού πρόσφατα άνοιξε ένα θέμα για "την τεχνολογία που μας περιορίζει τις ώρες ύπνου" και είδα το αστείο πράγμα να γίνεται συζήτηση λες και έφταιγαν τα smartphones για το φαινόμενο. Αμ δε.

 

 

Άσε που αμφιβάλλω για τη χρησιμότητα και αξιοπιστία της έρευνας αν όχι για κάποιο άλλο λόγο, τότε γιατί η εξάπλωση των tablets βρίσκεται ακόμη σε πρώιμο στάδιο.

 

So far for mobility. Όταν η συντριπτική πλειοψηφία των tablets είναι ipad (βλ. ~10 ίντσες), η φορητότητα μάλλον πάει περίπατο.

 

Με διαφορά πιο ελαφρυά από netbooks και laptops άσε που υπάρχουν και 7ιντσα στα 300-400 γραμμάρια όπως και το Samsung galaxy tab 8.9 στα 480 γραμμάρια, μία ίντσα μικρότερο μόνο από τις δέκα ίντσες αλλά πολύ ελαφρύ. Και από διάρκεια μπαταρίας επίσης καμία σχέση οπότε τα tablet είναι πολύ μεγάλο βήμα προόδου στον τομέα ατης φορητότητας ώστε κάνουν τις προηγούμενες φορητές συσκευές να φαντάζουν α-φόρητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

So far for mobility. Όταν η συντριπτική πλειοψηφία των tablets είναι ipad (βλ. ~10 ίντσες), η φορητότητα μάλλον πάει περίπατο. Προσωπικά πάντως δεν θα έπαιρνα tablet με μικρότερες διαστάσεις, γιατί είναι τρανώς αποδεδειγμένο ότι "pdf δεν διαβάζεται σε κάτω από 10 ίντσες".

 

 

Μιας και περνάω 3x4 ώρες την εβδομάδα σε κλίνη νοσοκομείου, είχα επιχειρήσει πολλές φορές στο παρελθόν να κουβαλάω μαζί μου ένα laptop. Δε παλεύεται. Τώρα που πήρα iPad 2, βρήκα την υγειά μου. Οπότε κατά την ταπεινή μου άποψη η φορητότητα δεν πάει περίπατο, απλά δεν μπορεί να είναι η ίδια με την φορητότητα ενός iPhone: οι ανάγκες που καλύπτονται είναι πιο εξειδικευμένες.

 

Απο εκεί και πέρα, τα περί ανάγνωσης PDF αρχείων είναι ορθότατα: έκοψα την καθημερινή αγορά εφημερίδας και έκανα συνδρομή σε PDF έκδοση. Χώρια τα φράγκα που εξοικονομώ (κάθε μέρα εφημερίδα = 35 ευρώ το μήνα/ 6 μήνες συνδρομή = 30 ευρώ), η ανάγνωση στο iPad 2 είναι απροβλημάτιστη. Σε οτιδήποτε κάτω απο τις 9.7 ίντσες όμως, είναι απλά μαρτύριο...

 

Τέλος, όσον αφορά το γενικό συμπέρασμα της έρευνας, θεωρώ πως με τον καιρό θα μειωθεί το ποσοστό του gaming: αν είναι να παραμείνουν τα παιχνίδια η πρωταρχική ασχολία του κατόχου iPad, τότε όντως η ύπαρξη του tablet ως ξεχωριστής κατηγορίας υπολογιστή είναι προβληματική. Το tablet είναι πρώτα και κύρια internetομηχανή, κέντρο ανάγνωσης/ ενημέρωσης και mobile media center (κοινώς browsing αβέρτα κουβέρτα, social media και αναπαραγωγή μουσικής/ video). Σε ένα συνηθισμένο τετράωρο στο... κρεβάτι του πόνου διαβάζω την εφημερίδα μου, ένα κάρο κείμενα που έχω σώσει με το Instapaper και που δεν έχω προλάβει να διαβάσω τις προηγούμενες μέρες, τσεκάρω ένα κατεβατό links απο το Twitter (συνήθως μέσα από το Flipboard), βλέπω κανα-δυο επεισόδια του Big Bang Theory (respect), τσεκάρω για καινούργια posts στο Not Always Right και στο Clients from Hell (το γέλιο της ημέρας), παίρνω τα mail μου, και αμα κουραστώ τραβάω και καμιά ώρα ύπνο. Και εννοείται πως όλα αυτά μέχρι πρότινος τα έκανα στο PC, αλλά τώρα με ευχαριστεί περισσότερο να τα κάνω στο iPad εκτός οικίας, και στο PC πλέον να ασχολούμαι κυρίως με το Starcraft 2 (respect στο τετράγωνο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα tablet για να παιζεις παιχνιδια ειναι πεταμενα λεφτα γιαυτο υπαρχουν τα psp/ds κτλ

 

 

Δεν λεω για ιντερνετ/διαβασμα κτλ ειναι απλα γαματα, αραζεις καναπε και σερφαρεις αλλα για παιχνιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόδα είναι, θα περάσει...

 

Το λες σαν να ειναι τα tablet φυσική καταστροφή! Μην φοβάστε την εξέλιξη, ειναι καλό πράγμα η αλλαγή. Εκτός αν θεωρείτε ότι έχουμε φτάσει στο τέλος της τεχνολογίας, δεν θέλουμε άλλη εξέλιξη, είναι όλα τέλεια!

 

Πάντως η εχθρική στάση απέναντι στα tablets, είναι ακριβής επανάληψη (μέχρι κεραίας όμως!), της προ δεκαετίας μετάβασης από τα desktop computers στα laptops, ως κύριο computing device.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να έχει κανένας εδώ μέσα εχθρική στάση. Ίσως όμως κάποιοι έχουν μια πιο επιφυλακτική στάση. Ότι δηλαδή καλές και άγιες οι ταμπλέτες, αλλά χρειάζονται λίγο καιρό ακόμα για να ωριμάσουν. Ότι δεν είναι δυνατόν να δίνει κάποιος 500-700 ευρώ για να παίζει παιχνιδάκια ή να διαβάζει email. Απ' την άλλη θα μου πεις δικά του είναι τα λεφτά, ας τα διαθέσει όπως θέλει.

 

Απλώς ο καθένας το βλέπει απ' τη σκοπιά του και διαβάζοντας τέτοιες έρευνες (είτε είναι αξιόπιστες, είτε όχι) αυτοεπιβεβαιώνει την άποψή του. Πχ. αυτός που παίζει παιχνίδια θα αισθανθεί δικαιωμένος γιατί θα πει "ορίστε, το 80% αυτό κάνει". Αυτός που το χρησιμοποιεί για διάβασμα/γκουγκλάρισμα/email στη θέση του laptop, ομοίως. Αυτός που είναι περισσότερο επιφυλακτικός (ή... τσιγκούνης) και δεν έχει πειστεί ακόμα για την αξία του tablet, θα πει "δίκιο έχω, χαζοgadget είναι για να περνάει η ώρα, δεν μπορείς να κάνεις δουλειά με αυτά". Τελικά όλοι δίκιο έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα σκεφτώ αγορά tablet, όταν σιγουρευτώ οτι μετά απο 2-3 χρόνια θα ακούμε τη λέξη "ταμπλέτα" και δεν θα γελάμε.

 

Πάντως η εχθρική στάση απέναντι στα tablets, είναι ακριβής επανάληψη (μέχρι κεραίας όμως!), της προ δεκαετίας μετάβασης από τα desktop computers στα laptops, ως κύριο computing device.

 

Και μέχρι σήμερον τα desktops εξακολουθούν να έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο ως κύρια computer devices...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα σκεφτώ αγορά tablet, όταν σιγουρευτώ οτι μετά απο 2-3 χρόνια θα ακούμε τη λέξη "ταμπλέτα" και δεν θα γελάμε.

Αυτο είναι εντελλως βέβαιο, πίστεψε με.. Δεν πρόκειται για μόδα. Πρόκειται για την αυτονόητη εξέλιξη των υπολογιστών. Βελτιώνει εκπληκτικά την εμπειρία χρήσης. Δεν πρόκειται για αρπαχτή. Το γράφω εδω και καιρο, απορρω πως ορισμενοι δεν μπορείτε να το καταλάβετε.

Το 2-3 χρόνια που γράφεις, θα το δεχομουν αν ήταν για να γίνει ποιο ωριμη και απαραιτητη η αγορα μιας τέτοιας συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να κάνει πως βολεύεται κανείς... εγώ πχ με κανένα από τα 2 ipad δεν βολεύτηκα. Όταν πήρα το πρώτο δεν είχε ακόμα "multitasking" (λέμε τώρα) και τώρα με το 2 είδα ότι τελικά δεν ήταν αυτό το πρόβλημα. Ο κολλητός μου το βρήκε ωραίο για το νορμάλ σερφάρισμα που έτσι και αλλιώς έκανε με το laptop.

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά σίγουρα δεν είναι για παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...